COP29: Yaşıl iqtisadiyyata əmək bazarında ədalətli keçidlə bağlı müzakirələr davam etdirilib
Ölkəmizdə keçirilən COP29 çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) təşkil etdiyi “Hər kəsə ədalətli keçid üçün nəzəriyyədən təcrübəyə: regionlararası yüksək səviyyəli cənub-cənub siyasi dialoqu” tədbiri bu gün növbəti panel sessiyalarla işini davam etdirib.
Sessiyaların açılışında BƏT-in Müəssisələr Departamentinin direktoru, Yaşıl İqtisadiyyat üzrə Fəaliyyət Tərəfdaşlığının İdarə Heyətinin üzvü Rie Vejs-Kjeldgaard, COP29 Fəaliyyət Gündəliyinin Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun həmsədri Elmar Məmmədov, Braziliyanın ölkəmizdəki səfiri Manuel Adalberto Karlos Monteneqro Lopes da Kruz çıxış ediblər.
Yaşıl iqtisadiyyata keçid prosesində hamı üçün layiqli yaşıl iş yerlərinin inkişafının və dairəvi iqtisadiyyat yanaşmalarının təşviqi, BƏT-in Təlimatlarının tətbiqi məsələlərinin müzakirə olunduğu bu tədbirin önəmi və fəal, səmərəli təcrübə mübadilələrinə imkan yaratdığı vurğulanıb.
Müxtəlif ölkələrdən, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlardan yüksək səviyyəli rəsmilərin iştirak etdiyi panel müzakirələrində kömür mədəni regionlarında, habelə Asiya-Sakit Okean regionunda yaşıl enerjiyə keçid, bǝrpa olunan enerji mǝnbǝlǝrindǝn istifadǝnin təşviqi, yaşıl iş yerlərinin yaradılması, gender bərabərliyinin təmin edilməsi sahələrində mövcud vəziyyət və aparılan siyasətlərdən bəhs olunub, təcrübələr təqdim edilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov müzakirələrin yekununda çıxış edərək yaşıl iqtisadiyyata əmək bazarında ədalətli keçidə nail olmaq üçün ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin xüsusi önəmini diqqətə çatdırıb. O, layiqli əməyin təminatı sahəsində fəal siyasətə malik Azərbaycanın bu sahədə BƏT-lə davamlı əməkdaşlığını, ötən dövrdə həmin Təşkilatın 59 Konvensiya və 1 Protokolunu ratifikasiya etdiyini bildirib.
Nazir müavini Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının ötən il imzalanmış Baş Kollektiv Sazişində yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçid üçün vəzifələrin müəyyən edildiyini diqqətə çatdırıb.
A.Kərimov ölkəmizdə əməkhaqqı və digər sosial ödənişlərin artırılması sahəsində atılan mühüm addımları, yeni yaradılan Əməyin Mühafizəsi Mərkəzinin əhəmiyyətini, “Əmək və Məşğulluq” altsisteminin üstünlüklərini qeyd edib. O, həmçinin yaşıl iş yerləri və bacarıqların inkişafı, Ekoloji, Sosial və Korporativ İdarəetmə (ESG) prinsiplərinin tətbiqi istiqamətində görülən işlər, əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində əldə olunan rəqəmsal uğurlar, əmək qanunvericiliyində aparılmış təkmilləşdirmələr barədə məlumat verib.
Yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçidin işçilərin rifahı, iqtisadi artım və ətraf mühitin mühafizəsini birləşdirən modelin qurulmasına xidmət etdiyini vurğulayan nazir müavini bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişlənməsinin birgə səylərlə uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini bildirib.

В рамках проводимого в нашей стране COP29 Министерство труда и социальной защиты населения и Международная организация труда (МОТ) организовали мероприятие под названием «Справедливый переход для всех: от теории к практике — межрегиональный высокоуровневый южно-южний политический диалог», которое сегодня продолжило свою работу с очередными панельными сессиями.
На открытии сессий выступили директор Департамента предприятий МОТ, член Совета партнерства по зеленой экономике Рие Вейс-Кьельдгаард, сопредседатель Группы глобальных инициатив Повестки COP29 Эльмар Мамедов и посол Бразилии в нашей стране Мануэль Адалберту Карлос Монтенегро Лопес да Круз.
Важность данного мероприятия была подчеркнута с точки зрения обсуждения вопросов развития достойных зеленых рабочих мест и продвижения принципов циркулярной экономики в процессе перехода к зеленой экономике, а также внедрения Руководящих принципов МОТ. Мероприятие создало возможности для активного и эффективного обмена опытом.
В панельных дискуссиях, в которых приняли участие высокопоставленные официальные лица из различных стран, а также представители ООН и других международных организаций, обсуждались вопросы перехода на зеленую энергетику в угледобывающих регионах, а также в регионе Азия-Тихоокеанского региона, продвижения использования возобновляемых источников энергии, создания зеленых рабочих мест и обеспечения гендерного равенства. Также были представлены текущие ситуации и проводимые политики в этих областях.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Керимов, подводя итоги дискуссий, подчеркнул важность расширения сотрудничества между странами для достижения справедливого перехода на рынок труда в рамках зеленой экономики. Он отметил, что Азербайджан, имея активную политику в области обеспечения достойного труда, продолжает устойчивое сотрудничество с МОТ, и за прошедший период ратифицировал 59 Конвенций и 1 Протокол этой Организации.
Заместитель министра также отметил, что в Главном Коллективном Соглашении, подписанном в прошлом году Кабинетом Министров Азербайджанской Республики, Национальной конфедерацией предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики и Конфедерацией профсоюзов Азербайджана, были определены задачи для обеспечения справедливого перехода к зеленой экономике.
Анар Керимов отметил важные шаги, предпринятые в нашей стране в области повышения заработных плат и других социальных выплат, подчеркнув значение недавно созданного Центра охраны труда, а также преимущества подсистемы «Труд и занятость». Он также сообщил о проделанной работе в сфере создания зеленых рабочих мест и развития навыков, внедрения принципов Экологического, Социального и Корпоративного Управления (ESG), цифровых успехах в области труда, занятости и социальной защиты, а также о совершенствовании трудового законодательства.
Заместитель министра подчеркнул, что справедливый переход к зеленой экономике способствует созданию модели, которая объединяет благосостояние работников, экономический рост и охрану окружающей среды. Он выразил уверенность, что дальнейшее расширение сотрудничества в этом направлении приведет к успешным результатам благодаря совместным усилиям.