Könüllü gənclər üçün əmək hüquqları sahəsində təlimlərə başlanılıb
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Əmək hüquqları” adlı növbəti təlim proqramına start verilib. Layihə “DOST to DOST” (D2D) layihəsi çərçivəsində, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin (DƏMX) tərəfdaşlığı, “Könüllü DOST” proqramının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.
İlk gün könüllülər üçün DƏMX-in əməkdaşı Mehman Abdullayev tərəfindən “Əmək müqaviləsinin mahiyyəti və işə qəbul zamanı diqqət yetirilməli məqamlar” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Proqram çərçivəsində könüllülərə "Qadınların əmək hüququ və onun həyata keçirilməsində təminatlar. Analığın mühafizəsi", "Məzuniyyət hüququ və onun təmin edilməsi", "Əmək münasibətləri sahəsində risklərin idarə edilməsi”, “Əməyin mühafizəsi nədir və nə üçün lazımlıdır?" mövzularında interaktiv təlimlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Təlimlərin yekununda əməyin mühafizəsi və təhlükəsizliyinin təmini sahəsində bir nümunəvi işəgötürənin info-turda iştirakı da nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “DOST to DOST” təlim proqramının həyata keçirilməsində əsas məqsəd gənclərin fərdi inkişafına dəstək olmaq, həmçinin onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkil olunmasını təmin etməkdir.

Начались тренинги в сфере трудовых прав для молодых волонтеров
Стартовала очередная обучающая программа «Трудовые права», посвященная памяти великого лидера Гейдара Алиева. Проект реализуется в рамках проекта «DOST to DOST» (D2D), в партнерстве с Государственной службой инспекции труда (ГСИТ) и организован программой «DOST Волонтёр».
В первый день, сотрудник ГСИТ, Мехман Абдуллаев организовал тренинг для волонтеров на тему «Суть трудового договора и моменты, которые необходимо учитывать при приеме на работу».
В рамках программы волонтерам было предложено ознакомиться с темами «Право женщин на труд и гарантии при его реализации. Охрана материнства», «Право на отпуск и его предоставление», «Управление рисками в сфере трудовых отношений», «Что такое охрана труда и зачем она нужна?» запланированы интерактивные тренинги.
По окончании обучения, ожидается участие образцового работодателя в области охраны труда и техники безопасности в инфо-туре.
Следует отметить, что основной целью реализации обучающей программы «DOST to DOST» является поддержка личностного развития молодежи, а также обеспечение эффективной организации ее свободного времени.