Azərbaycanın DOST modeli Rumıniyada tətbiq oluna bilər
Rumıniyada da DOST konsepsiyasının tətbiq olunması məsələsi nəzərdən keçirilir. Bu barədə DOST Agentliyinin fəaliyyəti ilə tanış olan Rumıniyanın Məşğulluq üzrə Milli Agentliyinin prezidenti Florin-Irinel Cotoşman deyib.
F.I.Cotoşmanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ötən gün DOST Agentliyinin qonağı olub.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov DOST mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə nümayəndə heyətinə məlumat verib. DOST konsepsiyasının ölkəmizdə dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, operativ, vətəndaş məmnunluğu prinsipi əsasında göstərilməsinə şərait yaratdığı vurğulanıb. Qeyd olunub ki, indiyədək 1 milyon 500 mindən çox vətəndaş DOST xidmətlərindən yararlanıb və bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu səviyyəsi 98 faizdən yüksəkdir. Agentliyin bir çox beynəlxalq mükafatlarla təltif edildiyi, DOST təcrübəsinin digər ölkələrdə tətbiqinin beynəlxalq qurumlar tərəfindən təşviq olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti üçün DOST konsepsiyası barədə təqdimat nümayiş etdirilib. Təqdimatda DOST mərkəzlərində vətəndaşlara sosial müdafiə və sosial təminat, tibbi-sosial ekspertiza və reabilitasiya, sosial sığorta, əmək və məşğulluq sahələri üzrə göstərilən xidmətlər barədə məlumat verilib.
Görüşdə qurumlar arasında əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə edilib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. F.I.Cotoşman DOST konsepsiyasının onlarda böyük marağa səbəb olduğunu və bu təcrübənin Rumıniyada da tətbiqi imkanlarının nəzərdən keçirildiyini qeyd edib.

Румыния может применить Азербайджанскую модель DOST
Вопрос о применении концепции DOST также рассматривается в Румынии. Об этом рассказала президент Национального агентства занятости Румынии, Флорин-Иринел Котошман, который ознакомился с деятельностью агентства DOST.
Делегация во главе с Ф-И. Котошманом вчера была гостем агентства DOST.
Председатель правления Агентства DOST Фарид Мамедов проинформировал делегацию о деятельности центров. Подчеркнуто, что концепция DOST создала условия для предоставления государственных социальных услуг в нашей стране из «единого окна», оперативного и основанного на принципе удовлетворения граждан. Отмечено, что услугами DOST воспользовались более 1 миллиона 500 тысяч граждан, а уровень удовлетворенности граждан этими услугами превышает 98 процентов. Было отмечено, что агентство удостоено многих международных наград, а применение практики DOST в других странах поощряется международными организациями.
Позже для делегации была показана презентация концепции DOST. В презентации граждане были проинформированы об услугах, предоставляемых в центрах в сферах социальной защиты и социального обеспечения, медико-социальной экспертизы и реабилитации, социального страхования, труда и занятости.
На встрече также были обсуждены перспективы сотрудничества между учреждениями, состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Ф-И. Котошман отметил, что концепция DOST вызвала у них большой интерес и рассматривается возможность применения этой практики в Румынии.