BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Yaşıl iş və bacarıqlar” mövzusunda yüksək səviyyəli dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə müxtəlif ölkələrdən, beynəlxalq təşkilatlardan yüksək səviyyəli rəsmilər iştirak edib.
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının İş və Sosial Müdafiə üzrə Baş direktorunun köməkçisi Mia Sepponun moderatorluğu ilə keçən dəyirmi masada yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçidi dəstəkləmək üçün mövcud və gələcək işçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişafına sərmayə qoyulması, layiqli yaşıl iş yerlərinin və bu iş yerləri üzrə bacarıqların inkişafının təşviq edilməsi, bu sahədə qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi məsələləri müzakirə olunub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev moderatorun ölkəmizdə işçi qüvvəsinin yaşıl sənayelər üçün tələb olunan bacarıqlara sahib olması üzrə görülən işlərə dair sualını cavablandırıb.
Nazir bildirib ki, yaşıl iqtisadiyyata keçid bu sahələr üzrə ixtisaslı işçi qüvvəsinin hazırlanmasını da zəruri edir. Yaşıl texnologiyaların sürətli inkişafı tələb olunan bacarıqların da daim inkişaf etməsini şərtləndirir və mövcud təhsil, peşə təhsili sistemlərimizin bu dəyişikliklərə uyğunlaşması əsas istiqamətlərdən biridir. Yaşıl iqtisadiyyata keçidi hədəfləyən digər ölkələr kimi, Azərbaycan da öz işçi qüvvəsini yaşıl iqtisadiyyata keçid üçün zəruri olan yeni bacarıqlarla təmin etmək istiqamətində işlər aparır. Həmin keçid prosesi mühəndislik, ətraf mühit, elmi, rəqəmsal texnologiyalar və digər sahələrdə texniki təcrübəyə malik işçi qüvvəsini tələb edir.
S.Babayev son zamanlar intensiv peşə hazırlığına və ixtisasartırmaya qlobal tələbatın artması ilə bağlı olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin də bu istiqamətə üstünlük verdiyini, Nazirliyin 5 regional peşə-tədris mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, daha bir neçə belə mərkəzin də tikilməkdə olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, bu mərkəzlər işsiz və iş axtaran şəxslərə alternativ enerji qurğuları və avadanlıqlarının istismarı, bərpa olunan enerji avadanlıqlarının yığılması və külək turbin sistemlərinin quraşdırılması kimi yaşıl bacarıqlar üzrə təlimlər də təklif edir.
Nazir Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yaşıl iş yerləri üçün ixtisaslı kadr hazırlanması işlərinin miqyasının da getdikcə xeyli genişləndiyini, bu sahələrdə təlim proqramlarının yaşıl iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verməklə yanaşı, işsiz və işaxtaran şəxslər üçün yeni məşğulluq imkanları yaratdığını qeyd edib. Dövlət məşğulluq siyasətində gənclər, qadınlar və əlilliyi olan şəxslər üçün səmərəli məşğulluğun və layiqli əməyin təmin edilməsinin əsas məqsədlər kimi müəyyən edildiyi, həssas qrupların əmək bazarına inteqrasiyasını dəstəkləmək üçün işəgötürənlər üçün bir sıra stimullaşdırıcı proqramların icra olunduğu da diqqətə çatdırılıb.
Dəyirmi masada Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərdən məcburi köçkünlər, əmək, səhiyyə və sosial işlər naziri Mixeil Sarjveladze, Böyük Britaniyanın Dövlət katibinin parlament müşaviri Meri Kreq, Pakistanın İşçilər Federasiyasının regional vitse-prezidenti Shavar Siraj, Beynəlxalq İşəgötürənlər Təşkilatının Asiya ölkələri üzrə vitse-prezidenti, Bəhreynin Ticarət və Sənaye Palatasının nümayəndəsi Sonya Janahi, Asiya İnkişaf Bankının İnsan və Sosial İnkişaf Sektorları Qrupunun direktoru Şanti Caqannathan, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin idarəedici direktoru İnqrid-Qabriela Hoven, Milli Məclisin deputatı Nigar Məmmədova, Monteneqronun Əmək, Məşğulluq və Sosial Dialoq Nazirliyinin dövlət katibi Anjela Basoviç, Türkiyənin ailə və sosial xidmətlər nazirinin müavini Adil Çalışkan və başqalarının çıxışları dinlənilib.
