Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişləri
Dövlət icbari şəxsi sığorta nədir?
Sığortaolunanların həyat və sağlamlığının mövcud qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada icbari formada sığorta olunmasına yönəldilmiş münasibətlər sistemidir.
Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişləri hansı kateqoriyadan olan şəxslərə şamil edilir?
Sığorta ödənişini almaq hüququna kimlər malikdir?
Sığorta ödənişini almaq hüququna Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları, hakimlər, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin, dövlət təhlükəsizliyi, xarici kəşfiyyat orqanlarının, kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat fəaliyyəti subyektlərinin hərbi qulluqçuları, habelə hərbi xidmət nəzərdə tutulmuş digər dövlət orqanlarında (dövlət orqanlarının strukturuna daxil olan qurumlarda) hərbi xidmətdə olan şəxslər və toplanışlarda olan hərbi vəzifəlilər, prokurorluq işçiləri, müstəntiqlər, ədliyyə, miqrasiya orqanlarında qulluq keçən, təhqiqat aparan, əməliyyat-axtarış fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər, habelə fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması, ictimai qaydanın mühafizəsini təmin edən, gömrük işini təşkil edən işçilər, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşları və mülki müdafiə qüvvələrinin şəxsi heyəti və ya yuxarıda adları qeyd edilən şəxslərin vərəsələri.
Sığortalı qurumlar dedikdə hansı qurumlar nəzərdə tutulur?
1. Müdafiə Nazirliyi;
2. Daxili İşlər Nazirliyi;
3. Xarici İşlər Nazirliyi;
4. Ədliyyə Nazirliyi;
5. Fövqəladə Hallar Nazirliyi;
6. İqtisadiyyat Nazirliyi;
7. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti;
8. Xarici Kəşfiyyat Xidməti;
9. Dövlət Sərhəd Xidməti;
10. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Təhlükəsizlik Xidməti;
11. Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti;
12. Strateji Obyektlərin Mühafizəsi Dövlət Agentliyi;
13. Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti;
14. Dövlət Miqrasiya Xidməti;
15. Dövlət Gömrük Komitəsi;
16. Baş Prokurorluq;
17. Milli Məclis;
18. Azərbaycan Respublikasının məhkəmələri.
Dövlət icbari şəxsi sığorta üzrə müraciətlər hansı qurumlarda qəbul edilir?
Azərbaycan Respublikasından kənarda fəaliyyətini davam etdirən sığortaolunanlar hara müraciət edə bilər?
Azərbaycan Respublikasından kənarda fəaliyyətini davam etdirən sığortaolunanlar konsulluq uçotunda olduqları Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları vasitəsi ilə DSMF-nin Aparatına.
Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişinin icrası barədə müraciət edən şəxsə neçə gün müddətində məlumat verilir?
3 (üç) iş günü müddətində müraciət edən şəxsə bildiriş göndərilir.
Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişinin verilməsindən imtina edilməsi ilə barədə qərar müraciət edən şəxsə neçə gün müddətində göndərilir?
5 (beş) iş günü müddətində müraciət edən şəxsə göndərilir.
Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişi müraciət olunduğu vaxtdan neçə gün müddətində sığorta ödənişi almaq hüququ olan şəxsə ödənilir?
10 (on) iş günü müddətində ödənilir.
Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişi hansı formada həyata keçirilir?
Sığorta ödənişi nağdsız qaydada şəxsin bank hesabına köçürülür və bu barədə sığorta ödənişi almaq hüququ olan şəxsə SMS məlumat verilir.
Sığortalı tərəfindən sığortaçıya hesabat təqdim olunmadığı hallarda sığorta ödənişi necə həyata keçilir?
Sığortalı tərəfindən sığortaçıya hesabat təqdim olunmadığı hallarda sığorta ödənişi sığortalının sığortaolunanın həmin sığortalı üzrə sığortaolunan hesab olunmasına dair arayışına əsasən ödənilir və bu barədə məlumatlar sığortalının növbəti rübdə təqdim etdiyi hesabatda əks olunur.
