“Azərbaycanda pensiya islahatlarına dəstək – Faza 2” tvinninq layihəsinin açılış mərasimi olub
Avropa İttifaqının (Aİ) “Azərbaycanda pensiya islahatlarına dəstək – Faza 2” tvinninq layihəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Aİ-nin ölkəmizdəki səfiri Peter Mixalko, Litvanın sosial təminat və əmək nazirinin müavini Martinas Sürkus və həmin ölkənin Azərbaycandakı səfiri Egidijus Navikas, digər rəsmilər, millət vəkilləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
S.Babayev Prezident İlham Əliyevin uğurlu sosial islahatlar proqramının pensiya təminatı sistemini də əhatə etdiyini vurğulayıb. O, son beş ildə Azərbaycanda artıq dördüncü sosial islahat paketinin icra olunduğunu, bu ilin əvvəlindən əməkhaqqı və sosial ödənişlərdə növbəti artımlar edildiyini qeyd edib. Son beş ildə sosial ödənişlərdəki artımları, o cümlədən minimum pensiyada 2,5 dəfə, orta aylıq pensiyada 80 faiz artıma nail olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir pensiya sistemində humanist yanaşmaların tətbiqi, sosial təminatın əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımları qeyd edib. O, 2019-cu ilin əvvəlindən pensiya, müavinət və təqaüdlərin avtomatlaşdırılmış qaydada proaktiv təyinatına başlandığını, ötən dövrdə həmin sosial təminat növləri üzrə 500 min, o cümlədən pensiya üzrə 71 min proaktiv təyinatın həyata keçirildiyini bildirib.
Azərbaycan və Aİ arasında münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdıran nazir birgə həyata keçirilən layihələrin sosial müdafiə, tibb-sosial reabilitasiya, sığorta-pensiya, məşğulluq sahələrində islahatların aparılması üzrə Nazirliyin potensial imkanlarının artırılmasına xidmət etdiyini deyib.
“Azərbaycanda pensiya islahatlarına dəstək” tvinninq layihəsinin aparılan islahatlarda önəmli dəstək olduğunu vurğulayan S.Babayev layihənin ikinci fazasının da ölkəmizdə pensiya sisteminin Avropanın qabaqcıl təcrübələri əsasında təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
P.Mixalko, E.Navikas, M.Sürkus və b. çıxış edərək Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və iki il davam edəcək “Azərbaycanda pensiya islahatlarına dəstək – Faza 2” tvinninq layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər. Layihənin pensiya sahəsində islahatlar prosesində öz rolunu oynayacağı vurğulanıb.
Bildirilib ki, “Azərbaycanda pensiya islahatlarına dəstək” tvinninq layihəsi ümumilikdə ölkəmizdə pensiya sisteminin rəqəmsallaşdırılması və bu sistemin uzunmüddətli inkişafı üçün sığorta-pensiya sisteminin fəaliyyətinin aktuar modellər əsasında təkmilləşdirilməsi  və s. ilə bağlı əməli tədbirlərin hazırlanaraq tətbiq edilməsini nəzərdə tutur.

Состоялась церемония открытия твиннинг-проекта Европейского Союза (ЕС) «Поддержка пенсионных реформ в Азербайджане – Фаза 2».
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев, посол ЕС в нашей стране Пётр Михалко, заместитель министра социальной защиты и труда Литвы Мартинас Суркус и посол этой страны в Азербайджане Эгидиюс Навикас, другие официальные лица, депутаты, представители международных организаций приняли участие в мероприятии.
С. Бабаев подчеркнул, что успешная программа социальных реформ Президента Ильхама Алиева включает и пенсионную систему. Он отметил, что за последние пять лет в Азербайджане уже реализован четвертый пакет социальных реформ, а с начала текущего года произведено дальнейшее повышение заработной платы и социальных выплат. Он указал, что за последние пять лет выросли социальные выплаты, в том числе минимальная пенсия в 2,5 раза, а среднемесячная пенсия - на 80 процентов.
Министр отметил предпринятые шаги в направлении применения гуманистических подходов в пенсионной системе и расширения сферы социального обеспечения. Он сообщил, что с начала 2019 года начато проактивное назначение пенсий, пособий и стипендий, и за истекший период назначено 500 тысяч видов социального обеспечения, в том числе в проактивном порядке 71 тысяча пенсий.
Отметив, что отношения между Азербайджаном и ЕС успешно развиваются, министр сказал, что совместно реализуемые проекты служат повышению потенциала министерства для проведения реформ в сферах социальной защиты, медико-социальной реабилитации, страхово-пенсионного обеспечения и занятости.
Подчеркнув, что твиннинг-проект «Поддержка пенсионных реформ в Азербайджане» является важной поддержкой в проводимых реформах, С. Бабаев выразил уверенность, что вторая фаза проекта также будет способствовать совершенствованию пенсионной системы в нашей стране на основе лучшей практики Европы.