Dekabrın 17-də “Gülüstan” sarayında Dövlət Gömrük Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar Təşkilatı Milli Konfederasiyasının təşkilatçılığı və "bp" şirkətinin dəstəyi ilə “Gömrük-Biznes Forumu 2024” keçirilib.
Forumun məqsədi gömrük-biznes əməkdaşlığının gücləndirilməsi, cari il ərzində həyata keçirilən və gələcəkdə reallaşdırılması nəzərdə tutulan layihələrin özəl sektorun və digər maraqlı tərəflərin nümayəndələri ilə birgə müzakirəsinə imkan yaradacaq işgüzar platformanın formalaşdırılmasıdır.
Forumda dövlət və özəl sektorun, ictimaiyyətin, gömrük işinin təşkili sahəsində ixtisaslaşan elm adamları, ekspertlər və media təmsilçilərindən ibarət nümayəndələr iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov dövlət və özəl sektor arasında əmakdaşlıqdan danışaraq Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə formalaşan gömrük-biznes münasibətlərinin inkişafından bəhs edib, gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi, elektron xidmətlərin tətbiqi sayəsində yerli və xarici sərmayəçilər üçün ölkəmizdə daha əlverişli biznes mühitinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, gömrük xidməti general-leytenantı Şahin Bağırov bildirib ki, Ümummili Lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan davamlı və dayanıqlı inkişaf siyasəti hesabına siyasi-iqtisadi sabitlik qorunaraq bütün sahələrdə uğurlu nəticələr əldə edilib. O da qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi praqmatik siyasət əsasında Azərbaycan qlobal miqyaslı layihələrin təşəbbüskarı kimi tanınmaqda, ölkəmizin beynəlxalq arenadakı nüfuzu artmaqdadır. Cari ilin noyabr ayında keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası və onun böyük uğurlu nəticələri bunun bariz nümunəsidir. Bu mötəbər tədbir Azərbaycanı qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə aparıcı tərəfdaş kimi tanıtdırıb və ekoloji dayanıqlığın təmin olunması istiqamətində ölkəmizin səmərəli strategiyasını beynəlxalq ictimaiyyətə nümayiş etdirib.
Son dövrlərdə tətbiq edilən layihələr hesabına gömrük əməliyyatlarının sadələşdirilməsi, vaxt və vəsaitə qənaət, hüquqpozmalara qarşı mübarizə, gömrük daxilolmaları, əlçatanlığın və şəffaflığın artırılması istiqamətində əldə olunan müsbət nəticələr barədə məlumat verilib.
Sonra tədbirdə çıxış edənlər - əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq Komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Sahibkarlar Təşkilatı Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev son illərdə gömrük sistemində aparılan çoxşaxəli islahatlardan bəhs edib, bu istiqamətdə əldə olunan müsbət təcrübənin, rəqəmsallaşmanın ölkəmizin iqtisadi mühitinin, sahibkarlığın inkişafına, dövlət və özəl sektor arasında səmərəli əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə, Azərbaycanın beynəlxalq iqtisadiyyata inteqrasiyasına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıblar.
Daha sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan, 2025-ci ildən etibarən tətbiqinə başlanacaq gömrük dəyərini dəqiq və dürüst, rəqəmsal həllər əsasında müəyyənləşdirən “Rəqəmsal Gömrük Dəyəri”, biznes proseslərin çevikliyinin artırılmasına şərait yaradacaq “İkipilləli Buraxılış Sistemi” və daşıyıcılar üçün resursların daha rasional bölüşdürülməsi, sərhədkeçmə və rəsmiləşdirilmənin sürətləndirilməsi, logistika işinin səmərəli təşkili və proqnozlaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olan “İlkin Məlumatlandırma Sistemi” layihələrinin təqdimatı keçirilib.
Qeyd edək ki, rəqəmsal həllərə və beynəlxalq dəyərləndirmə standartlarına, süni intellektə və elmi araşdırmalara əsaslanan yeni layihələr əlverişli biznes mühitinin formalaşdırılması, vaxt və vəsaitə qənaət olunması, gömrük işinin səmərəliliyinin artırılması baxımından xarici ticarət iştirakçılarına əlavə imkanlar yaradacaq.
Daha sonra Səlahiyyətli İqtisadi Operator layihəsi çərçivəsində SİO statusu alan “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-yə və “FoodCity Aqrokompleks”-ə sertifikatlar təqdim olunub.
