DOST Agentliyi “Digital Almaty 2025” Beynəlxalq Rəqəmsal Forumunda təmsil olunub
DOST Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Nazilə Həşimzadə “Digital Almaty 2025” Beynəlxalq Rəqəmsal Forumunda iştirak edib.
Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən tədbirin məqsədi süni intellektin tətbiqi və şəbəkələşmə yolu ilə mövcud maneələri aşaraq transformasiya istiqamətində birgə inkişaf etməkdir. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40 mindən çox iştirakçının qatıldığı forumda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzi və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin nümayəndələri də təmsil olunub.
Forum çərçivəsində Avrasiya İqtisadi Birliyi ölkələrinin baş nazirlərinin iştirakı ilə plenar iclas, rəqəmsal həllərin sərgisi, ən yaxşı layihə uğrunda “Sənaye süni intellekti” beyin yarışması və digər formatlarda müzakirələr aparılıb, eləcə də ənənəvi “Digital Awards” (Rəqəmsal mükafatlar) 2025 müsabiqəsinin təltifetmə mərasimi keçirilib.
“Digital Almaty 2025” Forumu çərçivəsində DOST Agentliyi ilə Qazaxıstanın “Vətəndaşlar üçün Hökumət” Dövlət Korporasiyası, “Milli İnformasiya Texnologiyaları” ASC və digər qurumların nümayəndələri arasında rəqəmsal transformasiya, data təhlil, süni intellektlə idarə olunan dövlət texnologiyalarının yaradılması perspektivləri və s. istiqamətdə müzakirələr aparılıb.

Советник председателя правления агентства DOST Назиля Хашимзаде приняла участие в Международном цифровом форуме «Digital Almaty 2025».
Целью мероприятия, проводимого в Алматы (Казахстан) является совместное развитие в направлении трансформации путем преодоления существующих барьеров посредством применения искусственного интеллекта и сетевого взаимодействия. На форуме, в котором приняли участие более 40 000 участников из разных стран мира, также присутствовали представители Центра цифровых инноваций DOST и Агентства цифрового развития при Министерстве труда и социальной защиты населения.
В рамках форума состоялись пленарное заседание с участием премьер-министров стран Евразийского экономического союза, выставка цифровых решений, конкурс мозговых штурмов на лучший проект «Промышленный искусственный интеллект» и дискуссии в других форматах, а также церемония награждения победителей традиционного конкурса «Digital Awards» 2025 года.
В рамках Форума «Digital Almaty 2025» Агентство DOST и представители Государственной корпорации «Правительство для граждан» Казахстана, АО «Национальные информационные технологии» и других институтов обсудили вопросы цифровой трансформации, анализа данных, перспективы создания государственных технологий, управляемых искусственным.