“Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 1999-cu il 5 oktyabr tarixli 705-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunan 5 illik əməkhaqqı məbləğində sığorta edilir.
a) həlak olması (ölüm) halında: sığorta məbləğinin 100 faizi nisbətində sığorta ödənişi
b) xəsarət və ya xəstəlik nəticəsində 3 il müddətində ölüm halında: sığorta məbləğinin 100 faizi nisbətində sığorta ödənişi verilir.
c) əlillik halında: “Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 1999-cu il 5 oktyabr tarixli 705-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunana orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə 5 illik əmək haqqının 80 faizi, 61-80 faiz pozulmasına görə 60 faiz, 31-60 faiz pozulmasına görə 40 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
ç) ağır, az ağır və yaxud yüngül dərəcəli xəsarət alması halında: “Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 1999-cu il 5 oktyabr tarixli 705-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunana aldığı ağır xəsarətə görə 5 illik əmək haqqının 20 faiz, az ağır xəsarətə görə 15 faiz, yüngül xəsarətə görə 10 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
Sığortalı qurumun həkim-məsləhət komissiyaları |
“Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında” 1996-cı il 17 may tarixli 73-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunan 5 illik vəzifə maaşı məbləğində icbari sığorta edilir.
a) həlak olması halında: sığorta məbləğinin 100 faizi nisbətində sığorta ödənişi verilir.
b) xəsarət nəticəsində 3 il müddətində vəfat etməsi halında: sığorta məbləğinin 100 faizi nisbətində sığorta ödənişi verilir.
c) əlillik halında: “Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında” 1996-cı il 17 may tarixli 73-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunana orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə 5 illik vəzifə maaşının 80 faizi, 61-80 faiz pozulmasına görə 60 faiz, 31-60 faiz pozulmasına görə 40 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
ç) ağır, az ağır və yaxud yüngül dərəcəli xəsarət alması halında: “Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında” 1996-cı il 17 may tarixli 73-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanunu Qanuna əsasən sığortaolunana aldığı ağır xəsarətə görə 5 illik vəzifə maaşının 20 faiz, az ağır xəsarətə görə 10 faiz, yüngül xəsarətə görə 5 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
“Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 2004-cü il 18 may tarixli 651-IIQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinin rəhbəri on bir min manat, digər diplomatik xidmət əməkdaşları altı min altı yüz manat, inzibati-texniki xidmət əməkdaşları isə dörd min dörd yüz manat həcmində sığorta edilirlər
c) əlillik halında: “Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 2004-cü il 18 may tarixli 651-IIQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunanın orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə sığorta məbləğinin 80 faizi, 61-80 faiz pozulmasına görə 60 faiz, 31-60 faiz pozulmasına görə 40 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
ç) ağır, az ağır və yaxud yüngül dərəcəli xəsarət alması halında: “Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 2004-cü il 18 may tarixli 651-IIQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunana aldığı ağır xəsarətə görə sığorta məbləğinin 20 faiz, az ağır xəsarətə görə 15 faiz, yüngül xəsarətə görə 10 faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir.
Qeyd: Sığortaolunana eyni hadisə ilə bağlı icbari şəxsi sığorta ödənişi köçürüldüyü təqdirdə 1 nömrəli əlavə tələb olunmur.
Qeyd: Müraciət nümayəndə vasitəsilə edildikdə nümayəndənin şəxsiyyət vəsiqəsi və onun səlahiyyətlərini təsdiq edən sənəd (etibarnamə və ya şəxsin qəyyum (himayəçi) olmasını təsdiq edən sənəd)