Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyi növbəti dəfə Avropa Sosial Şəbəkəsinin “European Social Services Awards – 2024” (ESSA 2024) müsabiqəsinin qalibi olub.
Müsabiqə sosial xidmətlər sahəsində təşəbbüsləri, insanların qayğı ilə əhatə olunması üçün kreativ həllərin tətbiqini, yeni texnologiya alətlərinin işə salınması və s. üzrə əldə olunan nəticələri dəyərləndirmək məqsədi daşıyıb.
DOST Agentliyi "Rəqəmsal transformasiya" kateqoriyasında əlilliyi olan şəxslər və digər risk qrupu nümayəndələri üçün veb-əlçatanlığın təmin olunması görə Avropa Sosial Xidmətlər Mükafatına layiq görülüb.
Təltifetmə mərasimi Portuqaliyanın Lissabon şəhərində baş tutub. Müsabiqənin qalibləri münsiflər heyətinin səsləri (85 faiz) və ictimai səsvermənin (15 faiz) nəticəsinin cəmi əsasında müəyyən olunub. DOST Agentliyi “Digital Transformation” nominasiyası üzrə Böyük Britaniya, İspaniya və Ukrayna kimi ölkələr tərəfindən təqdim edilən və finala çıxmış ümumilikdə 5 layihə arasından maksimum nəticə ilə qalib elan edilib.
DOST Agentliyinin müsabiqəyə təqdim etdiyi layihənin məqsədi əlilliyi olan şəxslərin informasiya resurslarına çıxışını təmin etmək üçün davamlı icra mexanizmini işləyib hazırlamaq, işlək vəziyyətə gətirmək və qanunvericiliklə əlilliyi olan şəxslər üçün xidmət mühitindən istifadə arasında fərqi aradan qaldırmaq olub. Nəticədə əlilliyi olan şəxslərin vətəndaş məmnunluğu səviyyəsi ardıcıl olaraq yüksək (98 faiz) səviyyədə saxlanılıb.
Xatırladaq ki, bu mükafat DOST Agentliyinin Avropa Sosial Şəbəkəsi tərəfindən layiq görüldüyü 2-ci, ümumilikdə isə 27-ci beynəlxalq mükafatdır.

Агентство DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана вновь стало победителем конкурса European Social Services Awards – 2024 (ESSA 2024), организованного Европейской социальной сетью.
Цель конкурса — оценка инновационных инициатив в сфере социальных услуг, внедрение креативных решений для заботы о людях, использование современных технологий и достигнутые результаты.
Агентство DOST удостоено награды в категории «Цифровая трансформация» за обеспечение веб-доступности для людей с инвалидностью и других уязвимых групп.
Церемония награждения состоялась в Лиссабоне, Португалия. Победители определялись по результатам голосования жюри (85%) и общественного голосования (15%). В номинации «Цифровая трансформация» проект Агентства DOST опередил финалистов из Великобритании, Испании и Украины, получив наивысший результат.
Проект DOST был направлен на создание устойчивого механизма обеспечения доступности информационных ресурсов для людей с инвалидностью, устранение барьеров между законодательством и реальной средой, а также повышение удовлетворенности пользователей. В результате уровень удовлетворенности граждан с инвалидностью стабильно держится на высоком уровне — 98%.
Напомним, что эта награда стала второй для Агентства DOST от Европейской социальной сети и 27-й международной наградой в целом.