Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 7-də Bərdədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin və Qarabağ Regional Peşə Hazırlığı Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
Qeyd edək ki, DOST Agentliyi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Agentliyin DOST mərkəzləri vasitəsilə tam şəffaf və vətəndaş məmnunluğu prinsipləri əsasında məşğulluq, əmək, əlillik və sosial müdafiə sahələrində “bir pəncərə” prinsipi ilə 15 istiqamət üzrə 159 xidmət göstərilir. Hazırda Azərbaycanda 6 DOST Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bu mərkəzlərdə indiyədək 1 milyon 673 min nəfərə xidmət göstərilib. Vətəndaşların xidmətlərdən məmnunluq dərəcəsi 98,2 faiz təşkil edir. 2025-ci ilədək mərkəzlərin sayının 17-yə (o cümlədən Bakıda 5, regionlarda 12), yerlərdə xidmətlərin təşkili məqsədilə filialların sayının 55-ə çatdırılması planlaşdırılır.
Bildirildi ki, Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin dördmərtəbəli binası ən yüksək tələblərə cavab verir. Burada 123 işçi çalışacaq, “Könüllü DOST” proqramı üzrə 50 könüllü fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzdə gün ərzində orta hesabla 650-700 vətəndaşın qəbulu nəzərdə tutulur. Qarabağ Regional Dost Mərkəzinin əhatə dairəsinə 9 inzibati rayon daxildir. Burada ümumilikdə 770 mindən çox əhaliyə xidmət göstəriləcək. Onlardan 170 mini bilavasitə sosial müdafiəyə cəlb olunan şəxslərdir.
Binanın birinci mərtəbəsində DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin benefisiarları tərəfindən hazırlanmış dulusçuluq (keramika), floristika, ağacoyma, vitraj və boyama sənəti üzrə əl işlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.
Məlumat verildi ki, hazırda Mərkəzdə 14 yaradıcılıq istiqaməti üzrə 195 benefisiara xidmət göstərilir. Onların 146-sı fərdi müraciət əsasında, 49-u müəssisələrlə fərdi əməkdaşlıq çərçivəsində qəbul olunub. Bu benefisiarların 37 nəfəri 6-10, 59 nəfəri 11-18, 99 nəfəri isə 18 yaşından yuxarıdır.
Prezident İlham Əliyev Qarabağ Regional Peşə Hazırlığı Mərkəzi ilə də tanış oldu.
Məlumat verildi ki, Mərkəzdə 7 emalatxana, 8 sinif və instruksiya otağı, Peşəyönümlü və Karyera Planlaması Mərkəzi, inzibati və texniki otaqlar mövcuddur. Burada 48 peşə istiqaməti, o cümlədən dərzi, tikişçi, dizayner, aşpaz, ofisiant, bərbər, vizajist, çilingər, dülgər, tornaçı, xarrat, mebel ustası, rəngsaz, qaynaqçı, santexnik və digər peşələr üzrə tədrisin həyata keçirilməsi üçün infrastruktur yaradılıb. Mərkəzdə bir dəfədə 300, ildə isə 1200 nəfərin hazırlıq keçməsi nəzərdə tutulub. Qarabağ Regional Peşə Hazırlığı Mərkəzində 20 nəfərlik heyət fəaliyyət göstərəcək.
Dövlətimizin başçısına ölkəmizdə peşə hazırlığı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, hazırda Bakı, Göyçay, Gəncə və Qarabağ Peşə Hazırlığı mərkəzləri fəaliyyət göstərir. DOST Konsepsiyasına uyğun olaraq, Quba, Cəbrayıl, Sabirabad, Şəki, Masallı, Ucar və Şamaxıda da Peşə Hazırlığı mərkəzləri açılacaq. Ümumilikdə 175 peşə və ixtisas üzrə tədris aparılır. Bu sahədə 100-dən çox əlavə təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Ümumilikdə son beş ildə ölkəmizdə 1 milyondan çox şəxsə məşğulluq xidməti göstərilib, 425 min nəfər işlə təmin olunub. Həmçinin 68 min nəfər özünüməşğulluq xidməti, 20 min nəfər işsizlikdən sığorta ödənişi ilə təmin edilib, 18 min nəfər peşə hazırlığına, 473 min nəfər isə peşəyönümlü xidmətlərə cəlb olunub. Postmüharibə dövründə 19 min şəhid ailəsi üzvü və müharibə iştirakçısı müvafiq xidmətlərdən yararlanıb.
Azərbaycan Prezidentinə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən məşğulluq tədbirləri barədə də məlumat verildi.
