Azərbaycan və Tacikistan arasında əlaqələr daim inkişaf edir və iki ölkə arasında əmək, məşğulluq, miqrasiya sahələrində də əməkdaşlıq getdikcə genişlənir.
Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev ölkəmizdə səfərdə olan Tacikistanın əmək, miqrasiya və məşğulluq nazirinin müavini Kiyomiddin Davlatzodanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşündə bildirib. O, Azərbaycan və Tacikistanın dövlət başçıları tərəfindən iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Ölkəmizdə aparılan sosial islahatlar, eyni zamanda DOST konsepsiyasının uğurları diqqətə çatdırılıb. Əmək bazarının tənzimlənməsi və inkişaf etdirilməsi, miqrasiya siyasətinin təkmilləşdirilməsi, məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətlərində atılan addımlardan bəhs olunub.
Sosial xidmətlər sistemində rəqəmsal texnologiyaların geniş tətbiqi işləri qeyd edilib. Bütün bu sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin, fəal təcrübə mübadilələrinin aparılmasının qarşılıqlı fayda verəcəyi vurğulanıb.
K.Davlatzoda iki nazirlik arasında müvafiq fəaliyyət istiqamətləri üzrə əlaqələrin genişlənməsinə xüsusi önəm verdiklərini bildirib. Görüşdə əmək və məşğulluq sahəsində gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Отношения между Азербайджаном и Таджикистаном постоянно развиваются, расширяется сотрудничество между двумя странами в сферах труда, занятости и миграции.
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев на встрече с делегацией во главе с заместителем министра труда, миграции и занятости Таджикистана Киёмиддином Давлатзода, находящейся с визитом в нашей стране. Он подчеркнул, что главы государств Азербайджана и Таджикистана уделили особое внимание развитию отношений между двумя странами.
Были освещены проводимые в нашей стране социальные реформы, а также успехи концепции DOST. Обсуждены шаги, предпринимаемые в направлении регулирования и развития рынка труда, совершенствования миграционной политики, расширения программ занятости.
Было отмечено широкое применение цифровых технологий в системе социальных услуг. Подчеркивалось, что развитие двустороннего сотрудничества по всем этим направлениям и активный обмен опытом будут взаимовыгодными.
К. Давлатзода сообщил, что они придают особое значение расширению связей между двумя министерствами в соответствующих сферах деятельности. На встрече состоялся обмен идеями о дальнейшем сотрудничестве в сфере труда и занятости.