DOST Konsepsiyası MDB ölkələrinə də tanıdıldı
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) iştirakçı dövlətlərinin əmək, məşğulluq və əhalinin sosial müdafiəsi üzrə Məşvərət Şurasının 36-cı iclası keçirilib.
İclasa onlayn formatda qoşulan Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov tədbir iştirakçılarına DOST konsepsiyası barədə təqdimat edib.
Bildirilib ki, DOST mərkəzlərində sosial sahələr üzrə 159 xidmət “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunur. DOST konsepsiyasının beynəlxalq səviyyədə də yüksək dəyərləndirilərək xüsusi mükafatlara layiq görüldüyü, bir sıra ölkələrin də DOST təcrübəsini tətbiq etməkdə maraqlı olduğu vurğulanıb.
DOST Agentliyinin “Könüllü DOST” proqramı barədə də məlumat verilib. Qeyd edilib ki, proqram "Gənc DOST", "Gümüşü DOST", “Korporativ DOST”, “İnklüziv DOST” və "Distant DOST" altproqramlarını əhatə edir. Könüllülər mərkəzlərdə vətəndaş məmnunluğuna uyğun xidmətlərin göstərilməsinə dəstək verirlər. Proqrama indiyədək 100 minədək müraciət daxil olub, 4 minə yaxın şəxs proqramda iştirak edib.
Təqdimat tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Pensiya yaşına çatmış şəxslərin cəmiyyətə reinteqrasiyası, yaşlı şəxslərin asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə təşkil olunan “Gümüşü DOST” altproqramı xüsusi maraq doğurub. 2024-cü ilin “MDB Könüllülər hərəkatı ili” elan edilməsi çərçivəsində DOST Agentliyinin bu təcrübəsinin Məşvərət Şurasının iştirakçısı olan təşkilatlarda tətbiqi ilə bağlı müzakirə aparılıb.
“Ümumrusiya əməyin mühafizəsi həftəsi” çərçivəsində Rusiyanın Soçi şəhərində keçirilən tədbirdə MDB-də əmək və sosial müdafiə sahəsində mövcud vəziyyət, 2024-cü ilin “MDB Könüllülər hərəkatı ili” elan edilməsi, eləcə də rəqəmsal platformalar üzərindən təmin olunan məşğulluğun və özünüməşğulluğun tənzimlənməsi məsələləri müzakirə edilib.

Концепция DOST была представлена ​​в странах СНГ
Состоялось 36-е заседание Консультативного совета по труду, занятости и социальной защите населения государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ).
Присоединившийся к онлайн-встрече председатель правления Агентства DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения Фарид Мамедов представил участникам мероприятия презентацию концепции DOST.
Сообщалось, что в центрах DOST предоставляются 159 социальных услуг по принципу «единого окна», оперативно, прозрачно, в соответствии с удобством и удовлетворением граждан. Было подчеркнуто, что концепция DOST получила высокую оценку на международном уровне и была отмечена специальными премиями, а ряд стран заинтересованы в применении опыта DOST.
Также была представлена ​​информация о программе «Волонтёр DOST». Было отмечено, что в программу включены подпрограммы «Юный DOST», «Серебряный DOST», «Корпоративный DOST», «Инклюзивный DOST» и «Дистант DOST». Волонтёры помогают гражданам в предоставлении услуг в центрах. На данный момент в программу поступило до 100 000 заявок, и в программе приняли участие почти 4 000 человек.
Презентация была встречена с большим интересом участниками мероприятия. Особый интерес вызвала подпрограмма «Серебряный DOST», организованная с целью реинтеграции в общество людей, достигших пенсионного возраста, и эффективной организации досуга пожилых людей. В рамках объявления 2024 года «Годом волонтерского движения СНГ» состоялось обсуждение применения данного опыта Агентства DOST в организациях-участниках Консультативного совета.
На заседании, прошедшем в российском городе Сочи, в рамках «Всероссийской недели охраны труда» обсуждалась текущая ситуация в сфере труда и социальной защиты в СНГ, объявление 2024 года «Годом волонтерского движения СНГ», а также вопросы регулирования занятости и самозанятости, предоставляемой посредством цифровых платформ.