Qeyd olundu ki, indiyədək 129 min şəxsin təhlili aparılıb. Laçın, Füzuli rayonları, Ağalı və Talış kəndləri üzrə 2257 şəxslə iş aparılır, 200-dək işəgötürənlə əməkdaşlıq qurulub. Şuşaya köçürüləcək əhalidən 19 mindən çox şəxs təhlil olunub, 56 nəfərin məşğulluğu təmin edilib.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии Карабахского регионального центра DOST и Карабахского регионального центра профессионального обучения в Барде
7 августа 2023, 13:43
7 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии Карабахского регионального центра DOST и Карабахского регионального центра профессионального обучения Министерства труда и социальной защиты населения в Барде.
Следует отметить, что Агентство DOST было создано Указом Президента Азербайджанской Республики от 9 августа 2018 года. В центрах DOST предоставляется 159 услуг по 15 направлениям через «единое окно» в сферах занятости, труда, инвалидности и социальной защиты на основе принципов полной прозрачности и удовлетворенности граждан. В настоящее время в Азербайджане действуют 6 центров DOST. На сегодняшний день в этих центрах обслужено 1 миллион 673 тысячи человек. Удовлетворенность граждан услугами составляет 98,2 процента. К 2025 году планируется увеличить количество центров до 17 (в том числе 5 в Баку, 12 в регионах), а количество филиалов до 55 с целью организации обслуживания на местах.
Сообщалось, что четырехэтажное здание Карабахского регионального центра DOST отвечает самым высоким требованиям. Здесь будут работать 123 сотрудника, 50 волонтеров будут действовать по программе «Волонтёр DOST». Ожидается, что центр будет принимать в среднем 650-700 граждан в день. В сферу обслуживания Карабахского регионального центра DOST входят 9 административных районов. Здесь будут обслуживаться более 770 тысяч человек. Из них 170 тысяч-лица, непосредственно привлекаемые к социальной защите.
На первом этаже здания была организована выставка гончарных изделий (керамики), флористики, резьбы по дереву, витражей и живописи, выполненных бенефициарами Центра инклюзивного развития и творчества DOST.
Сообщалось, что в настоящее время Центр обслуживает 195 бенефициаров по 14 творческим направлениям. Из них 146 приняты на основании индивидуальных заявлений, 49 в рамках индивидуального сотрудничества с предприятиями. 37 из этих бенефициаров в возрасте от 6 до 10 лет, 59 в возрасте от 11 до 18 лет и 99 старше 18 лет.
Президент Ильхам Алиев также ознакомился с Карабахским региональным центром профессионального обучения.
Сообщалось, что в Центре имеется 7 мастерских, 8 аудиторий и учебных кабинетов, Центр профессионального и карьерного планирования, административно-технические помещения. Здесь создана инфраструктура для обучения 48 профессиям, среди которых портной, швея, дизайнер, повар, официант, парикмахер, визажист, слесарь, плотник, токарь, гравер, мебельщик, маляр, сварщик, сантехник и другие профессии. В центре планируется обучать 300 человек единовременно и 1200 человек в год. В Карабахском региональном центре профессионального обучения будет работать штат из 20 человек.
Глава нашего государства был проинформирован о работе, проводимой в направлении профессионального образования в нашей стране.
Сообщалось, что в настоящее время действуют Бакинский, Гейчайский, Гянджинский и Карабахский центры профессионального обучения. В соответствии с Концепцией DOST центры профессионального обучения будут открыты в Губе, Джабраиле, Сабирабаде, Шеки, Масаллы, Уджаре и Шамахе. Всего преподается 175 профессий и специальностей. В этой сфере осуществляется сотрудничество с более чем 100 дополнительными учебными заведениями.
Всего за последние пять лет услугами по трудоустройству в нашей стране обеспечено более 1 млн человек, трудоустроено 425 тыс. человек. Также 68 000 человек были обеспечены услугами самозанятости, 20 000 человек были обеспечены выплатами по страхованию от безработицы, 18 000 человек были привлечены к профессиональному обучению, 473 000 человек были привлечены к профессиональному обслуживанию. В послевоенный период соответствующими услугами воспользовались 19 тысяч членов семей шехидов и участников войны.
Президент Азербайджана также был проинформирован о мерах по трудоустройству, осуществляемых на освобожденных от оккупации территориях.
Было отмечено, что на данный момент проанализировано 129 000 человек. В Лачинском, Физулинском районах, селах Агали и Талыш работают 2257 человек, налажено сотрудничество с 200 работодателями. Проанализировано более 19 000 человек из числа населения, подлежащего переводу в Шушу, обеспечено трудоустройство 56 человек.