Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində növbəti görüş keçirilib
DOST Agentliyində əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində dövlət monitorinqinin həyata keçirilməsi çərçivəsində növbəti görüş baş tutub.
Tədbirdə Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində Dövlət Monitorinqi Komissiyasının üzvləri ilə yanaşı, qeyri-hökumət təşkilatları, blogerlər, universitet və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlət tərəfindən son illərdə görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. Bu sahəyə diqqətin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu qeyd edən F.Məmmədov gələcəkdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan layihələr barədə danışıb.
DOST Agentliyinin Məlumatların idarə edilməsi və təhlil departamentinin müdiri Şahin Zülfüqarov dövlət monitorinqi çərçivəsində görülən işlər mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Monitorinq Komissiyasının məqsədi, əsas istiqamətləri, əhatə etdiyi sahələr, hədəf qrupları və s. mövzularla bağlı məlumat verilib.
Görüşdə əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində dövlət monitorinqinin həyata keçirilməsi çərçivəsində “Təhsil sistemində müyəssərlik və inklüzivlik imkanları” və “Əlilliyi olan uşaqların hərtərəfli inkişafı, istedad bilik və bacarıqlarını realizə etmələri üçün mövcud imkanlar və çətinliklər” mövzularında iki blokdan ibarət olmaqla müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə qonaqlar tərəfindən səsləndirilən rəy və təkliflərin komissiya tərəfindən nəzərə alınacağı qeyd edilib.

В Агентстве DOST прошла очередная встреча в рамках государственного мониторинга в сфере прав лиц с инвалидностью.
Помимо членов государственной наблюдательной комиссии в сфере прав людей с инвалидностью в мероприятии приняли участие неправительственные организации, блогеры, представители ВУЗов и общественности.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов проинформировал участников мероприятия о работе, проделанной государством за последние годы в сфере защиты прав лиц с ограниченными возможностями. Отметив, что внимание к этой сфере является одним из приоритетных направлений, Ф.Мамедов рассказал о проектах, которые планируется реализовать в будущем.
Шахин Зульфугаров, директор департамента Управления данными и анализа Агентства DOST, выступил с презентацией о проделанной работе в рамках государственного мониторинга. В презентации была представлена информация о целях мониторинговой комиссии, основных направлениях, охваченных областях, целевых группах и т. д.
На встрече в рамках осуществления государственного мониторинга в сфере прав лиц с ограниченными возможностями были проведены дискуссии, состоящие из двух блоков на темы «Возможности для доступности и инклюзивности в системе образования» и «Доступные возможности и трудности всестороннего развития детей с ограниченными возможностями здоровья, реализации их талантов, знаний и умений».