BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı Rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Queiros ilə tanışlıq görüşü olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Nuno Queirosu BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı Rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu sosial islahatlar proqramının nailiyyətləri, son illər ölkəmizdə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sistemində aparılan islahatlar, DOST konsepsiyası, sosial sahədə innovativ yeniliklərin geniş tətbiqi işləri barədə məlumat verib.
Sosial islahatlar prosesində, habelə aktiv məşğulluq tədbirləri sahəsində ötən dövrdə BMT İnkişaf Proqramı ilə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin formalaşdığı vurğulanıb. Birgə icra olunan “Azərbaycanda İnnovasiya və Məşğulluğun İnkişafı”, “Əhalinin sosial cəhətdən həssas qrupları üçün inklüziv və layiqli iş yerlərinin yaradılması”, “Əlilliyi olan qadınların və müharibə veteranlarının hüquqlarının və rifahının təmin edilməsi”, “İşçi Qüvvəsinin Bərpası Təşəbbüsü” və digər layihələrin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Həmin layihələrin gənclərin, habelə həssas əhali qruplarının, qadınların əmək bazarına çıxış imkanlarının artırılmasında, əlilliyi olan şəxslərin peşə-əmək, sosial reabilitasiyasında önəmi qeyd edilib.
Nuno Queiros səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da uğurla davam edəcəyinə əminliyini ifadə edərək, əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsində səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib. Görüşdə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялся обмен мнениями о дальнейшем сотрудничестве с Программой развития ООН
В Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась ознакомительная встреча с Нуно Кейросом, исполняющим обязанности Постоянного представителя Программы развития ООН в Азербайджане.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев поздравил Нуно Кейроса с назначением исполняющим обязанности постоянного представителя Программы развития ООН в Азербайджане. Министр проинформировал о достижениях успешной программы социальных реформ Президента Ильхама Алиева, реформах, проведенных в нашей стране в последние годы в системе труда, занятости и социальной защиты, концепции DOST, широком применении инновационных инновации в социальной сфере.
Подчеркнуто, что в процессе социальных реформ, а также в сфере активных мер занятости в прошлом был сформирован успешный опыт сотрудничества с Программой развития ООН. Важность совместно реализуемых «Развития инноваций и занятости в Азербайджане», «Создание инклюзивных и достойных рабочих мест для социально незащищенных слоев населения», «Обеспечение прав и благополучия женщин- людей с инвалидностью и ветеранов войны», «Рабочая сила Инициатива восстановления» и другие проекты.
Было отмечено значение этих проектов в повышении доступа молодежи, а также уязвимых групп населения, женщин на рынок труда, профессионально-трудовой, социальной реабилитации лиц с инвалидностью.
Нуно Кейрос выразил уверенность, что эффективные отношения сотрудничества будут успешно продолжаться и в будущем, и сказал, что не пожалеет усилий для дальнейшего расширения сотрудничества в будущем. На встрече состоялся обмен мнениями о будущем сотрудничестве в сфере труда, занятости и социальной защиты.