Sosial sahədə Dünya Bankı ilə gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev ötən dövrdə Nazirliklə Dünya Bankı arasında uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin formalaşdığını bildirib. Ölkəmizdə sosial sahədə aparılan islahatların nailiyyətləri, aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Dünya Bankı ilə birgə layihələrin sosial islahatlar prosesində, məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsində önəmi qeyd olunub. Belə layihələrdən biri olan, 22 min işsiz şəxsin kiçik biznesə çıxışının dəstəklənməsi hədəfini daşıyan “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi”nin icrası işlərindən bəhs edilib. Layihə üzrə  həssas əhali qruplarından olan artıq 14 minə yaxın işsiz şəxsə aktivlər verilərək onlar üçün istehsal və xidmət sahələri üzrə kiçik bizneslərin qurulduğu bildirilib.
Eləcə də son illərdə yeni Məşğulluq Strategiyasının hazırlanması, əlilliyin qiymətləndirilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi, övladlığagötürmə sahəsində potensialın gücləndirilməsi və  s. istiqamətlərdə əməkdaşlığın müsbət nəticələrindən bəhs olunub. Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Stefanie Stallmeister, sosial müdafiə məsələləri üzrə baş mütəxəssis Mirey Ovadiya və b. ölkəmizdə aparılan sosial islahatlar prosesində əməkdaşlıq etməkdən məmnunluqlarını qeyd ediblər.
Görüşdə cari əməkdaşlıq gündəliyi, habelə “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi”nin icrası işləri, əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

В Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась встреча с делегацией Всемирного банка.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев сообщил, что за прошедший период между министерством и Всемирным банком сложился успешный опыт сотрудничества. Были доведены до внимания достижения реформ, проводимых в социальной сфере в нашей стране, шаги, предпринятые в направлении расширения программ активной занятости.
Отмечена важность совместных проектов со Всемирным банком в процессе социальных реформ и расширения программ занятости. Обсуждался один из таких проектов, как «Проект поддержки занятости», целью которого является поддержка доступа 22 000 безработных к малому бизнесу. Согласно проекту около 14 тысяч безработным из уязвимых групп населения были переданы активы и для них создан малый бизнес в сфере производства и услуг.
Также в последние годы ведется разработка новой стратегии занятости, совершенствование системы оценки инвалидности, усиление потенциала в сфере усыновления и т. д. Отмечены положительные результаты сотрудничества по этим направлениям. Менеджер Всемирного банка по Азербайджану, Стефани Столлмейстер, старший специалист по вопросам социальной защиты Мирей Овадия и др. выразили удовлетворение сотрудничеством в процессе социальных реформ, проводимых в нашей стране.