“DOST Mediasiya Məkanı” fəaliyyətə başladı
Yeni açılmış 5 saylı Bakı DOST Mərkəzində “DOST Mediasiya Məkanı” fəaliyyətə başlayıb. Bununla əlaqədar Mərkəzdə mediasiya üçün ayrılmış məkanla tanışlıq və məlumatlandırma görüşü təşkil olunub.
Görüşdə Mediasiya Şurasının nümayəndələri və media nümayəndələrinə mediasiya proseduru barədə ətraflı məlumat verilib.
Əmək mübahisələri üzrə müraciətlərin qəbul olunması, mediasiya sessiyalarının aparılması və s. proseslər izah olunub. Daha sonra Mediasiya Şurası ilə birlikdə keçirilən funksional təlimləri uğurla başa vuran əməkdaşlara sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd olunub ki, mediasiya mübahisələrin məhkəmədən kənar həlli üsuludur. Tərəflər arasında yaranmış mübahisələr mediatorun vasitəçiliyi ilə qarşılıqlı razılıq əsasında, qanunla müəyyən edilmiş qaydada həll olunur. Tərəflər məhkəmə prosesi olmadan mübahisələrin həllinə nail ola bilirlər.
5 saylı Bakı DOST Mərkəzində isə əmək münasibətləri ilə bağlı mübahisələr üzrə mediasiya xidmətləri göstəriləcək. Mərkəzin bu xidmətlərindən faydalanmaq,  eləcə də əmək münasibətləri ilə bağlı mübahisələr üzrə məhkəməyə müraciət etməzdən əvvəlki zəruri sənədləşmələrin həyata keçirilməsi üçün vətəndaşlar bütün DOST mərkəzlərinə müraciət edə bilərlər.
Xidmətlər DOST Agentliyi ilə Mediasiya Şurası arasında imzalanmış əməkdaşlıq sənədinə uyğun olaraq həyata keçirilir.

Создано пространство для проведения и организации услуг медиации DOST
«Пространство Медиации DOST» начал функционировать в недавно открывшемся Бакинском центре DOST №5. В связи с этим была организована ознакомительно-информационная встреча.
На встрече представителям Медиационного совета и представителям СМИ была дана подробная информация о процедуре медиации.
Были разъяснены прием заявлений по трудовым спорам, проведение медиационных сессий и т.д. Позже были вручены сертификаты сотрудникам, успешно прошедшим функциональное обучение, проведенное совместно с Посредническим советом.
Отмечено, что медиация – это способ разрешения споров вне суда. Споры между сторонами разрешаются при посредничестве посредника на основе взаимного соглашения в соответствии с законодательством. Стороны могут достичь урегулирования споров без судебного разбирательства.
Услуги медиации по спорам, связанным с трудовыми отношениями, будут оказываться в Бакинском центре DOST №5. Граждане могут обратиться во все центры DOST, чтобы воспользоваться этими услугами центра, а также оформить необходимые документы до обращения в суд по спорам, связанным с трудовыми отношениями.
Услуги предоставляются в соответствии с документом о сотрудничестве, подписанным между Агентством DOST и Советом Медиации.