Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığı təmin edilir
“Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığına dəstək” layihəsi çərçivəsində icra olunan Tələbələrin Akselerasiya Proqramının 2023-2024-cü illər üçün hesabat tədbiri keçirilib. Tədbir DOST Agentliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və UNICEF Azərbaycanın birgə tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
DOST Agentliyinin inzibati binasında keçirilən tədbir benefisiarların uğur hekayələri, tərəfdaş və iştirakçıların çıxışları ilə yadda qalıb. DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov qeyd edib ki, əlilliyi olan gənclərin məşğulluğunun təmin edilməsi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin daim diqqətində olan bir məsələdir. Bu istiqamətdə DOST Agentliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və UNICEF Azərbaycan arasında məhsuldar əməkdaşlığı layihənin uğurla nəticələnməsini şərtləndirən əsas amillərdən biri oldu. Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, UNICEF Azərbaycanın nümayəndəsi Saca Faruq Abdullah, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Nərmin Məmmədova Sadıxlı, 4-cü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiyası Mərkəzinin şöbə rəisi Xəyalə Fətullayeva və digər şəxslər çıxış edərək layihənin önəmindən, qazanılan uğurlardan danışıblar.
Daha sonra layihə iştirakçılarından olan Bakı Dövlət Universitetinin məzunu Ceyran Qədirova, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Əzim Əzizov və məzunları Həsən Qədimov və Baxış Musazadə uğur hekayələrini bölüşüblər.
Sonda proqramı uğurla başa vurmuş 44 iştirakçıya sertifikatlar və Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən kitab hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihənin benefisiarları əlilliyi olan gənclərdir. 2023-cü ilin oktyabr ayından icrasına başlanan layihə Azərbaycan Respublikası ilə BMT-nin Uşaq Fondu arasında “2021-2025-ci illər üçün ölkə proqramı” və UNICEF Azərbaycan ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi arasında imzalanmış “Sosial müdafiə və uşaq müdafiəsi üzrə 2023-2024-cü illər üçün dövri fəaliyyət planı”na əsasən həyata keçirilib.
Proqramın məqsədi cəmiyyətdə əlilliklə bağlı stereotiplərin dəyişdirilməsi və əlilliyi olan gənclərin ictimai həyatdda digər insanlarla bərabər iştirak imkanlarının artırılması, fərdi və peşəkar bacarıqlarının artırılması ilə əmək bazarına uğurlu keçidin, bununla da dinamik və inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılmasına şəraitin yaradılmasıdır. Proqram çərçivəsində 18-29 yaş qrupu üzrə Bakı şəhəri və Abşeron rayonu ərazisində fəaliyyət göstərən dövlət və özəl olmaqla 42 ali və 11 peşə təhsili müəssisəsi və 360 tələbə ilə proqram imkanları barədə məlumatlandırma işi aparılıb, 17 ali və 4 peşə təhsili müəssisəsi və 70-dən artıq tələbə və məzun layihəyə cəlb olunub. Proqramda uğurlu nəticə göstərən 44 tələbə və məzun müxtəlif təcrübə proqramlarına cəlb olunub və iş təklifi alıb.

В рамках проекта "Поддержка социально-экономической активности молодых людей с инвалидностью" прошло отчетное мероприятие программы акселерации студентов на 2023-2024 годы. Мероприятие было организовано в партнерстве Агентства DOST, Государственного агентства занятости и UNICEF Azerbaijan.
Мероприятие, которое прошло в административном здании Агентства DOST, запомнилось историями успеха бенефициаров, выступлениями партнеров и участников. Председатель Правления Агентства DOST, Фарид Мамедов, отметил, что обеспечение занятости молодежи с инвалидностью является важной задачей для Министерства труда и социальной защиты населения. Продуктивное сотрудничество между Агентством DOST, Государственным агентством занятости и UNICEF Azerbaijan стало одним из ключевых факторов успеха проекта. Выступили также председатель Правления Государственного агентства занятости Садиг Алиев, представитель UNICEF Azerbaijan Сача Фарук Абдулла, начальник отдела Государственного агентства по профессиональному образованию Нармин Мамедова-Садыхлы, руководитель отдела Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции Хаяла Фатуллаева и другие, которые поделились важностью проекта и достигнутыми успехами.
Затем участники проекта, такие как выпускница Бакинского государственного университета Джейран Гадирова, студент Бакинской высшей нефтяной школы Азим Азизов, а также выпускники Хасан Гадимов и Бахыш Музакаде, рассказали свои истории успеха.
В конце мероприятия 44 участникам, успешно завершившим программу, были вручены сертификаты и книги, подаренные Национальной библиотекой Азербайджана имени Мирзы Фатали Ахундова.
Отметим, что бенефициарами проекта являются молодежь с инвалидностью. Проект, начавшийся в октябре 2023 года, реализуется на основе "Программы страны на 2021-2025 годы" между Республикой Азербайджан и Детским фондом ООН (UNICEF), а также "Плана деятельности на 2023-2024 годы по социальной защите и защите детей", подписанного между UNICEF Azerbaijan и Министерством труда и социальной защиты населения.
Цель программы — изменить стереотипы о инвалидности в обществе, увеличить возможности для участия молодежи с инвалидностью в общественной жизни наравне с другими людьми, улучшить их личные и профессиональные навыки, обеспечить успешный переход на рынок труда и создать условия для формирования динамичного и инклюзивного общества.
В рамках программы была проведена информационная работа о возможностях программы с 42 высшими учебными заведениями и 11 профессиональными образовательными учреждениями в Баку и Абшеронском районе, охватывая 360 студентов в возрасте 18-29 лет. В проект были вовлечены 17 высших учебных заведений, 4 профессиональных учебных заведения и более 70 студентов и выпускников. 44 успешных студента и выпускника программы были привлечены к различным стажировкам и получили предложения о трудоустройстве.