Sloveniya nümayəndə heyəti 1 saylı DOST Mərkəzi və DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi ilə tanış olub
17 aprel 2025, 17:55
Ölkəmizdə səfərdə olan Sloveniya Respublikasının İqtisadiyyat, Turizm və İdman Nazirliyinin baş katibi Mitya Blaqanyenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 1 saylı Bakı DOST mərkəzində olub.
Qonaqlar mərkəzdə əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış olublar. DOST mərkəzlərində dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, şəffaf, operativ təqdim edildiyi, bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğunun 98,5 faiz təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nümayəndə heyəti üçün DOST Konsepsiyası və əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində yaradılmış rəqəmsal xidmətlər,  proaktiv təyinat mexanizmləri  barədə təqdimatlar edilib.
Sloveniya nümayəndə heyəti DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi ilə də tanış olub. Qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Həssas əhali qruplarına aid istedadlı şəxslərin yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsi, cəmiyyətə tanıdılması istiqamətində Mərkəzdə görülən işlər diqqətə çatdırılıb.
Qonaqlar Mərkəzin təlim studiyalarında yaradıcılıq və məşq prosesini izləyib, burada hazırlanan əl işlərinə baxıblar. Mərkəzin təlimçi və benefisiarlarının ifasında konsert proqramı da təqdim edilib.

Делегация во главе с генеральным секретарём Министерства экономики, туризма и спорта Республики Словения Митьей Благанем, находящаяся с визитом в нашей стране, посетила Бакинский Центр DOST №1.
Гости ознакомились с предоставляемыми населению услугами. Было отмечено, что в центрах DOST государственные социальные услуги оказываются по принципу «единого окна» — прозрачно, оперативно, с уровнем удовлетворённости граждан на уровне 98,5 %.
Для делегации была организована презентация концепции DOST, а также цифровых сервисов, внедрённых в сферах труда, занятости и социальной защиты, включая механизмы проактивного назначения услуг.
Делегация Словении также посетила Центр инклюзивного развития и творчества DOST. Им была представлена информация о деятельности учреждения. Особое внимание было уделено работе, проводимой по развитию творческого потенциала талантливых представителей уязвимых слоёв населения и их интеграции в общество.
Гости посетили учебные студии центра, где наблюдали за творческими и репетиционными процессами, а также ознакомились с изделиями ручной работы, изготовленными в учреждении. Кроме того, им был представлен концерт с участием преподавателей и бенефициаров центра.