Dünyanın 160-dan çox ölkəsinin sosial sahə üzrə qurumlarını özündə birləşdirən Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının (BSTA) saytında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədovla müsahibə dərc olunub. https://www.issa.int/news/journey-towards-issa-membership
Müsahibədə DOST konsepsiyasının əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində 159 xidməti şəffaflıq, sadələşdirmə və rəqəmsallaşma prinsipləri əsasında “bir pəncərə”dən təqdim etməyə imkan yaratdığı, bu konsepsiyanın nailiyyətləri qeyd olunub. Azərbaycanda sosial sahə 159 xidmətdən 140-nın tam rəqəmsallaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Agentliyin fəaliyyəti barədə suallar cavablandırılıb. DOST mərkəzlərində “bir pəncərə” prinsipi ilə göstərilən xidmətlər, DOST Çağrı Mərkəzi 142, xidmətlərin elektronlaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edilib. Hazırda 7 DOST mərkəzinin olduğu, 2025-ci ilin sonuna qədər 17 regional mərkəz və 55 yerli filialın açılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.
Ötən il DOST Agentliyinin BSTA-nın Tanınma proqramında iştirak etdiyi, BSTA-nın üzvü olan DOST Agentliyi üçün bu mötəbər beynəlxalq qurumla fəal əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Agentlik üçün BSTA-nın dialoq, təcrübə mübadilələri və sosial müdafiə məsələləri üzrə yeni biliklərin formalaşdırılması üçün platforma hesab edildiyi, birbaşa üzvlüyün BSTA-nın məhsul və xidmətləri ilə daha yaxından tanış olmaq, onlardan daha çox faydalanmaq imkanı verdiyi bildirilib.
DOST Agentliyinin gələcək planları barədə də məlumat verilib, həmçinin bu il keçiriləcək Avropa Regional Sosial Təminat Forumunun önəmi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, DOST Agentliyi ötən ilin yanvar ayında BSTA-ya üzv qəbul olunub. Fəaliyyətə başladığı dövrdən Agentlik Assosiasiyanın 3 mükafatı və Mükəmməllik Sertifikatı, Beynəlxalq Pensiya və Sosial Fondlar Assosiasiyasının mükafatı və s. ilə təltif olunub.

Интервью с председателем правления Агентства DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения Фаридом Мамедовым опубликовано на сайте Международной ассоциации социального обеспечения (МАСО), в которую входят учреждения социальной сферы более 160 стран мира. https://www.issa.int/news/journey-towards-issa-membership
В интервью были отмечены награды концепции DOST, которая позволила предоставлять 159 услуг в сфере труда, занятости и социальной защиты из «единого окна» на основе принципов прозрачности, упрощения и цифровизации. Доведено до сведения, что в Азербайджане 140 из 159 социальных услуг полностью оцифрованы.
Были даны ответы на вопросы о деятельности агентства. Обсуждались услуги, оказываемые по принципу «единого окна» в центрах DOST, Колл-центре DOST 142, проделанная работа в направлении электронизации услуг. Было отмечено, что в настоящее время действуют 7 центров DOST, а до конца 2025 года планируется открыть 17 региональных центров и 55 местных филиалов.
Важность активного сотрудничества с этим престижным международным институтом была подчеркнута для Агентства DOST, являющегося членом МАСО, принимавшего участие в программе признания МАСО в прошлом году.
Было заявлено, что для агентства МАСО считается площадкой для диалога, обмена опытом и формирования новых знаний по вопросам социальной защиты, а прямое членство дает возможность ближе познакомиться с продуктами и услугами МАСО и больше извлечь выгоду из их.
Также были проинформированы о дальнейших планах агентства DOST, а также о важности Европейского регионального форума социального обеспечения, который состоится в этом году.
Отметим, что Агентство DOST было принято в члены МАСО в январе прошлого года. С начала своей деятельности Агентство получило 3 награды Ассоциации и Сертификат качества, награду Международной ассоциации пенсионных и социальных фондов и др.