Əhalinin rəqəmsal bacarıqlarının artırılması məqsədilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi tərəfindən əhalinin rəqəmsal bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Qarabağ Regional DOST Mərkəzində baş tutan tədbirdə DOST Agentliyinin, Bərdə Rayon İcra Hakimiyyətinin, dövlət və özəl qurumların, eləcə də yerli vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Təlimə əsasən pensiya yaşına çatmış və pensiya yaşına yaxınlaşan vətəndaşlar cəlb olunublar.
Tədbirdə çıxış edənlər bu cür maarifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bildirilib ki, dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması və rəqəmsal həllərin gündəlik həyatda daha geniş tətbiqi əhali arasında rəqəmsal bacarıqların artırılmasını zəruri edir.
Təlim zamanı iştirakçılara SİMA rəqəmsal imza vasitəsilə qeydiyyat prosesi, elektron qaydada pensiya müraciətinin edilməsi, rəqəmsal bankçılıq xidmətlərindən istifadə, eləcə də sosial mühəndislik üsulları ilə həyata keçirilən rəqəmsal dələduzluq hallarından qorunma yolları barədə məlumat verilib. Təlimlər Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilib. Tədbirdə süni intellektin həyatımıza təsiri və faydaları, o cümlədən fərdi məlumatların işlənməsi və mühafizəsi barədə məlumatlar verilib.
Təlimin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Daha sonra tədbir iştirakçıları DOST Yaradıcılıq və İnkişaf Mərkəzinin Qarabağ DOST Evi ilə tanış olublar.

Проведено просветительское мероприятие по повышению цифровых навыков населения
Агентством устойчивого и оперативного социального обеспечения проведено просветительское мероприятие с целью повышения цифровых знаний и навыков населения.
В мероприятии, состоявшемся в Карабахском региональном центре DOST, приняли участие представители Агентства DOST, Исполнительной власти Бардинского района, государственных и частных структур, а также местных организаций гражданского общества. К обучению были привлечены в основном граждане пенсионного возраста и лица, приближающиеся к пенсионному возрасту.
Выступившие на мероприятии подчеркнули важность подобных просветительских инициатив. Было отмечено, что цифровизация государственных услуг и более широкое применение цифровых решений в повседневной жизни делают необходимым повышение цифровых навыков населения.
В ходе тренинга участникам была предоставлена информация о процессе регистрации с использованием цифровой подписи SİMA, подаче электронного заявления на пенсию, использовании цифровых банковских услуг, а также о способах защиты от случаев цифрового мошенничества, осуществляемого методами социальной инженерии. Тренинги были проведены специалистами Карабахского регионального центра DOST.
В завершение тренинга были даны ответы на интересующие участников вопросы. Затем участники мероприятия ознакомились с Карабахским DOST Evi Центра творчества и развития DOST.