Bakının ev sahibliyi etdiyi COP29 çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) təşkilatçılığı ilə “Hər kəsə ədalətli keçid üçün nəzəriyyədən təcrübəyə: regionlararası yüksək səviyyəli cənub-cənub siyasi dialoqu” tədbiri öz işinə başlayıb.
İki gün davam edəcək tədbirin gündəliyinə yaşıl iqtisadiyyata əmək bazarında ədalətli keçid üçün hamı üçün layiqli yaşıl iş yerlərinin inkişafının, dairəvi iqtisadiyyat yanaşmalarının təşviqi, bu sahədə təcrübə mübadilələrinin aparılması, BƏT-in Təlimatlarının tətbiqi məsələlərinin müzakirəsi daxildir.
Müxtəlif ölkələrdən, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlardan yüksək səviyyəli rəsmilərin iştirak etdiyi tədbirdə Şərqdə əmək münasibətləri üzrə ilk kollektiv müqavilə olan “Mazut Konstitusiyası”nın 120 illiyinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev iqlim dəyişikliyinin nəticələrinin yumşaldılması və təsirinin azaldılmasının yalnız birgə səylərlə mümkün olacağını bildirib. Nazir yaşıl iqtisadiyyata keçid dövründə əmək bazarı ilə bağlı çağırışlara uyğun olaraq ölkəmizdə görülən tədbirləri, həmçinin sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi üçün atılan addımları diqqətə çatdırıb. Dövlət sosial xidmətlərinin keyfiyyətinin daha da artırılması üçün Nazirliyin xidmət sahələrində rəqəmsal həllərdən və süni intellektin üstünlüklərindən istifadə etdiyini, 160 xidmətin 90 faizdən çoxunu rəqəmsallaşdırdığını qeyd edib.
Həmçinin e-sosial portalının, “Əmək və Məşğulluq” altsisteminin və digər rəqəmsal alətlərin önəmini, rəqəmsal transformasiyanın sosial islahatların uğuru üçün vacibliyini və sosial müdafiə sisteminin daha çevik və dayanıqlı olmasına imkan verdiyini bildirib. O, Azərbaycanda aparılan sosial islahatları, təkcə son 6 ildə ölkədə 4 milyon insanı əhatə edən 4 sosial islahat paketinin icra edildiyini vurğulayıb. Qeyd edilən dövrdə 624 min işsiz və işaxtaran şəxsin münasib işlərlə təmin edildiyini, 35 min şəxsin peşə hazırlığına, 2700-dən çox insanın əmək haqqının birgə maliyyələşdirmə proqramına, 92 min şəxsin özünüməşğulluq proqramına cəlb olunduğunu bildirib.
S.Babayev sosial-iqtisadi inkişaf və inklüziv cəmiyyətin formalaşması və ekoloji təmiz gələcəyin qurulmasında əməkdaşlıq, anlaşma və birgə səylərin tələb olunduğunu vurğulayıb.
Həmçinin BMT İnkişaf Proqramının Baş katibinin köməkçisi, Siyasət və Proqrama Dəstək Bürosunun direktoru Markos Neto, BƏT-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Beate Andres, BMT Avropa İqtisadi Komissiyasının icra katibinin müavini, BMT-nin Avropa və Mərkəzi Asiya Ətraf Mühit və İqlim Dəyişikliyi Problemləri üzrə Koalisiyasının həmsədri Dmitri Mariyasin, Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının Baş katibinin müavini Erik Manzi, Beynəlxalq İşəgötürənlər Təşkilatının Asiya ölkələri üzrə vitse-prezidenti Sonya Janahinin çıxışları dinlənilib. Onlar yaşıl iş yerlərinin inkişaf etdirilməsinin, bu istiqamətdə fəaliyyətin təşviqinin yaşıl iqtisadiyyata keçid üçün vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbir panel sessiyalarla, müvafiq sahələrdə təcrübələrin mübadiləsi ilə davam edib. Sessiyalarda beynəlxalq təşkilatların nümayəndəsinin, habelə müxtəlif ölkələrin rəsmilərinin çıxışları dinlənilib. İnklüziv və genderə cavab verən və ədalətli keçidi hədəfləyən iqlim tədbirlərinin inteqrasiyasına dair təşkil olunan regional dəyirmi masada bir sıra ölkələrin hökumət rəsmiləri, beynəlxalq qurumların təmsilçiləri yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçid üçün həll yolları, gender bərabərliyinə və inklüzivliyə diqqətin artırılması ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov yaşıl iqtisadiyyata keçidin sürətli və uğurlu olmasının ilk növbədə biznesin dayanıqlılığından, ixtisaslı və peşəkar işçi qüvvəsinin potensialından və onun səmərəli idarə olunmasından, yeni sosial dəstək mexanizmlərinin işlənib hazırlanmasından asılı olacağını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Hər kəsə ədalətli keçid üçün nəzəriyyədən təcrübəyə: regionlararası yüksək səviyyəli cənub-cənub siyasi dialoqu” tədbiri sabah, noyabrın 21-də də davam edəcək.

