15 oktyabr Azərbaycanı sürətli inkişafa, qələbələrə və suverenliyimizin təntənəsinə aparan əlamətdar tarixi gündür
15 oktyabr 2024, 11:14
Bu gün, 15 oktyabr xalqımız üçün qürurverici, tariximizə qızıl hərflərlə yazılan əlamətdar günlərdən biridir. 2003-cü ilin həmin günündə Azərbaycan xalqı Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi varisi və layiqli davamçısı cənab İlham Əliyevi yekdilliklə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçərək, ölkəmizin yeni sürətli və hərtərəfli inkişaf mərhələsinə keçidini, qalibiyyət zirvəsinə doğru inamla irəliləməsini təmin etdi. Ötən dövr ərzində bütün sahələrdə ardıcıl tarixi uğurlara imza atan Azərbaycan dünyanın nüfuzlu və Cənubi Qafqaz regionunun lider dövlətinə çevrildi. Ən başlıcası isə xalqımızın müqəddəs arzusu gerçəkləşdi - Ordusunu daim gücləndirən Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin etdi.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu cəmi 44 gün ərzində möhtəşəm tarixi Zəfər əldə etdi, beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərimiz Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən işğalından azad edildi.
Dövlətimizin başçısının qeyd etdiyi kimi, “Bundan sonra əsrlərboyu Azərbaycan xalqı bu Qələbəni öz ürəyində, qəlbində yaşadacaq. Çoxəsrlik Azərbaycan tarixində buna oxşar parlaq Qələbə və mütləq Qələbə olmamışdır”. 44 günlük müharibədəki tarixi Zəfərimizdən 3 il sonra, 2023-cü ilin sentyabrın 20-də isə uğurlu hərbi əməliyyatlarla 23 saatlıq lokal antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin Xankəndi şəhərindəki separatçı-terrorçu xunta rejiminə son qoyuldu. 2023-cü il oktyabrın 15-də Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən əzəli torpaqlarımız olan Xankəndi, Xocavənd, Xocalı, Ağdərə şəhərlərində, eləcə də Əsgəran qəsəbəsində Azərbaycanın Dövlət Bayrağının ucaldılması ölkəmizin bütün ərazilərində suverenliyimizin bərpasının təntənəsi oldu.
Xankəndi şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaltdıqdan sonra çıxış edərkən Prezident İlham Əliyev deyib: “Düz 20 il bundan əvvəl Azərbaycan xalqı mənə böyük etimad göstərərək prezident seçkilərində Prezident vəzifəsinə seçmişdir. O vaxt doğma xalqıma müraciət edərək söz vermişdim ki, Azərbaycan xalqının və Azərbaycan dövlətinin milli maraqlarını müdafiə edəcəyəm, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qoruyacağam. Konstitusiyaya və “Qurani-Kərim”ə əl basaraq and içmişdim. Şadam ki, son 20 il ərzində verdiyim bütün vədlər, qarşıma qoyduğum bütün vəzifələr icra edildi”.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizin davamlı sosial inkişafını da təmin edib. Bu il fevralın 14-də Milli Məclisdə andiçmə mərasimində çıxışı zamanı Prezident İlham Əliyev bildirib ki, sosial sahədə görülmüş işlər də göz qabağındadır: “2003-cü ildə bizim minimum əməkhaqqı, - bəlkə də çoxlarının yadında deyil, - 9 manat idi. İndi 345 manatdır. Əlbəttə ki, bu da yetərli deyil, ancaq dinamika var və dinamika davam edəcək. Minimum pensiya 2003-cü ildə 20 manat idi. Bu gün 280 manata çatıb. Orta aylıq pensiya 500 manatdan çoxdur. Orta aylıq əməkhaqqı 940 manatdır. Əlbəttə ki, yenə də deyirəm, bu, bizi qane edə bilməz. Ancaq dinamika var, inkişaf var və ən önəmlisi, gözəl perspektivlər var”.
Qeyd edək ki, xüsusilə son beş ildə dövlətimizin başçısının tapşırıqları ilə 4 milyondan çox vətəndaşı əhatə edən 4 sosial islahat paketi icra olunub. Bu islahatlar üçün 7 milyard manat əlavə illik vəsait ayrılıb. Nəticədə minimum pensiya 2,5 dəfə, orta aylıq pensiya 2,4 dəfə, müavinət və təqaüd ödənişləri 5 dəfə, minimum əməkhaqqı 2,7 dəfə, orta aylıq əməkhaqqı 2 dəfəyə yaxın, əmək haqqı fondu 2,8 dəfə artıb, 10 yeni sosial ödəniş növü təsis edilib. Əmək müqavilələrinin sayında 500 mindən və ya 40 faizdən çox artıma nail olunub.
2019-cu ilin mayın 9-da Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyi və ilk DOST mərkəzinin açılışı olub. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası 160 sosial xidmətin əhaliyə vahid platformadan, “bir pəncərə”dən, şəffaf və operativ, vətəndaş məmnunluğu və rahatlığı prinsipi əsasında təqdim olunmasına imkan yaradan, dünyanın qabaqcıl təcrübələri sırasına daxil edilən mühüm sosial uğurlardan biridir. Son illərin mühüm sosial uğurlarından biri olaraq dövlət sosial xidmətlərinin geniş miqyasda elektronlaşdırılması da təmin edilib. Nazirliyin 160 xidmətindən 145-dən və ya 90 faizdən çoxu elektronlaşıb. 50-dən çox proaktiv xidmət, E-sosial portalı, “Əmək və Məşğulluq” altsistemi yaradılıb.
Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində də mühüm addımlar atılır. Həmin kateqoriyalardan olan şəxslərə yönələn sosial ödənişlərdə təkcə son beş ildə orta hesabla 2,5-3 dəfə artım təmin edilib. Onların mənzil və fərdi evlə təminatı proqramı postmüharibə dövründə 5 dəfə genişlənib. Həmin dövrdə bu kateqoriyalardan olan vətəndaşlara 6,2 min, ümumən ötən dövrdə 15 mindən çox mənzil və fərdi ev təqdim edilib. Eləcə də postmüharibə dövründə müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 528, ümumən ötən dövrdə 7,7 mindən çox avtomobil verilib və bu istiqamətlərdə tədbirlər qarşıdakı dövrdə də davam edəcək.

Этот день в 2003 году вписан золотыми буквами в нашу историю: народ Азербайджана единогласно избрал господина Ильхама Алиева президентом страны. Это знаменательное событие дало начало новой эре всестороннего прогресса и уверенного продвижения Азербайджана к высоким достижениям. Под руководством Ильхама Алиева, продолжателя дела великого лидера Гейдара Алиева, Азербайджан добился значительных успехов, укрепив свою роль в мире и став лидером Южного Кавказа. Ключевым достижением стала священная мечта нашего народа — восстановление территориальной целостности страны.
27 сентября 2020 года, в ответ на очередное вооруженное нападение со стороны Армении, армия Азербайджана, под командованием Президента и Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, за 44 дня одержала историческую победу, освободив наши международно признанные территории от почти 30-летней оккупации Армении.
Три года спустя, 20 сентября 2023 года, в ходе 23-часовой антитеррористической операции был ликвидирован сепаратистский режим в Ханкенди. 15 октября Президент Алиев лично поднял флаг Азербайджана над освобожденными землями, включая Ханкенди, Ходжавенд, Ходжалы и Агдере, что стало торжеством восстановления суверенитета.
Президент Алиев отметил: "20 лет назад, получив доверие народа на выборах, я поклялся, положив руку на Конституцию и Коран, защищать национальные интересы и территориальную целостность Азербайджана. За эти годы все обещания выполнены".
Кроме военных достижений, Президент также успешно продвигает социальное развитие страны. В своей речи на церемонии принесения присяги в Милли Меджлисе 14 февраля 2024-го года он отметил, что успехи в социальной сфере очевидны: “В 2003 году минимальная зарплата, — возможно, многие не помнят, — составляла 9 манатов. Сегодня она составляет 345 манатов. Конечно, это тоже недостаточно, но динамика налицо, и она будет продолжаться. В 2003 году минимальная пенсия была 20 манатов, а сегодня достигла 280 манатов. Средняя месячная пенсия составляет более 500 манатов, а средняя месячная зарплата — 940 манатов. Конечно, это пока не предел, но динамика и развитие есть, а главное — отличные перспективы на будущее.”
За последние пять лет, по поручению главы государства, было реализовано четыре пакета социальных реформ, охватывающих более 4 миллионов граждан. Ежегодно на эти реформы выделялось дополнительно 7 миллиардов манатов. В результате минимальная пенсия увеличилась в 2,5 раза, средняя месячная пенсия — в 2,4 раза, выплаты по пособиям и пенсиям — в 5 раз, минимальная зарплата — в 2,7 раза, средняя месячная зарплата — почти в 2 раза, а фонд зарплат — в 2,8 раза. Также были учреждены 10 новых видов социальных выплат. Число трудовых договоров возросло более чем на 500 тысяч, что составляет прирост более 40%.
9 мая 2019 года при участии Президента и первой леди Мехрибан Алиевой открылось агентство DOST и первый центр DOST, подчиняющиеся Министерству труда и социальной защиты населения. Концепция DOST, инициированная первой вице-президентом Мехрибан ханым Алиевой, обеспечивает доступ к 160 социальным услугам через систему "единого окна". 90% услуг министерства были переведены в электронный формат, что значительно облегчило гражданам доступ к необходимым сервисам.
В числе значительных социальных достижений последних лет также была реализована масштабная цифровизация государственных социальных услуг. Из 160 услуг министерства более 145, или свыше 90%, были переведены в электронный формат. Были созданы более 50 проактивных услуг, электронный портал “E-sosial” и подсистема “Труд и занятость”.
По указанию Президента Ильхама Алиева принимаются важные меры для усиления социальной защиты семей шехидов и людей с инвалидностью, связанных с войной. В социальных выплатах, направленных на поддержку этих категорий граждан, за последние пять лет обеспечен средний рост на 2,5–3 раза. Программа обеспечения жильем и индивидуальными домами для этих категорий в поствоенный период увеличилась в 5 раз. В этот период гражданам из указанных категорий было предоставлено 6,2 тысячи квартир и индивидуальных домов, а за весь прошедший период — более 15 тысяч.
Кроме того, в поствоенный период людям с инвалидностью, связанным с войной, было выдано 528 автомобилей, а за весь предыдущий период — более 7,7 тысячи. Эти меры будут продолжены и в будущем