DOST modeli Moldovada tətbiq ediləcək
Azərbaycanın “DOST” mərkəzləri modeli (konsepsiyası) Moldova Respublikasında tətbiq ediləcək. Bu barədə DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin iclasında bildirilib.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədovun sədrliyi ilə keçən iclasda qeyd olunub ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Moldovanın Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında imzalanmış Tədbirlər Planına uyğun olaraq bu istiqamətdə işçi qrup da yaradılıb. DOST Agentliyi ilə Moldovanın sosial təminat üzrə məsul qurumu olan Milli Sosial Sığorta Kassası arasında təcrübə mübadiləsi çərçivəsində indiyədək onlayn formatda işçi qrupunun daxilində, həmçinin Moldova nümayəndələrinin iştirakı ilə bir neçə görüş keçirildiyi qeyd olunub.
Agentliyin Hüquq departamentinin müdiri Azər Rəhimov “DOST” mərkəzləri modelinin (konsepsiyasının) Moldova Respublikasında tətbiq edilməsi üçün yaradılan işçi qrupunun fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.
Qeyd olunub ki, Moldova tərəfindən təqdim edilmiş 85 adda Milli Kassaya aid xidmətlərin təhlil edilməsi istiqamətində intensiv iş aparılır. Hazırda işçi qrup tərəfindən razılaşdırılmış əsas istiqamətlər üzrə konsepsiya sənədinin formalaşdırılması davam edir və yekun sənədin noyabr ayına qədər təqdim edilməsi gözlənilir.
İclasda Maliyyə və mühasibatlıq departamentinin Təhlil şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Nərminə Kamal və Satınalmalar və təminat departamentinin Satınalmalar şöbəsinin baş mütəxəssisi Nurlan Namazlı DOST Agentliyinin maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti ilə bağlı hesabatlar təqdim ediblər.

Модель DOST будет применена в Молдове
Модель (концепция) азербайджанских центров «DOST» будет реализована в Республике Молдова. Об этом было объявлено на заседании совета директоров агентства DOST.
На совещании под председательством председателя правления Агентства Фарида Мамедова было отмечено, что в этом направлении сформирована рабочая группа в соответствии с планом действий, подписанным между Министерством труда и социальной защиты населения и Министерством труда и социальной защиты Молдовы. В рамках обмена опытом между Агентством DOST и Национальным фондом социального страхования, агентством, ответственным за социальное обеспечение Молдовы, до сих пор было проведено несколько встреч в онлайн-формате в рамках рабочей группы, а также с участием представителей Молдовы.
Руководитель юридического отдела Агентства, Азер Рагимов выступил с докладом о деятельности рабочей группы, созданной для реализации модели (концепции) центров «DOST» в Республике Молдова.
Было отмечено, что ведется интенсивная работа по анализу услуг Национальной Кассы по 85 наименованиям, представленным Молдовой. В настоящее время продолжается формирование концептуального документа по основным направлениям, согласованным рабочей группой, и ожидается, что окончательный документ будет представлен к ноябрю.
На встрече ведущий специалист отдела анализа управления финансов и учета Нармина Камал и главный специалист отдела закупок управления закупок и снабжения Нурлан Намазлы представили отчеты о финансово-хозяйственной деятельности Агентства DOST.