Ölkəmizdə səfərdə olan Serbiya xarici işlər nazirinin konsulluq məsələləri üzrə köməkçisi Vera Vukiceviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 1 saylı DOST Mərkəzi ilə tanış olub.
Qonaqlara DOST Agentliyi və mərkəzlərinin dövlət sosial xidmətlərinə gətirdiyi mühüm innovasiyalar barədə məlumat verilib. DOST konsepsiyasının Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə yaradıldığı qeyd olunub. Dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, tam şəffaf, operativ, vətəndaş məmnunluğu prinsipi əsasında göstərilməsinə şərait yaratdığı vurğulanıb.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov nümayəndə heyətini DOST Mərkəzinin fəaliyyəti, buradakı xidmət bölmələri, mərkəzdəki vahid əlaqələndirmə mərkəzi ilə tanış edib.
Daha sonra keçirilən görüşdə Agentliyin DOST xidmətləri departamentinin müdiri Aygün Musayeva DOST konsepsiyası barədə geniş təqdimatla çıxış edib. Qeyd olunub ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST-un ilk mərkəzi 2019-cu ilin may ayında açılıb. Hazırda fəaliyyət göstərən 5 DOST mərkəzinə ümumilikdə 1,2 milyona yaxın şəxs müraciət edib. Mərkəzlərdə sosial müdafiə və sosial təminat, tibbi-sosial ekspertiza və reabilitasiya, sosial sığorta, əmək və məşğulluq sahələri üzrə 154 xidmət təqdim edilir. Vətəndaşların xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi isə 98,2 faiz təşkil edir.

Делегация Республики Сербии, во главе с помощником министра иностранных дел по консульским вопросам Верой Вукичевич, находящейся с визитом в нашей стране, посетила Центр DOST №1.
Гости были проинформированы о важных нововведениях, которые агентство DOST и его центры привнесли в систему государственных социальных услуг. Было отмечено, что концепция DOST была создана Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года. Было подчеркнуто, что она создает условия для предоставления государственных социальных услуг по системе «единого окна», полностью прозрачным, оперативным способом, на основе принципов удовлетворения граждан.
Председатель правления Агентства DOST Фарид Мамедов ознакомил делегацию с деятельностью Центра DOST, сервисных подразделений и единого координационного отдела в центре.
На встрече, состоявшейся позже, начальник отдела услуг DOST агентства Айгюн Мусаева, выступила с обширной презентацией о концепции DOST. Было отмечено, что первый центр DOST был открыт в мае 2019 года по инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Всего в 5 действующих центров DOST обратилось около 1,2 миллиона граждан. Центры оказывают 154 услуги в сфере социальной защиты и социального обеспечения, медико-социальной экспертизы и реабилитации, социального страхования, труда и занятости населения. Уровень удовлетворенности граждан услугами составляет 98,2 процента.