Volunteers have visited the 4th Baku DOST Center
The "Volunteer DOST" program initiated by the DOST Agency, with the support of the Azerbaijan Volunteer Organizations Union, held an event titled "Volunteer Union". The event was dedicated to February 2 - Azerbaijan Youth Day.
Young people representing various volunteer organizations visited the 4th Baku DOST Center. They received information about the DOST concept, including the "Volunteer DOST" program, and got acquainted with the activities of the center and DOST TV. Afterwards, together with the Volunteer DOSTs, they provided services to citizens.
The event was attended by volunteers from the "Ekokönüllü", "ASAN Volunteers", "Youth Volunteers" Public Union, "My Family Volunteers" AQUPDK, "BIR Volunteer" Student Cooperation Public Union, "SOCAR Volunteers", "Baku City Ring Volunteers" program, "MEDIA Volunteers" program, "Culture Volunteers" Public Union, "Innovation Volunteers" Public Union, "Emergency Situations" volunteers, Baku State University Volunteers, "Regional Development" Public Union, "Agricultural Development Volunteers" Public Union, and "Tourism Volunteers" Public Union.
The goal was to promote unity and solidarity, networking, and volunteerism in the social field on Azerbaijan Youth Day.