DOST Agentliyi beynəlxalq vebinarda təmsil olunub
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov və Agentliyin digər rəhbər şəxsləri beynəlxalq vebinarda iştirak ediblər.
Görüşdə Fərid Məmmədov DOST konsepsiyası barədə məlumat verib. Bildirilib ki, DOST mərkəzlərində “bir pəncərə” prinsipi ilə əmək və məşğulluq, sosial təminat, ünvanlı dövlət sosial yardımı, əlillik və reabilitasiya, pensiya, sosial sığorta və s. üzrə 160 növ xidmət göstərilir. DOST konsepsiyasının dünyanın qabaqcıl təcrübələri sırasına daxil edildiyi, beynəlxalq müstəvidə uğurlar qazandığı iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, 2025-ci ilə qədər ölkəmizdə 17 DOST mərkəzi və 55 DOST filialı fəaliyyət göstərəcək.
Vebinar zamanı DOST Agentliyinin timsalında rəqəmsal infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, əhaliyə sosial xidmətlərin göstərilməsinin optimallaşdırılması üçün innovativ həllərin tətbiqi, rəqəmsal transformasiya və innovasiya imkanlarından istifadə etmək səylərinin davamlı mexanizmlərə çevrilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Vebinarda Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistandan olan pensiya fondları və pensiya siyasəti məsələləri ilə məşğul olan dövlət qurumlarını təmsil edən nümayəndələr, eləcə də Uruqvay, Kanada, BƏT-in baş ofisi və regiondan olan yüksək səviyyəli mütəxəssislər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, vebinar Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) Turin Beynəlxalq Tədris Mərkəzi tərəfindən BƏT-in Cenevrədəki baş qərargahı, Layiqli Əmək üzrə Texniki Yardım Qrupu, BƏT-in Moskvadakı Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Ofisi, eləcə də Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyası (BSTA) ilə birgə təşkil olunub.

Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов и другие руководители Агентства приняли участие в международном вебинаре.
Во время встречи Фарид Мамедов представил концепцию DOST, подчеркнув, что в центрах DOST предоставляется 160 видов услуг по принципу «одного окна». Эти услуги охватывают такие направления, как трудоустройство и занятость, социальное обеспечение, адресная государственная социальная помощь, инвалидность и реабилитация, пенсионное обеспечение, социальное страхование и многое другое.
Он отметил, что концепция DOST признана одной из передовых мировых практик и успешно зарекомендовала себя на международной арене. Было также подчеркнуто, что к 2025 году в стране планируется открыть 17 центров DOST и 55 филиалов.
На вебинаре участники обсудили совершенствование цифровой инфраструктуры на примере DOST, внедрение инновационных технологий для оптимизации социальных услуг, использование возможностей цифровой трансформации, а также разработку устойчивых механизмов для реализации этих инициатив.
Мероприятие собрало представителей пенсионных фондов и государственных учреждений из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, а также экспертов из Уругвая, Канады, МОТ и других международных организаций.
Вебинар был организован Международной организацией труда (МОТ) в сотрудничестве с Туринским международным учебным центром МОТ, штаб-квартирой МОТ в Женеве, Группой технической помощи по достойному труду, Восточноевропейским и Центральноазиатским офисом МОТ в Москве, а также Международной ассоциацией социального обеспечения (ISSA).