В рамках COP29, который проходит в Баку, Министерство труда и социальной защиты населения совместно с Международной организацией труда (МОТ) организовали мероприятие на тему: "От теории к практике для справедливого перехода: межрегиональный высокоуровневый южно-южный политический диалог".
Мероприятие, рассчитанное на два дня, включает обсуждение вопросов развития достойных "зелёных" рабочих мест для справедливого перехода на рынке труда в рамках зелёной экономики, продвижения подходов циркулярной экономики, обмена опытом в этой области и применения Руководящих принципов МОТ.
На мероприятии, в котором участвуют высокопоставленные официальные лица из разных стран, представители ООН и других международных организаций, был показан видеоролик, посвящённый 120-летию "Мазутной Конституции" — первого коллективного соглашения по трудовым отношениям на Востоке.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев отметил, что смягчение последствий изменения климата и минимизация его воздействия возможны только при совместных усилиях. Он рассказал о мерах, предпринимаемых в Азербайджане для адаптации к вызовам на рынке труда в переходный период к зелёной экономике, а также о шагах по укреплению системы социальной защиты.
Министр подчеркнул важность цифровых решений и использования искусственного интеллекта в работе министерства. Более 90% из 160 предоставляемых социальных услуг уже оцифрованы. Также была отмечена значимость электронного социального портала, подсистемы "Труд и занятость" и других цифровых инструментов в повышении эффективности социальных реформ и устойчивости системы социальной защиты.
Сахиль Бабаев рассказал, что за последние шесть лет в Азербайджане были реализованы четыре пакета социальных реформ, охвативших 4 миллиона человек. В этот период 624 тысячи безработных и ищущих работу получили подходящую работу, 35 тысяч человек прошли профессиональную подготовку, более 2700 человек приняли участие в программе софинансирования заработной платы, а 92 тысячи человек — в программе самозанятости.
Министр подчеркнул, что для формирования социально-экономического развития и инклюзивного общества, а также создания экологически чистого будущего необходимы сотрудничество, взаимопонимание и совместные усилия.
На мероприятии также выступили: помощник Генерального секретаря Программы развития ООН, директор Бюро политики и поддержки программ Маркос Нето; региональный директор МОТ по Европе и Центральной Азии Беате Андрес; заместитель исполнительного секретаря Экономической комиссии для Европы ООН и сопредседатель Коалиции ООН по вопросам окружающей среды и изменения климата Дмитрий Мариасин; заместитель Генерального секретаря Международной конфедерации профсоюзов Эрик Манзи; вице-президент Международной организации работодателей по странам Азии Сонья Джанахини. Они подчеркнули важность развития "зелёных" рабочих мест и продвижения деятельности в этом направлении для успешного перехода к зелёной экономике.
Мероприятие продолжилось панельными сессиями и обменом опытом. В ходе регионального круглого стола, посвящённого интеграции климатических действий с акцентом на инклюзивность и гендерное равенство, представители правительств и международных организаций обсудили вопросы перехода к зелёной экономике, инклюзивности и гендерного равенства.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Керимов отметил, что успешный и быстрый переход к зелёной экономике зависит от устойчивости бизнеса, квалифицированной рабочей силы, эффективного управления ею и разработки новых социальных механизмов поддержки.
Мероприятие "От теории к практике для справедливого перехода: межрегиональный высокоуровневый южно-южный политический диалог" продолжится 21 ноября