Forum öz işini panel müzakirə ilə davam etdirib. Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadovun moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə - DGK sədrinin birinci müavini, gömrük xidməti general-mayoru Bəhruz Quliyev, DGK sədrinin müavini, gömrük xidməti general-mayoru Natiq Şirinov, “EMBAWOOD” MMC-nin Baş direktoru Elşad Abbasov və “Azerfloat” QSC-nin Baş direktoru Emil Həsənov tərəfindən sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

17 декабря в дворце “Гюлистан” состоялся “Таможенный бизнес-форум 2024”, организованный Государственным таможенным комитетом, Национальной конфедерацией организаций предпринимателей Азербайджанской Республики при поддержке компании “BP”.
Цель форума — укрепление таможенно-бизнесового сотрудничества и создание деловой платформы для обсуждения реализуемых в текущем году и запланированных на будущее проектов с участием представителей частного сектора и других заинтересованных сторон.
В форуме приняли участие представители государственного и частного сектора, общественности, ученые, эксперты в области организации таможенного дела, а также представители СМИ.
На церемонии открытия помощник президента Азербайджанской Республики, руководитель отдела экономических вопросов и политики инновационного развития Администрации Президента Азербайджанской Республики Шахмар Мовсумов, говоря о сотрудничестве между государственным и частным секторами, отметил, что благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева развиваются таможенно-бизнесовые отношения, подчеркнув, что благодаря упрощению таможенных процедур и внедрению электронных услуг создается более благоприятная бизнес-среда для местных и иностранных инвесторов в стране.
Председатель Государственного Таможенного Комитета, генерал-лейтенант таможенной службы Шахин Бакиров отметил, что благодаря политике устойчивого и стабильного развития, заложенной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, была сохранена политико-экономическая стабильность, что позволило достичь успешных результатов во всех сферах. Также было подчеркнуто, что благодаря прагматичной политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, Азербайджан становится инициатором глобальных проектов и международный авторитет нашей страны продолжает расти. Ярким примером этого является успешное проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменениям климата в ноябре текущего года, которое позволило Азербайджану заявить о себе как о ведущем партнере в борьбе с глобальными климатическими изменениями и продемонстрировать свою эффективную стратегию обеспечения экологической устойчивости на международной арене.
В ходе мероприятия была представлена информация о положительных результатах, достигнутых в области упрощения таможенных операций, экономии времени и средств, борьбе с правонарушениями, увеличении поступлений в бюджет, а также улучшении доступности и прозрачности.
Затем с речами выступили министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев, председатель Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса Азер Эмирсланов, председатель Совета Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Орхан Мамедов и президент Национальной конфедерации предпринимателей Азербайджанской Республики Мамед Мусаев. Они обсудили многогранные реформы, проведенные в таможенной системе в последние годы, подчеркнув, что положительный опыт и цифровизация сыграли важную роль в улучшении экономической среды страны, развитии предпринимательства, укреплении эффективного сотрудничества между государственным и частным секторами и содействии интеграции Азербайджана в международную экономику.
Затем состоялась презентация проектов, подготовленных специалистами Государственного Таможенного Комитета, которые будут внедрены с 2025 года. Это включает в себя "Цифровую таможенную стоимость", которая точно и честно будет определять таможенную стоимость на основе цифровых решений, "Двухступенчатую систему выпуска товаров", способствующую увеличению гибкости бизнес-процессов, и "Систему первичной информированности", которая имеет важное значение для рационального распределения ресурсов среди перевозчиков, ускорения процесса пересечения границы и оформления, а также эффективной организации и прогнозирования логистической работы.
Следует отметить, что новые проекты, основанные на цифровых решениях, международных стандартах оценки, искусственном интеллекте и научных исследованиях, создадут дополнительные возможности для участников внешней торговли, способствуя формированию благоприятной бизнес-среды, экономии времени и средств, а также повышению эффективности таможенной работы.
Затем в рамках проекта «Уполномоченный экономический оператор» были вручены сертификаты «Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı» (Баку Международный Морской Торговый Порт) и «FoodCity Aqrokompleks» за получение статуса УЭО.
Форум продолжил свою работу панельной дискуссией. В ходе обсуждения, проведенного под модерацией генерального директора Баку Международного Морского Торгового Порта Талеха Зиядова, участники, включая первого заместителя председателя DGK, генерал-майора таможенной службы Бахруза Гулиева, заместителя председателя DGK, генерал-майора таможенной службы Натига Ширинова, генерального директора ООО “EMBAWOOD” Эльшада Аббасова и генерального директора ОАО “Azerfloat” Эмиля Хасанова, ответили на вопросы предпринимателей.