8 fevral 2023, 15:05
Bu ilin əvvəlindən reallaşdırılan yeni sosial islahat paketinin tərkib hissəsi kimi, Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi yeni qanunla minimum aylıq əmək pensiyasının məbləği 2023-ci il fevralın 1-dən 280 manata çatdırılıb.
Beləliklə, 1 fevral tarixinə məbləği 280 manatdan az olan pensiyaların məbləğləri həmin məbləğə çatdırılacaq.
Eyni zamanda həmin tarixdən sonra pensiyaya çıxacaq şəxslərə təyin edilən pensiyanın minimum məbləği artıq 240 deyil, 280 manat təşkil edəcək.
Son 5 ildə aparılan sosial islahatlar nəticəsində ölkəmizdə sosial ödənişlərdə ciddi artımlara, o cümlədən minimum pensiyanın 2,5 dəfə artırılaraq 110 manatdan 280 manata çatdırılmasına nail olunub.
Hazırda minimum pensiya məbləği 2023-cü il üzrə pensiyaçılar üçün müəyyən edilmiş yaşayış minimumunu (199 manat) 81 manat və ya 40,7 faiz üstələyir.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin əvvəlindən həyata keçirilən yeni sosial islahat paketi çərçivəsində pensiya ilə yanaşı, əməkhaqqı, müavinət və təqaüdlərin də növbəti dəfə artırılması təmin edilib.

В рамках нового пакета социальных реформ, реализуемого с начала текущего года, новым законом, утвержденным Президентом Ильхамом Алиевым, с 1 февраля 2023 года размер минимальной ежемесячной трудовой пенсии увеличен до 280 манатов.
Таким образом, до этой суммы будут доведены размеры пенсий, размер которых на 1 февраля составляет менее 280 манатов.
При этом минимальный размер пенсии для тех, кто выйдет на пенсию после этой даты, составит 280 манатов вместо 240.
В результате социальных реформ, проведенных за последние 5 лет, в нашей стране достигнут серьезный рост социальных выплат, в том числе повышение минимальной пенсии в 2,5 раза со 110 манатов до 280 манатов.
В настоящее время минимальный размер пенсии превышает прожиточный минимум (199 манатов), установленный для пенсионеров в 2023 году, на 81 манат или 40,7 процента.
Следует отметить, что в рамках реализуемого с начала 2023 года нового пакета социальных реформ помимо пенсий в очередной раз повышены заработная плата, пособия и стипендии.