Laçında özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində qurulmuş təsərrüfatlara baxış olub
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev və Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində rayon sakinləri Alyarova Elnurə Asif qızı və Rüstəmova Günay Pənah qızı üçün qurulmuş kiçik təsərrüfatlara baxış keçiriblər.
Proqram üzrə Elnurə Alyarova üçün poliqrafiya xidmətləri, Günay Rüstəmova üçün isə un məmulatları istehsalı üzrə kiçik ailə biznesləri qurulub.
Hər iki proqram iştirakçısı doğma yurdlarına qayıtmalarına, habelə burada öz kiçik ailə bizneslərini qurmalarına görə sevinc və qürur hisslərini bölüşüb, göstərilən böyük diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə icra olunan aktiv məşğulluq proqramlarından biri də mühüm sosial-iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən özünüməşğulluq proqramıdır.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzura köçürülən sakinlərdən artıq 759 nəfərə, o cümlədən Laçına köçürülən sakinlərdən 85 nəfərə bu proqram çərçivəsində mal və materiallar formasında aktivlər verilməklə, onlar üçün kiçik ailə təsərrüfatları yaradılıb.

Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев и специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов ознакомились с малыми хозяйствами, созданными в рамках программы самозанятости для жителей района — Эльнуры Аляровой и Гюнай Рустамовой.
В рамках программы для Эльнуры Аляровой был создан малый бизнес в сфере полиграфических услуг, а для Гюнай Рустамовой — семейное предприятие по производству мучных изделий.
Обе участницы программы поделились чувствами радости и гордости в связи с возвращением на родные земли и созданием собственных семейных предприятий, выразив благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за оказанное внимание и поддержку.
Отметим, что программа самозанятости, реализуемая на освобожденных от оккупации территориях, является одной из активных мер занятости, имеющих важное социально-экономическое значение.
На сегодняшний день 759 переселенцев в Карабахе и Восточном Зангезуре, в том числе 85 человек, переселенных в Лачин, обеспечены активами в виде товаров и материалов в рамках данной программы, что позволило создать для них малые семейные хозяйства.