Malayziyanın ölkəmizdəki səfirliyi tərəfindən bu ölkənin Milli Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edilib. Tədbir Malayziya və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Malayziyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ahmad Kamrizamil Bin Mohd Rza ölkəsinin müstəqillik tarixindən bəhs edib, Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiklərini vurğulayıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev çıxış edərək, Malayziyanın Milli Günü münasibətilə səfirə və dost Malayziya xalqına Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından təbrikini ifadə edib. Nazir Azərbaycanla Malayziya arasında siyasi, diplomatik əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, dövlətlərarası əlaqələrimizin inkişaf dinamikasının, əməkdaşlığımızın genişlənməsinin böyük məmnunluq doğurduğunu bildirib. O, əməkdaşlığımızın yeni istiqamətlərinin, o cümlədən investisiya, ticarət, humanitar sahələrdə inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
S.Babayev bildirib ki, “Azərbaycan Respublikası ilə Malayziya arasında dostluq münasibətləri və tərəfdaşlıq haqqında” 2014-cü ildə Bakıda imzalanmış Birgə Bəyannamə əlaqələrimizin inkişafı üçün güclü zəmin yaradıb. Ölkəmiz Malayziya ilə müxtəlif regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq edir. Biz Malayziyanın beynəlxalq aləmdə Azərbaycana göstərdiyi münasibəti, suverenliyimizə, ərazi bütövlüyümüzə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndiririk.
Bu günədək ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığa dair 10 sənəd imzalandığını qeyd edən nazir bu ilin 8 ayında Azərbaycanla Malayziya arasında ticarət dövriyyəsinin keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 60 faiz artdığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Malayziya tərəfindən Azərbaycan vətəndaşları üçün vizasız gediş-gəliş rejimi tətbiq edilir. Bu da qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın dərinləşməsinə səmərəli töhfə verir.
S.Babayev malayziyalı dostlarımızın bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) işində fəal iştirak edəcəyinə əminlik ifadə edib. O, bir daha bu əlamətdar gün münasibətilə təbrikini çatdıraraq, Malayziya xalqına daim rifah və firavanlıq arzulayıb.

Связи между Азербайджаном и Малайзией продолжают укрепляться
Посольство Малайзии организовало мероприятие, посвященное Национальному Дню этой страны. Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Малайзии и Азербайджана.
Чрезвычайный и полномочный посол Малайзии в нашей стране Ахмад Камризамил Бин Мохд Рза рассказал об истории независимости своей страны и подчеркнул важность развития отношений с Азербайджаном.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев поздравил посла и народ дружественной Малайзии от имени Правительства Азербайджанской Республики по случаю Национального Дня Малайзии. Он отметил, что политические и дипломатические отношения между Азербайджаном и Малайзией находятся на высоком уровне, и что динамика развития межгосударственных связей и расширения нашего сотрудничества вызывает большую удовлетворенность. Министр подчеркнул важность развития новых направлений сотрудничества, включая инвестиции, торговлю и гуманитарные области.
Сахил Бабаев отметил, что Совместная декларация о дружбе и партнерстве между Азербайджанской Республикой и Малайзией, подписанная в 2014 году в Баку, создала прочную основу для развития наших отношений. Наша страна эффективно сотрудничает с Малайзией в рамках различных региональных и международных организаций, включая ООН, Движение неприсоединения и Организацию исламского сотрудничества. Мы высоко оцениваем отношение Малайзии к Азербайджану на международной арене, а также поддержку нашей суверенности и территориальной целостности.
Министр отметил, что до сегодняшнего дня между нашими странами подписано 10 документов о сотрудничестве в различных сферах. Он также сообщил, что за восемь месяцев этого года товарооборот между Азербайджаном и Малайзией увеличился на 60% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Он отметил, что Малайзия ввела безвизовый режим для граждан Азербайджана, что также способствует укреплению сотрудничества.
Сахил Бабаев выразил уверенность в том, что наши малайзийские друзья активно участвуют в работе Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая состоится в Баку в ноябре этого года. Он еще раз поздравил с этой знаменательной датой и пожелал народу Малайзии благополучия и процветания.