Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktiki konfrans keçirilib
Bakı Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi və Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat - DOST Agentliyinin yaradılmasının 5 illiyi münasibətilə "Sosial sahədə müasir dövlət xidmətlərinin formalaşmasının elmi paradiqması" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfrans haqqında məlumat verib. Bildirib ki, DOST Agentliyi və BDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan konfransda hüquq elmləri, sosiologiya, iqtisad elmləri və digər sahələr üzrə məqalə və tezislər qəbul olunub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə keçirilən konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. O qeyd edib ki, konfransda sosial sahədə müasir dövlət xidmətlərinin təşkili, “bir pəncərə” konsepsiyası, sosial xidmətlərin xəritələnməsi, xidmətlərin rəqəmsal platformaya daşınması və s. mövzularda qəbul edilən məqalə və tezislər bu istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar üçün yol xəritəsi olacaq.
Tədbirdə, fəxri qonaq qismində iştirak edən Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc, Bakı Slavyan Universitetinin rektoru Anar Nağıyev, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Elşad Məmmədov və BDU-nun Əmək və ekologiya hüququ kafedrasının professoru Mayis Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin sosial siyasəti, bu sahənin formalaşması və inkişafı ilə bağlı həyata keçirdiyi islahatlar barədə danışıb, elmi-praktiki konfransın işində uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi və DOST Agentliyinin 5 illiyinə dair videoçarx nümayiş olunub.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Agentliyin fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda sosial sahə üzrə beynəlxalq səviyyədə olan nəzəri modellər, onların detalları və tətbiqi ilə bağlı məlumatlar əks olunub. Eyni zamanda "bir pəncərə" sistemi, bu barədə dünya təcrübəsi və DOST modelinin bu təcrübədə yeri haqqında geniş informasiya verilib.
Daha sonra "Sosial sahədə müasir dövlət xidmətlərinin formalaşmasının elmi paradiqması" mövzusunda keçirilən elmi-praktiki konfransda iştirak edən spikerlərin çıxışları dinlənilib.

Состоялась научно-практическая конференция, посвященная 100-летию великого лидера Гейдара Алиева
По случаю 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева и 5-летия создания Агентства устойчивого и оперативного социального обеспечения – DOST, в Бакинском государственном университете прошла научно-практическая конференция на тему «Научная парадигма формирования современных государственных услуг в социальной сфере».
Перед мероприятием участники возложили цветы к бюсту Великого лидера Гейдара Алиева и выразили почтение светлой памяти общенационального лидера.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев поприветствовал участников мероприятия и дал информацию о конференции. Он сообщил, что на конференции, организованной совместно агентством DOST и БГУ, были приняты статьи и тезисы по юридическим наукам, социологии, экономическим наукам и другим направлениям.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Алиев подчеркнул важность конференции, проводимой по случаю 100-летия великого лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что на мероприятии обсуждались вопросы организации современных государственных услуг в социальной сфере, концепции «единого окна», зонирования социальных услуг, перевода услуг на цифровую платформу и т.д. Принятые статьи и тезисы по темам станут дорожной картой исследований, проводимых в этих направлениях.
Принявшие участие в мероприятии в качестве почетных гостей, председатель Комитета Милли Меджлиса по правам человека Захид Орудж,  ректор Бакинского славянского университета Анар Нагиев, председатель Общественного совета при Министерстве труда и социальной защиты населения, Эльшад Мамедов, профессор кафедры Трудового и экологического право БГУ Маис Алиев рассказали о социальной политике Гейдара Алиева, реформах, проводимых в становлении и развитии этой сферы, и пожелали успехов в работе научно-исследовательского института.
На мероприятии был показан видеоролик, посвященный 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и 5-летию Агентства DOST.
Председатель правления Агентства DOST Фарид Мамедов выступил с презентацией о деятельности учреждения. В презентацию включены теоретические модели международного уровня в социальной сфере, их детали и информация по их применению. При этом была дана обширная информация о системе «единого окна», мировом опыте и месте модели DOST в ней.
Далее были заслушаны выступления спикеров, принявших участие в научно-практической конференции, проведенной на тему «Научная парадигма формирования современных государственных услуг в социальной сфере».