Beynəlxalq Ahıllar Günü ilə əlaqədar bir sıra tədbirlər təşkil olunub
DOST Agentliyi tərəfindən 1 Oktyabr – Beynəlxalq Ahıllar Günü ilə əlaqədar bir sıra tədbirlər təşkil olunub
Bakı Biznes Universitetində 1 Oktyabr – Beynəlxalq Ahıllar Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirdə “DOST mərkəzləri tərəfindən ahıl şəxslərə göstərilən xidmətlər” mövzusunda təqdimat edilib. Təqdimatda DOST Agentliyinin fəaliyyəti, eləcə də ahıl şəxslərə göstərilən xidmətlərlə bağlı maarifləndirici məlumatlar verilib.
Görüşdə "Könüllü DOST" proqramının "Gümüşü DOST" altproqramının üzvləri çıxış edərək, gənclərlə öz təcrübələrini bölüşüblər.
Əlamətdar günlə əlaqədar DOST Agentliyinin əməkdaşları evdə (səyyar) sosial xidmətlər göstərilən tənha yaşayan ahılları ziyarət ediblər. Bu görüşlərdə əməkdaşlar tənha ahılları Beynəlxalq Ahıllar Günü münasibətilə təbrik edib, ən xoş arzularını çatdırıblar.
Beynəlxalq Ahıllar Gününün beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması ahıllara diqqət və qayğının artırılması məqsədi daşıyır. DOST Agentliyi tərəfindən sosial baxımdan həssas əhali qrupundan olan şəxslərə daima diqqət göstərilir və onlar üçün mütəmadi olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, BMT-nin Baş Assambleyasının 1992-ci ildə qəbul etdiyi Qətnaməyə əsasən, oktyabrın 1-i Beynəlxalq Ahıllar Günü kimi qeyd olunur. “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikasın Qanununa əsasən, 70 yaşına çatmış şəxslər ahıl hesab olunurlar.

В связи с Международным днем пожилых людей организовано несколько мероприятий
В Бакинском Университете Бизнеса прошло мероприятие, посвященное этому дню. В ходе мероприятия была представлена презентация на тему «Услуги, предоставляемые центрами DOST для пожилых людей». В презентации содержалась информация о деятельности Агентства DOST и услугах, которые оно оказывает пожилым людям.
На встрече участники подпрограммы «DOST Silver» программы «DOST Volunteers» выступили и поделились своим опытом с молодежью.
В рамках празднования сотрудники Агентства DOST также посетили одиноких пожилых людей, получающих домашние (мобильные) социальные услуги. Во время визитов сотрудники поздравили их с Международным днем пожилых людей и передали наилучшие пожелания. Пожилые люди поблагодарили руководство и всех сотрудников Агентства DOST за внимание и заботу.
Международное празднование Дня пожилых людей направлено на привлечение внимания к проблемам старшего поколения и повышение заботы о них. Агентство DOST постоянно уделяет внимание социально уязвимым группам населения и регулярно организует мероприятия для их поддержки.
Стоит отметить, что согласно резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 1992 году, 1 октября отмечается как Международный день пожилых людей. В соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О социальных услугах», пожилыми считаются лица, достигшие 70-летнего возраста.