Naxçıvanda bu proqram çərçivəsində qurulmuş təsərrüfata və əməyin mühafizəsi sahəsində nümunəvi müəssisəyə baxış da keçirilib.
Naxçıvan şəhərində özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində daha 50-dən çox şəxsə kənd təsərrüfatı və xidmət sahələri üzrə kiçik ailə bizneslərini yaratmaları üçün mal və materiallar formasında aktivlər təqdim edilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev və Naxçıvan Muxtar Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini, nazir vəzifəsinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Fərid Bağırzadə aktivlərin təqdim edilməsi tədbirində iştirak ediblər.
Onlar aktivlərlə təmin edilən özünüməşğulluq proqramı iştirakçıları ilə görüşüb, həmin vətəndaşların verilmiş aktivlər hesabına quracaqları kiçik ailə təsərrüfatlarına dair planları ilə maraqlanıblar.
Anar Əliyev və Fərid Bağırzadə özünüməşğulluq proqramının dəstəyi ilə Naxçıvan şəhər sakini əlilliyi olan şəxs İsmayılov Elbəyi İqbal oğlu üçün avtomobil şinlərinin bərpası və təmiri üzrə qurulmuş kiçik təsərrüfata baxış keçiriblər.
Proqram iştirakçısı işsiz və işaxtaran şəxslərin kiçik biznesə çıxışına imkan yaradılması, öz təsərrüfatlarını yaratmaları üçün göstərilən dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını ifadə edib.
Qeyd edək ki, ötən dövrdə Naxçıvan MR-də özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində 3200-dən çox şəxs üçün kiçik ailə təsərrüfatları qurulub.
Əməyin mühafizəsi sahəsində nümunəvi müəssisələrdən biri - “Cahan Holding”ə daxil olan ENNA şirkətində yaradılmış sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinə də baxış keçirilib.

В Нахчыване также был проведён обзор хозяйства, созданного в рамках программы, а также образцового предприятия в сфере охраны труда.
В городе Нахчыван более 50 участникам программы самозанятости были предоставлены активы в виде товаров и материалов для создания небольших семейных хозяйств в сельском хозяйстве и сфере услуг.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев и заместитель министра труда и социальной защиты населения Нахчыванской Автономной Республики, временно исполняющий обязанности министра Фарид Багирзаде приняли участие в церемонии вручения активов.
Они встретились с участниками программы самозанятости и поинтересовались их планами по созданию малых семейных хозяйств на основе предоставленных активов.
Анар Алиев и Фарид Багирзаде осмотрели небольшое хозяйство по восстановлению и ремонту автомобильных шин, созданное в городе Нахчыван при поддержке программы самозанятости для лица с инвалидностью Эльбеи Искендерова Исмаилова.
Участник программы выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за поддержку, которая позволяет безработным и ищущим работу гражданам получить доступ к возможностям малого бизнеса и создать собственные хозяйства.
Отметим, что за прошедший период в Нахчыванской АР в рамках программы самозанятости было создано более 3200 малых семейных хозяйств.
Также был проведён обзор одного из образцовых предприятий в сфере охраны труда — компании ENNA, входящей в состав "Cahan Holding", где созданы здоровые и безопасные условия труда