Əlilliyi olan gənclərə dəstək göstərilir
DOST Agentliyi, UNICEF Azərbaycan və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə icra etdiyi “Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığına dəstək” layihəsinin növbəti görüşü keçirilib. Görüş Tələbələrin Akselerasiya Proqramı üzrə iştirakçı tələbə və məzunlarla “Azercell Telekom” MMC arasında baş tutub.
Azercell tərəfindən iştirakçıların potensialları və müasir əmək bazarının tələbləri nəzərə alınmaqla bilik və bacarıqların inkişafı üzrə xüsusi təlimlər təşkil edilib. Bu istiqamətdə “Karyeranı qur” mövzusu, əmək bazarında mövcud texniki bacarıqlar, iş imkanları və təlimatlar barədə geniş məlumat verilib. Əməkdaşlığın növbəti mərhələsində iştirakçılara peşə hazırlığı, karyera bələdçiliyi, həmçinin texniki sahələr üzrə təlimlərin və iş yarmarkalarının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hazırda əlilliyi olan tələbə və məzunlar üçün təcrübə və iş imkanları təklif edən işəgötürənlərin layihəyə cəlb olunması, tərəfdaş təşkilatların iştirakı ilə iş və təcrübə imkanlarının dəyərləndirilməsi işləri davam edir.
2023-cü ilin oktyabr ayından icrasına başlanılan layihə UNICEF-in Azərbaycan üzrə “2021-2025-ci illər üçün ölkə proqramı” və UNICEF Azərbaycan ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi arasında imzalanmış “Sosial müdafiə və uşaq müdafiəsi üzrə 2023-2024-cü illər üçün dövri fəaliyyət planı”na əsasən həyata keçirilir.
Məqsəd əlilliyi olan gənclərin əmək bazarının tələblərinə uyğun əmək bacarıqlarına yiyələnmələrinə, məşğulluq imkanlarının artırılmasına, müvafiq təcrübə imkanlarının yaradılmasına dəstək verməkdir.

В рамках проекта «Поддержка социально-экономической активности молодых людей с инвалидностью», реализуемого совместно Агентством DOST, UNICEF Азербайджан и Государственным агентством занятости, состоялась очередная встреча. Участники Программы акселерации студентов и выпускников провели обсуждение с представителями компании «Azercell Telekom» LLC.
Компания Azercell организовала специальные трейнинги, адаптированные к возможностям участников и требованиям современного рынка труда. Эти тренинги направлены на развитие профессиональных навыков, знаний и компетенций. В ходе мероприятий были освещены темы построения карьеры, существующих технических навыков, востребованных на рынке, возможности трудоустройства, а также даны ценные рекомендации.
На следующем этапе сотрудничества планируется проведение мероприятий, таких как профессиональная подготовка, карьерное консультирование, трейнинги и ярмарки вакансий в технических сферах.
Также продолжается активная работа по привлечению работодателей, готовых предложить стажировки и рабочие места студентам и выпускникам с инвалидностью. Кроме того, проводится оценка их трудоустройства и стажировок с участием партнёрских организаций.
Проект стартовал в октябре 2023 года и реализуется в рамках "Страны программы UNICEF для Азербайджана на 2021-2025 годы" и "Периодического плана деятельности по социальной защите и защите детей на 2023-2024 годы", подписанного между UNICEF Азербайджан и Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики.
Основная цель проекта — развитие трудовых навыков у молодых людей с инвалидностью, соответствующих требованиям современного рынка труда, повышение их шансов на трудоустройство и создание возможностей для профессиональной реализации.