Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində “Ağıllı kənd” layihəsinin birinci mərhələsi üzrə açılış mərasimində iştirak edən Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ölkədə ilk dəfə olaraq həmin kənddə qurulmuş “Ağıllı DOST” – “Smart DOST” məntəqəsi ilə də tanış olublar.
“Smart DOST” sistemi ilə vətəndaşlar əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahəsində onlayn formada 100-dən çox xidmətdən şəffaf, rahat və əlçatan şəkildə faydalana biləcəklər.
Məntəqəyə yaxınlaşan vətəndaşa xidmət onlayn qəbul sistemi vasitəsilə virtual olaraq, DOST agentləri tərəfindən həyata keçiriləcək. Ehtiyac yarandıqda məntəqədə vətəndaşa texniki dəstək göstərəcək əməkdaşın fəaliyyəti də nəzərdə tutulub.
Yeni “Smart DOST” məntəqəsində rəqəmsal sistemin quraşdırılması və istifadəyə verilməsi işləri DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilib.

Первый пункт «Умный DOST» в рамках проекта «Умная деревня» введена в эксплуатацию в Зангилане
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, присутствовавшие на церемонии открытия первой фазы проекта «Умная деревня» в селе Агали Зангиланского района, также ознакомились с впервые построенным в селе пунктом «Умный DOST» в стране.
С помощью системы «Умный DOST» граждане смогут воспользоваться более чем 100 онлайн-услугами в сфере труда, занятости, социальной защиты и социального обеспечения в прозрачной, удобной и доступной форме.
Обслуживание граждан, обращающие в пункте, будет осуществляться виртуально сотрудниками DOST через систему онлайн-приемной. При необходимости также предусмотрена деятельность сотрудника, который будет оказывать техническую поддержку гражданину на станции.
Установка цифровых систем и эксплуатационные работы пункта “Умный DOST” провел Центр цифровых инноваций DOST.