İmtiyazlı şəxslər avtomobillə, sanatoriya-kurort və müalicə mərkəzlərinə yollayışla, özünüməşğulluq proqramına cəlb olunanlar aktivlərlə də təmin olunub.
Bu gün Naxçıvan Muxtar Respublikasında şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə mənzillər, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə avtomobillər təqdim edilib.
Mənzil və avtomobillərin təqdimatı tədbirində əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli iştirak ediblər.
S.Babayev Prezident İlham Əliyevin uğurlu sosial siyasətinin başlıca istiqamətlərindən birinin şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, möhtəşəm Zəfərimizlə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra dövlət başçısının göstərişi ilə şəhid ailələri və müharibə iştirakçıları ilə bağlı icra olunan geniş miqyaslı sosial dəstək paketi üzrə artıq 123 min şəxsə dəstək yönümlü 276 min xidmət göstərilib.
Postmüharibə dövründə şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin mənzil və fərdi evlə təminatı proqramı da beş dəfə genişlənib. Bu dövrdə 4500, ümumilikdə ötən dövrdə 13 mindən çox mənzil və fərdi ev şəhid ailələri, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə təqdim edilib. Həmçinin postmüharibə dövründə müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 324, ötən dövrdə 7500-dən çox avtomobil verilib.
Eləcə də ötən dövrdə Naxçıvan MR-da şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 300 mənzil, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 587 avtomobil təqdim edilib.
F.Nəcəfli Naxçıvan MR-da həyata keçirilən sosial müdafiə tədbirlərindən bəhs edib, şəhid ailələri və müharibə iştirakçılarının sosial dəstəklə təmin edilmələri üçün məqsədyönlü işlərin aparıldığını, bu tədbirin də həmin dəstək işlərinin davamı olduğunu qeyd edib.
Şəhid ailələrinin üzvləri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər onlarla bağlı həyata keçirilən sosial dəstək tədbirlərinə və mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılmasına göstərilən yüksək qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Naxçıvanda şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərdən ibarət 40 nəfər də sanatoriya-kurort və müalicə mərkəzlərinə yollayışla təmin olunub.
Həmçinin əhalinin həssas qruplarından olan bir qrup şəxsə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində istehsal və xidmət sahələri üzrə kiçik ailə bizneslərini qurmaları üçün mal və materiallar formasında aktivlər təqdim edilib.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq DOST mərkəzləri şəbəkəsinin ölkə boyu genişləndirilməsi işləri çərçivəsində Naxçıvan şəhərində də DOST mərkəzi inşa olunur. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nümayəndələri Naxçıvanda inşa olunan DOST mərkəzinin tikintisi işləri ilə də tanış olub. 4 mərtəbədən ibarət mərkəzin inşasının bu il yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur.
Mərkəzdə vətəndaşlara sosial sahələr üzrə 154 xidmət “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunacaq.

В Начихевани группам семей шехидов и лицам получившие инвалидность в связи с войной были подарены квартиры
16 марта 2023, 16:19
Льготникам были предоставлены автомобили, проезд в санатории и лечебные центры, а тем, кто участвует в программе самозанятости, также предоставлены активы.
Сегодня в Нахичеванской Автономной Республике семьям шехидов и лицам получившие инвалидность в связи с войной были предоставлены квартиры и автомобили.
В мероприятии презентации квартир и автомобилей приняли участие министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев и полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахичеванской Автономной Республике Фуад Наджафли.
С. Бабаев подчеркнул, что одним из основных направлений успешной социальной политики Президента Ильхама Алиева является усиление социальной защиты семей шехидов и людей получившие инвалидность в связи с войной. Отмечено, что после 44-дневной Отечественной войны, завершившейся нашей Великой Победой, в рамках масштабного пакета социальной поддержки семей шехидов и участников войны уже оказано 276 тысяч услуг 123 тысячам человек.
В послевоенный период также в пять раз была расширена программа обеспечения жильем и индивидуальными домами семей шехидов и людей получившие инвалидность в связи с войной. За этот период семьям шехидов и людям получившие инвалидность в связи с войной было подарено 4500 квартир и частных домов. Также в послевоенный период  было передано 324 автомобиля, а в предыдущий период – более 7500 автомобилей.