Onlar moderatorun suallarını cavablandırıb, yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçidi dəstəkləmək üçün işçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişafı məqsədilə ölkələrində aparılan işlər, bu sahədə qarşıda duran hədəflər barədə məlumat veriblər. Yaşıl iş yerlərinin və bu iş yerləri üzrə bacarıqların inkişafı sahəsində əməkdaşlığın və təcrübə mübadilələrinin də önəmli olduğu qeyd edilib. COP29 Fəaliyyət Gündəliyinin Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun həmsədri Elmar Məmmədov çıxış edərək aktual bir mövzuda keçirilən bu müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.

В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) был проведен высокоуровневый круглый стол на тему «Зеленая работа и навыки». В мероприятии приняли участие высокопоставленные официальные лица из различных стран и международных организаций.
Круглый стол, модератором которого являлась помощник Генерального директора Международной организации труда по вопросам труда и социальной защиты Миа Сеппо, обсуждал вопросы инвестиций в развитие навыков нынешней и будущей рабочей силы для обеспечения справедливого перехода к зеленой экономике, стимулирования создания достойных зеленых рабочих мест и развития навыков для этих профессий, а также обмена передовым опытом в этой области.
Министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Сахил Бабаев ответил на вопрос модератора о мерах, предпринимаемых в нашей стране для обеспечения рабочей силы необходимыми навыками для зеленых отраслей.
Министр отметил, что переход к зеленой экономике требует подготовки квалифицированной рабочей силы в этих областях. Быстрый рост зеленых технологий вызывает необходимость постоянного развития требуемых навыков, и адаптация существующих систем образования и профессионального обучения к этим изменениям является одной из ключевых задач. Подобно другим странам, стремящимся к переходу на зеленую экономику, Азербайджан также работает над обеспечением своей рабочей силы новыми навыками, необходимыми для такого перехода. Этот процесс требует рабочей силы с техническим опытом в таких областях, как инженерия, экология, науки, цифровые технологии и других.
Господин Бабаев подчеркнул, что в последние годы в связи с ростом глобального спроса на интенсивную профессиональную подготовку и повышение квалификации Министерство труда и социальной защиты населения также придает большое значение этому направлению. Он отметил, что министерство управляет пятью региональными центрами профессионального обучения, и в настоящее время строятся еще несколько таких центров. Эти центры предлагают обучение по таким зеленым навыкам, как эксплуатация установок и оборудования для альтернативной энергетики, сборка оборудования для возобновляемых источников энергии и установка ветряных турбин.
Также министр отметил, что значительно расширяются масштабы подготовки квалифицированных кадров для зеленых рабочих мест в Карабахе и Восточном Зангезуре. Программы обучения в этих регионах не только способствуют развитию зеленой экономики, но и создают новые возможности трудоустройства для безработных и ищущих работу. В государственной политике занятости основной целью является обеспечение эффективной занятости и достойного труда для молодежи, женщин и людей с инвалидностью, а также поддержка интеграции уязвимых групп в рынок труда через реализацию ряда стимулирующих программ для работодателей.
На круглом столе выступили высокопоставленные представители различных стран и международных организаций. Среди них — министр по вопросам вынужденных переселенцев, труда, здравоохранения и социальных дел оккупированных территорий Грузии Михаил Сарджвеладзе, парламентский советник государственного секретаря Великобритании Мэри Крег, региональный вице-президент Федерации трудящихся Пакистана Шавар Сиридж, вице-президент Международной организации работодателей по странам Азии, представитель Торгово-промышленной палаты Бахрейна Соня Джанахи, директор группы по вопросам человеческого и социального развития Азиатского банка развития Шанти Чаганнатан, генеральный директор Центра труда Организации Исламского сотрудничества Азер Байрамов, исполнительный директор Немецкого общества международного сотрудничества Ингрид-Габриела Ховен, депутат Национального собрания Нигяр Мамедова, государственный секретарь Министерства труда, занятости и социального диалога Черногории Анджела Басович, заместитель министра семейных и социальных служб Турции Адиль Чалышкан и другие участники.
Участники ответили на вопросы модератора и поделились информацией о проводимой в их странах работе по развитию навыков рабочей силы для обеспечения справедливого перехода к зеленой экономике, а также о целях, которые предстоит достичь в этой области. Было отмечено, что сотрудничество и обмен опытом в сфере развития зеленых рабочих мест и навыков для этих профессий имеют важное значение. Эльмар Мамедов, сопредседатель Группы глобальных инициатив по Повестке COP29, в своем выступлении подчеркнул важность этих обсуждений, проводимых по актуальной теме.