Monteneqro nümayəndə heyəti Azərbaycanın DOST təcrübəsi ilə yaxından tanış olub
Ölkəmizdə səfərdə olan Monteneqronun əmək və sosial rifah naziri Admir Adroviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 1 saylı Bakı DOST Mərkəzi ilə tanış olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev nümayəndə heyətinə DOST konsepsiyasının ölkəmizdə dövlət sosial xidmətlər sisteminə gətirdiyi innovativ yeniliklər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə 2019-cu ilin may ayında DOST Agentliyi və bundan sonra 6 DOST Mərkəzi açılıb.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası sosial sahələr üzrə 154 xidmətin “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunmasını təmin edir.
Ötən il daha 618,3 min vətəndaş DOST xidmətlərindən yararlanıb və bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu səviyyəsi 98,5 faiz təşkil edib. Ümumilikdə ötən dövrdə bu mərkəzlərdə 1,3 milyonadək vətəndaşa  xidmət göstərilib.
DOST xidmətləri mötəbər beynəlxalq qurumlar tərəfindən də qabaqcıl təcrübə kimi yüksək dəyərləndirilir. DOST Agentliyi bir çox beynəlxalq mükafatlarla təltif edilib və DOST təcrübəsinin digər ölkələrdə tətbiqi təşviq edilir. Bu təcrübəni öyrənməyə maraq göstərən ölkələrin sayı da getdikcə artır.
Monteneqro nümayəndə heyəti DOST mərkəzində əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış olublar. Nümayəndə heyəti üçün Azərbaycanın DOST konsepsiyası, bu konsepsiyanın üstünlükləri barədə təqdimat edilib.
Nümayəndə heyəti ilə keçirilən ikitərəfli görüşdə gələcək əməkdaşlıq məsələlərinə, habelə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsinə, Azərbaycanın DOST təcrübəsinin üstünlüklərinə dair fikir mübadilələri aparılıb.
Qeyd edək ki, bu gün S.Babayev və A.Adroviç Azərbaycanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Monteneqronun Əmək və Sosial Rifah Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunu imzalayıblar.

Делегация во главе с Министром труда и социальной защиты Черногории Адмиром Адровичем, находящимся с визитом в нашей стране, ознакомилась с Бакинским центром DOST №1.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев проинформировал делегацию об инновационных новшествах, привнесенных концепцией DOST в систему государственных социальных услуг в нашей стране. Было отмечено, что Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года с мая 2019 года были открыты Агентство и 6 Центров DOST.
Концепция DOST, инициированная первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, обеспечивает предоставление 154 услуг в социальной сфере из «единого окна», оперативно, прозрачно, в соответствии с удобством и удовлетворением граждан.
В прошлом году услугами DOST воспользовались 618,3 тыс. граждан, а уровень удовлетворенности граждан этими услугами составил 98,5 процента. Всего за прошедший период в этих центрах было обслужено до 1,3 млн граждан.
Услуги DOST высоко ценятся авторитетными международными учреждениями как лучшие практики. Агентство удостоено многих международных наград и поощряется внедрение опыта DOST в других странах. Растет число стран, проявляющих интерес к изучению этого опыта.
Делегация Черногории ознакомилась с услугами, предоставляемыми населению в центре. Делегации была представлена концепция DOST Азербайджана и преимущества этой концепции.