5 saylı Bakı DOST Mərkəzində Beynəlxalq İKT-də Qızlar Günü ilə bağlı forum keçirilib
5 saylı Bakı DOST Mərkəzində Beynəlxalq İKT-də Qızlar Günü ilə bağlı “Qadın, Texnologiyalar və İnnovasiyalar” adlı forum keçirilib. “Könüllü DOST” proqramının təşkilatçılığı, DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının (AKTİ) tərəfdaşlığı ilə baş tutan forumda “Könüllü DOST” proqramının 30-dan çox xanım nümayəndəsi, o cümlədən, AKTİ-yə üzv olan müxtəlif təşkilatların xanım könüllüləri də iştirak edib.
Məqsəd gənc xanım könüllüləri informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinə cəlb etmək, onların bu sahədə fəaliyyətini stimullaşdırmaqdır.
Forumda DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Kənan Əkpərov, DOST Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Nazilə Həşim Zadə, ASAN – İnnovasiyalar Mərkəzinin PMO ofisinin rəhbəri, “SmartNation” platformasının təsisçisi Şəbnəm Məmmədova və “Digital Umbrella” MMC-nin təsisçisi Ulduz Xəlilova İKT-də qadınların rolu və şəxsi uğur hekayələri barədə məlumat veriblər. Bundan əlavə forumda İKT-də gender bərabərliyinin qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsində əsas amillərdən biri olduğu qeyd edilib.
İştirakçıların böyük marağına səbəb olan forum sual-cavab sessiyası və komanda işi ilə yekunlaşdırılıb. Forum zamanı xüsusi aktivliyi ilə fərqlənən könüllülərə simvolik hədiyyələr təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı tərəfindən təsis edilən Beynəlxalq İKT-də Qızlar Günü hər il aprel ayının dördüncü həftəsinin dördüncü günü keçirilir.

В Бакинском центре DOST № 5 в связи с Международным днем девушек в области ИКТ прошел форум под названием «Женщины, технологии и инновации». Более 30 женщин-представительниц программы «Волонтёр DOST», а также женщины-волонтеры из различных организаций, входящих в ACОВ, приняли участие в форуме, организованном программой «Волонтёр DOST» в партнерстве с Центром цифровых инноваций DOST и Азербайджанским Союзом Организаций Волонтеров (АСОВ).
Цель – привлечение молодых женщин-добровольцев в сферу информационных и коммуникационных технологий (ИКТ), стимулирование их активности в этой сфере.
Директор Центра цифровых инноваций DOST Кянан Акперов, советник Председателя Правления Агентства DOST Назиля Хашим-Заде, руководитель офиса PMO ASAN - Innovation Center и основатель платформы «SmartNation», Шабнам Мамедова, основатель ООО «Digital Umbrella» Улдуз Халилова, обсудили на форуме роль женщин в сфере ИКТ и рассказали о личных историях успеха. Кроме того, на форуме было отмечено, что гендерное равенство в сфере ИКТ является одним из основных факторов расширения прав и возможностей женщин.
Форум завершился сессией вопросов и ответов и совместной работой, вызвавшей большой интерес участников. В ходе форума волонтерам, отличившимся особой активностью, были вручены символические подарки.
Следует отметить, что Международный день девушек в области ИКТ, учрежденный Международным союзом телекоммуникации, ежегодно проводится четвертого дня четвертой недели апреля.