DOST modeli Moldovada tətbiq ediləcək
Azərbaycanın “DOST” mərkəzləri konsepsiyası Moldova Respublikasında tətbiq ediləcək. Hazırda DOST modeli əsasında pilot mərkəzin test rejimində işə başlaması üçün hazırlıqlar davam edir. Kişinyov şəhərinin Botanika sektorunda yerləşən Milli Kassanın müvafiq mərkəzində fəaliyyət göstərən Mərkəz "bir pəncərə" prinsipi ilə vətəndaşlara xidmət göstərəcək.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədovun rəhbərliyi ilə DOST konsepsiyasının həyata keçirilməsi üçün yaradılan işçi qrupun üzvləri təcrübə mübadiləsi, vəziyyətin yerində qiymətləndirilməsi və daha effektiv kommunikasiyanın qurulması məqsədilə Moldovada səfərdədir. Məqsəd mövcud vəziyyətin, DOST konsepsiyasının implementasiyasının və tətbiq edilməsinin, habelə yaranan çətinliklərin və uyğunsuzluqların dəyərləndirilməsi, eyni zamanda işçi qaydada müvafiq görüşlər keçirilməsidir.
Səfər çərçivəsində Fərid Məmmədov Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzu ilə görüşüb. Görüşdə əməkdaşlıq əlaqələri, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, DOST modelinin tətbiqi ilə bağlı məqamlar müzakirə edilib.
Səfər Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Moldova Respublikasının Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandu çərçivəsində baş tutub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın “DOST” mərkəzləri modelinin Moldova Respublikasında tətbiq edilməsinə dair indiyədək DOST Agentliyi ilə Moldovanın Sosial Sığorta üzrə Milli Kassası arasında təcrübə mübadiləsi çərçivəsində müxtəlif tədbirlər, səfərlər təşkil olunub, işçi qruplarının görüşləri keçirilib.

Концепция центров «DOST» Азербайджана будет реализована в Республике Молдова. В настоящее время ведется подготовка к запуску пилотного центра в тестовом режиме по модели DOST Центр, действующий в соответствующем центре Национальной кассы социального страхования, расположенном в Ботаническом секторе города Кишинева, будет обслуживать граждан по принципу "единого окна".
Члены рабочей группы, созданной для реализации концепции DOST под руководством председателя правления агентства DOST Фарида Мамедова, находятся с визитом в Молдове с целью обмена опытом, оценки ситуации на месте и установления более эффективной коммуникации. Цель – оценить текущую ситуацию, реализацию и применение концепции DOST, а также возникающие трудности и несоответствия и одновременно провести соответствующие встречи в рабочем режиме.
В рамках визита Фарид Мамедов встретился с министром труда и социальной защиты Молдовы Алексеем Бузу. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества, представляющие взаимный интерес, были обсуждены вопросы, связанные с применением модели DOST.
Визит состоялся в рамках Меморандума о взаимопонимании между Министерством труда и социальной защиты Азербайджанской Республики и Министерством труда и социальной защиты Республики Молдова о сотрудничестве в сфере труда, занятости и социальной защиты.
Следует отметить, что в рамках обмена опытом между Агентством DOST и Национальным фондом социального страхования Молдовы были организованы различные мероприятия, визиты и встречи рабочих групп по вопросам применения модели центров “DOST” в Республике Молдова.