“Könüllü DOST” proqramının 5 illiyi münasibətilə ADA Universitetində “Sosial sahədə Könüllülük – 2” forumu keçirilib.
"Könüllü DOST" proqramının təşkilatçılığı ilə baş tutan forumun tərəfdaşları ADA Universiteti, Azərbaycan Gənclər Fondu və Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqıdır. “Könüllülük - Bərabər imkanlar, sosial ədalət və inklüzivlik” və “DİM: Davamlı inkişaf naminə tərəfdaşlıq” mövzularını əhatə edən tədbirdə “Sözsüz Harmoniya” adlanan inklüziv kompozisiya təqdim olunub.
Forumun açılışında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov Prezident cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə yaradılan DOST Mərkəzlərinin sosial sahədə xidmətlərin innovativ yanaşmalar əsasında, vətəndaş məmnunluğuna uyğun göstərilməsinə imkan verdiyini bildirib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyasının üstünlükləri və beynəlxalq uğurları, könüllülük hərəkatının genişlənməsində “Könüllü DOST” proqramının önəmi vurğulanıb.
Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi sədrinin müavini Ceyhun Salmanov, ADA Universitetinin prorektoru, millət vəkili Fariz İsmayılzadə çıxış edərək daim genişlənməkdə olan könüllülük hərəkatının əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Agentliyin “Könüllü DOST” proqramının 5 illiyinə dair hesabatı təqdim edib.
“Könüllü DOST” proqramının “Gənc DOST”, “Gümüşü DOST”, “Korporativ DOST”, “İnklüziv DOST”, “Distant DOST” altproqramlarından ibarət olduğu, ötən dövrdə proqrama 130 mindən çox müraciət olduğu və proqrama 5 mindən çox şəxsin cəlb edildiyi, böyük əksəriyyəti gənclər olan DOST könüllülərinin fəaliyyətinin önəmi diqqətə çatdırılıb.
Forum “Sosial sahədə Könüllülük – 2” Forumu panel müzakirələrlə davam edib. “Könüllülük – Bərabər imkanlar, sosial ədalət və inklüzivlik” adlanan ilk panel 5 saylı Bakı DOST Mərkəzinin direktoru Ruslan Mirzəliyevin moderatorluğu ilə keçirilib.
Paneldə Nazirliyin tabeliyində DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elnarə Ənsari, “Birgə və Sağlam” İB-nin sədri Aytən Eynalova, Gənclərin İnkişafı və Karyera Mərkəzinin direktoru Azər Əliyev, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İşçi Qüvvəsi Departamenti Sistemi üzrə baş meneceri Rəvanə Həşimova çıxış ediblər.
“DİM: Davamlı inkişaf naminə tərəfdaşlıq” adlanan ikinci panel DOST Agentliyinin Könüllülərlə iş şöbəsinin müdiri Solmaz Həsənovanın moderatorluğu ilə baş tutub.
Paneldə BMT-nin İnkişaf Proqramının Dayanıqlı və inklüziv iqtisadiyyat və layiqli əmək şöbəsinin rəhbəri Leyla Fəthi, “PAŞA Sığorta” ASC-nin Marketinq və korporativ əlaqələr departamentinin direktoru Məruz Azməmmədova, Gənclər və İdman Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr sektorunun müdiri Zərifə Zülfüqarova, “Mc Donald`s Azərbaycan” nümayəndəliyinin kadrlar üzrə rəhbəri Anar Bayramov, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin Rəqəmsal iqtisadiyyat şöbəsinin rəisi Xəyalə Fətullayeva çıxış ediblər.

Состоялся форум “Волонтерство в социальной сфере – 2”
В честь пятилетия программы “Волонтер DOST” в Университете ADA состоялся форум “Волонтерство в социальной сфере – 2”.
Форум, организованный в рамках программы “Волонтер DOST”, был проведен при партнерстве Университета ADA, Азербайджанского фонда молодежи и Союза волонтерских организаций Азербайджана. В ходе мероприятия, охватывающего темы “Волонтерство — равные возможности, социальная справедливость и инклюзивность” и “Партнерство для устойчивого развития”, была представлена инклюзивная композиция под названием “Безмолвная гармония”.
На церемонии открытия заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Керимов отметил, что Центры DOST, созданные по указу президента Ильхама Алиева, предоставляют социальные услуги с инновационным подходом, что способствует удовлетворенности граждан. Были подчеркнуты преимущества концепции DOST, инициированной первым вице-президентом Мехрибаном Алиевой, её международные достижения и значимость программы “Волонтер DOST” в расширении волонтерского движения.
Заместитель министра молодежи и спорта Индира Хаджиева, заместитель председателя Государственного агентства по предоставлению услуг гражданам и социальным инновациям Джейхун Салманов, проректор Университета ADA, депутат парламента Фариз Исмаилзаде выступили с речами, отметившими важность постоянно расширяющегося волонтерского движения.
Затем председатель правления Агентства DOST, находящегося в ведении Министерства труда и социальной защиты населения, Фарид Мамедов представил отчет о пятилетии программы “Волонтер DOST”.
Было отмечено, что программа “Волонтер DOST” состоит из подпрограмм “Молодой DOST”, “Серебряный DOST”, “Корпоративный DOST”, “Инклюзивный DOST”, “Удаленный DOST”; что за прошедший период в программу поступило более 130 тысяч заявок, а более 5 тысяч человек были привлечены к программе, большинство из которых составляют молодежь. Также подчеркнута важность деятельности волонтеров DOST.
Форум продолжился панельными дискуссиями. Первый панель, посвящённый теме “Волонтерство — равные возможности, социальная справедливость и инклюзивность”, прошел под модерацией директора Бакинского DOST Центра No 5, Руслана Мирзалиева.
На панели выступили директор Инклюзивного центра развития и творчества DOST Эльнара Энсари, председатель общественного объединения “Общее и Здоровое” Айтен Эйналова, директор Центра развития молодежи и карьеры Азер Алиев, главный менеджер по рабочей силе в компании COP29 Azerbaijan Равана Хашимова.
Второй панель, на тему “Партнерство для устойчивого развития”, прошел под модерацией руководителя отдела работы с волонтерами Агентства DOST Солмаз Хасановой.
На этом панеле выступили: руководитель отдела устойчивой и инклюзивной экономики и достойного труда Программы развития ООН Лейла Фати, директор департамента маркетинга и корпоративных связей в компании “PAŞA Sığorta” Меруф Азмеммедова, руководитель сектора международных связей Министерства молодежи и спорта Зарифа Зулфугарова, руководитель по кадрам представительства “McDonald's Azerbaijan” Анар Байрамов, руководитель отдела цифровой экономики Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции Министерства экономики Хаяла Фатуллаева.