Yeni sığorta hadisəsi baş verdikdə sığorta ödənişi hansı formada ödənilir?
Sığorta ödənişi verilmiş sığorta hadisəsi ilə bağlı yeni sığorta hadisəsi baş verdikdə müvafiq sığorta ödənişi əvvəl ödənilmiş məbləğ nəzərə alınmaqla ödənilir.
Hərbi qulluqçulara münasibətdə sığorta hadisələri hansılardır və həmin hadisələrə görə hansı faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir?
Hərbi qulluqçular 11000 manat məbləğində sığorta edilirlər.
Aşağıdakılar sığorta hadisələri hesab edilir və onlara görə bu sığorta ödənişi müəyyən edilmiş sığorta məbləğinin müvafiq faiz nisbətlərinə əsasən verilir.
- həlak olduqda (vəfat etdikdə) - 100 faiz;
- xəbərsiz itkin düşdüyünə görə məhkəmə qərarı ilə ölmüş elan edildikdə - 100 faiz;
- xidmət zamanı aldığı xəsarətlə və ya xəstəliklə əlaqədar xidmətdən çıxdıqdan sonra üç il müddətində öldükdə - 100 faiz;
- orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə - 80 faiz;
- orqanizmin funksiyalarının 61-80 faiz pozulmasına görə - 60 faiz;
- orqanizmin funksiyalarının 31-60 faiz pozulmasına görə - 40 faiz;
- ağır xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 25 faiz;
- az ağır (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 15 faiz;
- yüngül xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 5 faiz.
Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinə münasibətdə sığorta hadisələri hansılardır və həmin hadisələrə görə hansı faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir?
Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçiləri 5 illik əməkhaqqı məbləğində sığorta edilir.
- xidmət zamanı aldığı xəsarətlə və ya xəstəliklə əlaqədar xidmətdən çıxdıqdan sonra üç müddətində öldükdə - 100 faiz;
- ağır xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 20 faiz;
- yüngül xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 10 faiz.
Milli Məclisin deputatlarına münasibətdə sığorta hadisələri hansılardır və həmin hadisələrə görə hansı faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir?
Qanuna uyğun olaraq hər bir deputat onun 5 illik vəzifə maaşı məbləğində icbari sığorta edilir.
- deputatlıq müddətində aldığı xəsarət nəticəsində sığortaolunan deputatlıq səlahiyyəti müddəti başa çatdıqdan sonra 3 il müddətində vəfat etdikdə - 100 faiz;
- orqanizmin funksiyalarının 61-80 faiz pozulmasına görə- 60 faiz;
- az ağır (yaralanma, travma, kontuziya) aldıqda - 10 faiz;
Diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarına və inzibati-texniki xidmət əməkdaşlarına münasibətdə sığorta hadisələri hansılardır və həmin hadisələrə görə hansı faiz nisbətində sığorta ödənişi verilir?
Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinin rəhbəri on bir min manat, digər diplomatik  xidmət əməkdaşları altı min altı yüz manat, inzibati-texniki xidmət əməkdaşları isə dörd min dörd yüz manat həcmində sığorta edilirlər.
- həlak olması (vəfat etməsi) - 100 faiz;
- orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə- 80 faiz;
Ağır, az ağır və yüngül xəsarət növləri necə müəyyən edilir?
Ağır, az ağır və yüngül xəsarət növləri Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 1 avqust tarixli 269 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ağır, az ağır və yüngül xəsarət növlərinin Siyahısı”na uyğun olaraq müəyyən edilir.
Hərbi qulluqçular
“Hərbi qulluqçuların dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” 1997-ci il 20 may tarixli 296-IQ nömrəli Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən sığortaolunan on bir min manat məbləğində sığorta edilir.
a) həlak olması (ölüm) halında: sığorta məbləğinin 100 faizi (11000 manat) nisbətində sığorta ödənişi verilir.