Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
12 dekabr 2024, 15:40
Nazirliyin kollektivi Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib
Bu gün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin kollektivi Fəxri Xiyabanda müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyub. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Nazirlikdə tədbir keçirilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hələ 1969-82-ci illərdə Azərbaycana rəhbərlik edərkən respublikamızın bütün sahələrdə dinamik inkişafını təmin etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, xalqın çağırışı ilə 1993-cü ilin iyun ayında yenidən Azərbaycanın rəhbərliyinə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyev ölkəmizi dövlət müstəqilliyinin itirilməsi təhlükəsindən, bütün sahələri bürümüş ağır böhrandan, xaos və anarxiyadan, vətəndaş qarşıdurmasından xilas edib.
Nazir müavini müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulması və uzunmüddətli inkişaf yoluna səfərbər olunmasını təmin edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin eyni zamanda ölkəmizin sosial inkişaf strategiyasını formalaşdırdığını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sosial sahəyə xüsusi diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizdə sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılıb, sosial dövlət modelinin əsasları yaradılıb. 1995-2003-cü illərdə orta aylıq real əməkhaqqı 5,1 dəfə, orta aylıq nominal əməkhaqqı 6 dəfədən çox, pensiya və müavinətlərin orta aylıq məbləği 8 dəfə artıb. MDB-də ilk dəfə olaraq 1999-cu ildə Azərbaycanda yeni sosial-iqtisadi münasibətlər dövrünə uyğun Əmək Məcəlləsi və Demoqrafik İnkişaf Konsepsiyası, 2001-ci ildə “Məşğulluq haqqında” Qanun və s. qəbul edilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanı böyük perspektivlərə doğru aparan müdrik və uzaqgörən milli inkişaf strategiyası Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yüksək səviyyədə davam etdirilir. 2003-cü ildən ötən dövrdə Azərbaycan iqtisadiyyatının dünyada rekord göstərici olaraq 4 dəfədən çox artması şəraitində sosial müdafiə və aktiv məşğulluq proqramları da dəfələrlə genişlənib. Təkcə 2018-2024-cü illərdə 4 milyondan çox vətəndaşı əhatə edən 4 sosial islahat paketi icra olunub, bu islahatlar üçün 7 milyard manat əlavə illik vəsait ayrılıb, sosial ödənişlərdə ciddi artımlar edilib.
2020-ci ildə Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan qalibiyyət zirvəsinə yüksəlib. Ordumuz Vətən müharibəsində möhtəşəm tarixi Zəfər qazanıb və torpaqlarımızı Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən işğalından azad edib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sosial sahəyə xüsusi diqqət və qayğısından bəhs edən filmin nümayişi ilə davam edib.

Коллектив Министерства труда и социальной защиты населения посетил могилу архитектора и основателя независимого Азербайджана, Общенационального лидера Гейдара Алиева, возложив цветы к его памятнику. Также была отдана дань памяти выдающемуся офтальмологу и академику Зарифе ханум Алиевой.
В рамках Дня памяти в Министерстве было проведено тематическое мероприятие.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Алиев подчеркнул, что Гейдар Алиев, возглавляя Азербайджан в 1969–1982 годах, обеспечил динамичное развитие республики во всех сферах. Он отметил, что в 1993 году, вернувшись к руководству страной по призыву народа, Гейдар Алиев спас Азербайджан от угрозы утраты государственной независимости, глубокого кризиса, хаоса, анархии и гражданской войны.
Заместитель министра отметил, что Великий лидер не только создал современную независимую азербайджанскую государственность, но и заложил основу долгосрочного социального развития страны.
Особо подчеркивалась роль Гейдара Алиева в укреплении социальной сферы. Благодаря его вниманию и заботе в период с 1995 по 2003 годы: средняя реальная заработная плата увеличилась в 5,1 раза; номинальная заработная плата — более чем в 6 раз; средний размер пенсий и пособий вырос в 8 раз.
Кроме того, в 1999 году был принят новый Трудовой кодекс, соответствующий требованиям времени, а также Концепция демографического развития и Закон о занятости в 2001 году — первый случай в странах СНГ.
Стратегия национального развития, заложенная Гейдаром Алиевым, продолжает успешно реализовываться под руководством Президента Ильхама Алиева. С 2003 года экономика Азербайджана выросла более чем в 4 раза, а социальные программы значительно расширились.
В 2018–2024 годах реализованы 4 пакета социальных реформ, охвативших более 4 миллионов граждан. На эти меры было выделено 7 миллиардов манатов ежегодно, что привело к значительному увеличению социальных выплат.
В 2020 году, благодаря стратегическому руководству Президента и Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, Азербайджан одержал историческую победу в Отечественной войне, освободив территории, находившиеся под оккупацией почти 30 лет.
Мероприятие завершилось показом фильма, посвященного деятельности Гейдара Алиева и его вкладу в социальное развитие страны.