Bakıda əlilliyi olan şəxslərin də çalışacağı ilk inklüziv kafe – “Kaşalata” kafe fəaliyyətə başlayıb.
Kafenin açılışında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, dövlət və özəl sektorun nümayəndələri iştirak ediblər.
Qonaqlar kafedə yaradılmış şərait və iş mühiti ilə tanış olub, burada məşğulluğu təmin edilmiş əlilliyi olan şəxsləri yeni işləri münasibətilə təbrik ediblər.
Nazir S.Babayev həssas qrupların cəmiyyətdə bərabər imkanlara sahib olmasının və onlar üçün inklüziv imkanların yaradılmasının ölkəmizdə aparılan sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib.
“Kaşalata” kafenin də əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasında mühüm rol oynayacağından əminliyi ifadə edib.
Qeyd edək ki, “Birgə və Sağlam” İB-nin təşəbbüsü ilə təsis edilən “Kaşalata” kafe əlilliyi olan gənclərin inklüziv mühitdə məşğulluğuna dəstək olmaq və onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təşviq etmək məqsədi daşıyır.
Ü.Hacıbəyli küçəsi, 57 ünvanında yerləşən kafedə ümumilikdə 20 gəncin məşğulluğu təmin olunub ki, onlardan 10 nəfəri əlilliyi olan gənclərdir.
Kafenin yaradılmasında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, KOBİA, SOCAR, “Pasha Holding” və “Trendyol Azərbaycan” tərəfindən dəstək göstərilib.

В Баку начало свою работу первое инклюзивное кафе, часть персонала которого состоит из людей с ограниченными возможностями — кафе “Кашалата”.
На открытии кафе присутствовали министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев, министр молодежи и спорта Фарид Гаибов, председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Орхан Мамедов, а также представители государственного и частного секторов.
Гости ознакомились с условиями и рабочей атмосферой в кафе, поздравив персонал с началом их новой трудовой деятельности.
Министр Сахиль Бабаев отметил, что обеспечение равных возможностей для уязвимых групп в обществе и создание инклюзивных условий является приоритетным направлением социальной политики, проводимой в нашей стране. Он выразил уверенность, что кафе “Кашалата”, основанное по инициативе ИБ «Birgə və Sağlam», сыграет важную роль в поддержке трудоустройства молодежи с ограниченными возможностями в инклюзивной среде и содействии их интеграции в общество.
Кафе, расположенное по адресу: улица У. Гаджибейли, 57, обеспечило трудоустройством 20 человек, 10 из которых — молодые люди с ограниченными возможностями.
Открытие кафе «Кашалата» осуществлено при поддержке Министерства труда и социальной защиты населения, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (Кобиа), SOCAR, «Pasha Holding» и «Trendyol Azərbaycan».