I Qarabağ müharibəsi ilə əlaqədar əlilliyi olanların birdəfəlik ödəmə ilə təminatı sahəsində görülən işlər müzakirə olunub
14 dekabr 2022, 14:09
1997-ci il avqustun 2-dək hərbi xidmətdə olarkən aldığı xəsarət nəticəsində əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin və onlardan vəfat edənlərin vərəsələrinin birdəfəlik ödəmə ilə təminatına bu il avqustun 2-də  başlanıb. Proqramın icrası işləri ilk gündən operativ və proaktiv təyinat mexanizmi, vətəndaş məmnunluğu prinsipi əsasında aparılıb.
Bu barədə işlərin əlaqələndirilməsi məqsədilə aidiyyəti qurumların rəhbər şəxslərindən ibarət olmaqla yaradılmış Komissiyanın iclasında bildirilib.
Komissiyanın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən icra olunan yeni sosial dəstək proqramı dövlət başçısının müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan vətəndaşlara xüsusi qayğısının növbəti təzahürüdür.
Qeyd olunub ki, Fərmana əsasən yaradılmış Komissiyada təmsil olunan qurumlar tərəfindən  proqramın icrası, müvafiq siyahıların təqdim edilməsi, eləcə də dürüstləşdirilməsi istiqamətində birgə, əlaqəli şəraitdə müsbət iş təcrübəsi formalaşıb. Bu da proqramın öz hədəflərinə doğru məqsədəuyğun icrası üçün vacib amil olub.
1997-ci il avqustun 2-dək hərbi xidmətdə olarkən aldığı xəsarət nəticəsində əlilliyi müəyyən edilmiş artıq 16 659 şəxs üzrə birdəfəlik ödəmə verilib. Onlardan 1017 nəfərin vərəsəsinə bu ödənişlər həyata keçirilib, həmin ödənişlər üçün 105,7 milyon manat vəsait yönəldilib.
Birdəfəlik ödəmələrin operativ şəkildə və e-sistem üzərindən proaktiv qaydada təyin edilərək onların bank hesablarına köçürülməsi, bu barədə çevik və ətraflı məlumatlandırılmaları, daxil olan müraciətlərin dərhal qeydə alınaraq icra üçün yönləndirilməsi və s. təmin edilib və bu proses vətəndaşlar tərəfindən də razılıqla qarşılanıb.

Со 2 августа этого года началось предоставление единовременной выплаты наследникам умерших и лиц, которые получили инвалидность в результате травм во время прохождения военной службы до 2 августа 1997 года. Реализация программы осуществлялась с первого дня на основе оперативного и упреждающего механизма назначения и принципа удовлетворенности граждан.
Об этом было заявлено на заседании комиссии, которая была сформирована руководителями профильных учреждений с целью координации работы.
Председатель комиссии, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев сказал, что новая программа социальной поддержки, реализуемая согласно соответствующему указу Президента Ильхама Алиева, является еще одним проявлением особой заботы главы государства о гражданах с ограниченными возможностями, связанных с войной.
Было отмечено, что органами, представленными в комиссии, созданной в соответствии с Указом, сформирован положительный опыт совместной работы в смежных условиях в направлении реализации программы, представления соответствующих списков, а также их упрощения. Это также стало важным фактором для целенаправленного выполнения программы в соответствии со своими целями.
До 2 августа 1997 года единовременную выплату получили 16 659 человек, которым была установлена инвалидность в результате ранений, полученных при прохождении воинской службы. Из них 1017 эти выплаты были произведены наследникам, и на эти выплаты было выделено 105,7 миллиона манатов.
Единоразовые платежи определяются оперативно и проактивно через электронную систему и переводятся на их банковские счета. Гибкая и подробная информация об этом, поступающие заявки немедленно регистрируются и направляются к исполнению.