Dünya Bankının missiyasına əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahəsində aparılan islahatlara dair məlumatlar verilib
23 fevral 2023, 18:36
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Dünya Bankının missiyası ilə görüş olub. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq ölkəmizdə sosial sahədə aparılan islahatların uğurlarını qeyd edib.
Sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar, sosial sahədə elektronlaşma proqramı, DOST konsepsiyası, əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi işləri, aktiv məşğulluq proqramları barədə məlumat verilib.
Özünüməşğulluq proqramının əhatəsinin genişləndirilməsi sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, bu sahədə Dünya Bankı ilə əməkdaşlığın mühüm önəmi qeyd olunub. Nazirliyin Dünya Bankı ilə birgə icra etdiyi  “Azərbaycanda Məşğulluğa Dəstək” layihəsinin icrasına dair təqdimat edilib. Ötən dövr ərzində layihə üzrə 5400-ə yaxın şəxsin öz bizneslərini qurmaları üçün aktivlərlə təmin edildiyi bildirilib.
Görüşdə əmək bazarı proqramlarından, məşğulluq xidmətlərinin çeşidlərinin artırılması və Peşə Hazırlığı Mərkəzləri şəbəkəsinin genişləndirilməsi işləri diqqətə çatdırılıb.
Dünya Bankının nümayəndələri tərəfindən ünvanlı dövlət sosial yardımı proqramının qiymətləndirilməsi ilə bağlı aparılan araşdırmanın nəticələrinə dair təqdimat da edilib.
Aktiv məşğulluq tədbirlərinin icrası və əhatəsinin genişləndirilməsi, peşə və kvalifikasiya standartlarının tətbiqi, əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığının və tələb olunan peşələr üzrə tədrisin əhəmiyyətindən bəhs olunub.

Миссии Всемирного банка была дана информация о проводимых реформах в сфере труда, занятости и социальной
23 февраля 2023, 18:36
В Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась встреча с миссией Всемирного банка. Заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Алиев отметил успешность реформ, проводимых в социальной сфере в нашей стране в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева.
Сообщалось о предпринятых шагах по укреплению системы социальной защиты, программе электронизации социальной сферы, концепции DOST, работе по регулированию трудовых отношений, программах активной занятости.
Были отмечены достижения в расширении масштабов программы самозанятости и важность сотрудничества со Всемирным банком в этой сфере. Была сделана презентация о реализации проекта «Поддержка занятости в Азербайджане», осуществляемого министерством совместно со Всемирным банком. За прошедший период около 5400 человек получили средства для открытия собственного бизнеса в рамках проекта.
На встрече были доведены до сведения программы рынка труда, увеличения разнообразия услуг по трудоустройству и расширения сети Центров профессионального обучения.
Представители Всемирного банка также выступили с презентацией результатов исследования по оценке адресной государственной программы социальной помощи.
Обсуждены вопросы реализации и расширения активных мероприятий по трудоустройству, внедрения профессиональных и квалификационных стандартов, важность подготовки кадров в соответствии с требованиями рынка труда и обучения по востребованным профессиям.