Bölgələrdə yeni DOST Mərkəzləri tikilir
Hazırda Naxçıvan, Quba, Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə və Masallıda da DOST xidmətləri infrastrukturunun qurulması üçün layihə, təmir-tikinti işləri aparılır. Bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının növbəti iclasında qeyd olunub.
Şuranın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 9 avqust 2018-ci il tarixli Fərmanı ilə ötən dövrdə DOST Agentliyi, Bakı şəhərində, Abşeron və Bərdə rayonlarında 7 DOST Mərkəzi, Zəngilanın Ağalı kəndində “Smart DOST” məntəqəsi, Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin Şuşa filialı, Kəlbəcər və Füzuli DOST məntəqələri istifadəyə verilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyasının sosial xidmətlərin “bir pəncərə”dən, müasir, çevik və tam şəffaf mexanizmlərlə təqdim olunmasına imkan yaratdığı vurğulanıb. DOST mərkəzlərində ötən dövrdə 4 milyondan çox vətəndaşa xidmət göstərildiyi, bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğunun 98,7 faiz olduğu qeyd edilib.
Ölkəmizin hər bir bölgəsinin DOST xidmətləri ilə əhatə olunacağı diqqətə çatdırılıb.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Agentliyin fəaliyyəti ilə bağlı 2025-ci il üzrə hesabatı təqdim edib. İclasda Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə görülən işlər, strateji hədəflər və prioritet məsələlər müzakirə olunub.

В настоящее время в Нахчыване, Губе, Сабирабаде, Сумгайыте, Гяндже и Масаллы ведутся проектные, ремонтно-строительные работы по созданию инфраструктуры DOST-услуг. Об этом было отмечено на очередном заседании Наблюдательного совета Агентства DOST, подведомственного Министерству труда и социальной защиты населения.
Председатель Совета, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, отметил, что на основании Указа Президента от 9 августа 2018 года за прошедший период были открыты 7 DOST-центров в Баку, Абшеронском и Бардовском районах, пункт "Smart DOST" в селе Агалы Зангиланского района, филиал Карабахского регионального DOST-центра в Шуше, а также DOST-пункты в Кельбаджаре и Фузули.
Было подчеркнуто, что концепция DOST, инициированная Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, обеспечивает предоставление государственных социальных услуг по принципу "единого окна" с использованием современных, гибких и полностью прозрачных механизмов. За прошедший период DOST-центры оказали услуги более чем 4 миллионам граждан, а уровень удовлетворённости граждан составляет 98,7%.
Было отмечено, что каждая область страны будет охвачена услугами DOST.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов представил отчет о деятельности Агентства за 2025 год. На заседании были обсуждены направления деятельности Агентства, стратегические цели и приоритетные вопросы.