Postmüharibə dövründə şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 124 min şəxsə sosial dəstək xidməti göstərilib
11 may 2023, 17:30
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun möhtəşəm tarixi Zəfər əldə etdiyi 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı dövrdə dövlət başçısının tapşırığına əsasən şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçıları ilə bağlı genişmiqyaslı sosial dəstək paketi icra olunur.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən icra olunan bu paket çərçivəsində ötən dövrdə:
 şəhidlərin ailə üzvləri və müharibə veteranlarından ibarət 103 min şəxsə 115 min aylıq sosial ödəniş təyin olunub, 3 565 şəxsə sığorta ödənişi edilib;
 1997-ci il avqustun 2-dək hərbi xidmətdə aldığı xəsarətlə bağlı əlilliyi olan 17 164 şəxs üzrə birdəfəlik ödəmə verilib;
 şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olanlara yönələn sosial ödənişlərin hər il artırılması təmin edilib, müharibə veteranlarına aylıq təqaüd təyin edilib;
 şəhid ailələri, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin mənzillə təminat proqramı 5 dəfə genişlənib, onlara 4760 mənzil və fərdi ev, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 324 avtomobil təqdim edilib (Ümumilikdə ötən dövrdə bu kateqoriyalardan olanlara 13 560 mənzil və fərdi ev, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olanlara 7500-dən çox avtomobil verilib);
 şəhid ailələri üzvləri, müharibə iştirakçılarından ibarət 11 min şəxsə 43 min sosial-psixoloji dəstək və reabilitasiya xidməti göstərilib;
 müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan 1920 şəxs 36 868 reabilitasiya vasitəsi, bu kateqoriyadan olan 414 şəxs 431 ədəd yüksək texnologiyalı müasir protezlə təmin olunub;
 şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 17,7 min şəxsin məşğulluğu təmin edilib, o cümlədən 9,9 min şəxs özünüməşğulluq proqramına cəlb olunub;
 vahid əlaqələndirmə mərkəzlərində şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 83,7 min şəxsə xidmətlər göstərilib və s.
Postmüharibə dövründə qeyd olunan sosial dəstək paketi ümumilikdə 124 min şəxsi əhatə edərək, onlara dəstək yönümlü 285 min xidmət göstərilib.

В период после 44-дневной Отечественной войны, в которой Азербайджанская Армия под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева одержала большую историческую победу, членам семей шехидов и участников войны по поручению главы государства, осуществляется широкомасштабная социальная поддержка.
В рамках данного пакета, реализованного Министерством труда и социальной защиты населения за истекший период:
назначено 115 000 ежемесячных социальных выплат 103 000 членам семей шехидов и участникам войны, произведены страховые выплаты 3 565 человек;
выплачена единовременная выплата 17 164 лицами, получившие инвалидность в связи с военной службой до 2 августа 1997 г.
ежегодно повышены социальные выплаты семьям шехидов и людям, получившие инвалидность в связи с войной, ветеранам войны назначена ежемесячная стипендия;
жилищная программа для семей шехидов, людей, получившие инвалидность в связи с войной расширена в 5 раз, им предоставлено 4760 квартир и частных домов. Лицам, получившие инвалидность в связи с войной было предоставлено 324 автомобиля. (В целом за прошедший период было передано 13 560 квартир и частных домов лицам, относящиеся к этим категориям и более 7500 автомобилей лицам, получившие инвалидность в связи с войной);
оказано 43 тысячи услуг социально-психологической поддержки и реабилитации 11 тысячам членов семей погибших и участникам войны;
1 920 человек, получившие инвалидность в связи с войной обеспечены 36 868 средствами реабилитации, 414 человек данной категории обеспечены 431 высокотехнологичным современным протезом;
обеспечено трудоустройство 17,7 тыс. человек, в том числе членов семей шехидов и участников войны, в том числе 9,9 тыс. человек привлечено по программе самозанятости;
оказаны услуги 83,7 тыс. человек, в том числе членам семей шехидов и участников войны и др. в единых координационных центрах.
Всего в послевоенный период пакетом социальной поддержки было охвачено 124 тысячи человек, им было оказано 285 тысяч ориентированных услуг поддержки.