Gələn il üzrə əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər müzakirə olunub
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevin sədrliyi ilə “Əmək miqrasiyası kvotasının müəyyən edilməsi üçün təkliflərin hazırlanması və bu sahədəki işin əlaqələndirilməsi üzrə Komissiya”nın növbəti iclası keçirilib.
İclasda 2024-cü il üçün təsdiq olunmuş əmək miqrasiyası kvotasından istifadə vəziyyəti və 2025-ci il üçün hazırlanmış əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrindən ibarət Komissiya üzvləri ilə birgə müzakirə olunub.
S.Babayev Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu sosial-iqtisadi siyasətinin ölkənin əmək bazarında da inkişaf meyillərinin davamlı xarakter almasına imkan yaratdığını vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, növbəti il üçün əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər ölkə iqtisadiyyatında yaranan çoxsahəlilik, işəgötürənlər tərəfindən müxtəlif müasir peşə və ixtisaslara malik işçilərə olan tələb əsasında hazırlanıb. Habelə əmək bazarına daxil olan işçi qüvvəsi ilə bağlı aparılmış təhlillər, əmək bazarı ilə bağlı digər proqnozlar nəzərə alınıb.
Əmək bazarına daxil olan ixtisaslı kadrların sayının hər il artımı, eyni zamanda əmək bazarında mövcud olan işçi qüvvəsinin bacarıqlarının, rəqabətədavamlılığının yüksəlməsi istiqamətində görülən tədbirlər qeyd edilib. Bununla bağlı olaraq 2025-ci ildə də əcnəbi işçi qüvvəsinə tələbin azalan tendensiya əsasında müəyyən edilməsinin zərurəti, ixtisaslı əcnəbi işçi qüvvəsinin milli əmək ehtiyatları ilə əvəz edilməsi amilləri müzakirə olunub.
İclasda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr, mədənçıxarma, elmi texniki fəaliyyət, tikinti, o cümlədən işqaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən geniş tikinti quruculuq işlərinə ixtisaslı əcnəbi mütəxəssislərin cəlb olunması məsələləri də nəzərdən keçirilib.
Müzakirələrin yekununda 2025-ci il üçün əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər, eyni zamanda 2024-cü ilin təsdiq olunmuş əmək miqrasiyası kvotasına edilməsi nəzərdə tutulan dəyişikliklərlə bağlı təkliflərin baxılmaq üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunması qərara alınıb.

Под председательством министра труда и социальной защиты населения Сахиля Бабаева состоялось очередное заседание Комиссии по подготовке предложений по определению квоты на трудовую миграцию и координации работы в данной области.
На заседании обсудили текущие результаты использования утверждённой квоты на трудовую миграцию на 2024 год, а также предложения по квоте на 2025 год. В обсуждении приняли участие члены Комиссии, представляющие соответствующие государственные органы.
Сахиль Бабаев отметил, что успешная социально-экономическая политика Президента Ильхама Алиева создаёт благоприятные условия для устойчивого развития рынка труда в стране.
Было подчёркнуто, что предложения по квоте на трудовую миграцию на следующий год подготовлены с учётом многосекторной структуры экономики страны, а также на основе потребностей работодателей в специалистах с современными профессиями и квалификациями. При этом учтены проведённые анализы рабочей силы, состояние рынка труда и соответствующие прогнозы.
В ходе заседания обратили внимание на ежегодный рост числа квалифицированных кадров, вступающих на рынок труда, и на меры, направленные на повышение навыков и конкурентоспособности рабочей силы. В связи с этим была подчеркнута необходимость определения потребности в иностранной рабочей силе на 2025 год с учётом снижения спроса на неё, а также замещения квалифицированной иностранной рабочей силы национальными трудовыми ресурсами.
На заседании рассматривались проекты, предполагающие привлечение квалифицированных иностранных специалистов для работы в таких областях, как добыча полезных ископаемых, научно-техническая деятельность, строительство, а также на восстановленных территориях, где ведутся масштабные строительные работы.
По итогам обсуждений было решено представить предложения по квоте на трудовую миграцию на 2025 год, а также изменения в утверждённую квоту на 2024 год на рассмотрение Кабинета Министров.