Moldova Respublikasının Sosial Sığorta üzrə Milli Kassanın direktoru Yelena Tibirnanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdədir.
Səfər Azərbaycanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Moldovanın Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə 2023-2024-cü illərdə görüləcək işləri əhatə edən Fəaliyyət Planı çərçivəsində həyata keçirilir.
Məqsəd DOST konsepsiyası, habelə sosial xidmətlərin vahid platformadan və avtomatlaşdırılmış qaydada göstərilməsi sahəsində ölkəmizin təcrübəsini öyrənmək, bu sahədə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Qonaqlar əvvəlcə 1 saylı Bakı DOST Mərkəzində əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış olub. DOST mərkəzlərinin fəaliyyəti və iş prinsipi barədə nümayəndə heyətinə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, DOST mərkəzlərində sosial sahələr üzrə 159 xidmət “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunur.
Daha sonra nümayəndə heyətinin Agentliyin müxtəlif bölmə rəhbərləri ilə görüşləri keçirilib. Görüşlərdə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Agentliyin bölmələrinin iş prinsipləri izah olunub.
13-18 noyabr tarixlərini əhatə edən səfər çərçivəsində Moldova nümayəndə heyəti heyətinin bir sıra görüş və tədbirlərdə iştirakı da nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın “DOST” mərkəzləri modeli (konsepsiyası) Moldova Respublikasında tətbiq ediləcək. İndiyədək DOST Agentliyi ilə Moldovanın Sosial Sığorta üzrə Milli Kassası arasında təcrübə mübadiləsi çərçivəsində müxtəlif tədbirlər, səfərlər təşkil olunub, işçi qruplarının görüşləri keçirilib.

Молдавская делегация посетила Агентство DOST
Делегация, возглавляемая директором Национального фонда социального страхования Республики Молдова Еленой Тибирной, находится с визитом в Азербайджане.
Визит осуществляется в рамках Плана действий, охватывающего работу, которую предстоит провести в 2023-2024 годах, между Министерством труда и социальной защиты Азербайджана и Министерством труда и социальной защиты Молдовы.
Цель – изучить концепцию DOST, а также опыт нашей страны в сфере предоставления социальных услуг с единой платформы и в автоматизированном режиме, а также обменяться идеями в этой сфере.
Гости впервые ознакомились с услугами, оказываемыми населению в Бакинском центре DOST №1. Делегация была проинформирована о деятельности и принципах работы центров DOST. Было отмечено, что 159 услуг в социальной сфере предоставляются по принципу «единого окна», оперативно, прозрачно, в соответствии с комфортом и удовлетворенностью граждан.
Далее состоялись встречи делегации с руководителями различных подразделений агентства. На встречах были обсуждены отношения сотрудничества, обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, разъяснены принципы работы подразделений Агентства.
В рамках визита, который пройдет 13-18 ноября, запланировано участие молдавской делегации в ряде встреч и мероприятий.
Следует отметить, что модель (концепция) центров «DOST» Азербайджана будет применяться в Республике Молдова. До сих пор в рамках обмена опытом между Агентством DOST и Национальным фондом социального страхования Молдовы были организованы различные мероприятия, визиты и встречи рабочих групп.