"PeşəFest-2025"in Bakıda yekun tədbiri keçirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi  tərəfindən həyata keçirilən "PeşəFest-2025"in Bakıda yekun tədbiri keçirilib. “Baku Crystal Hall”da “Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə keçirilən tədbirin məqsədi gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə dəstək olmaq, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarını təmin etmək olub.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, təhsil müəssisələrindən rəhbər şəxslər, yeniyetmə və gənclər iştirak ediblər.
Anar Əliyev 2022-ci ildən təşkil olunan “Peşələr festivalı”nın gənclərin düzgün peşə seçiminə və əmək bazarına hazırlıqlı daxil olmalarına dəstək məqsədi daşıdığını diqqətə çatdırıb. Nazir 160 mindən çox gəncin bu tədbirlərə qatılaraq müxtəlif peşələr üzrə əmək bazarının tələbləri, zəruri bacarıqlar və karyera imkanları barədə praktiki məlumatlar əldə etdiyini bildirib.
O, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən güclü sosial siyasətin vətəndaş rifahının təminatına xidmət etdiyini, eyni zamanda insan kapitalının inkişaf etdirilməsinin bu siyasətin əsas istiqamətlərindən olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, “PeşəFest”də iştirak edən gənclərimiz bu platforma vasitəsilə əmək bazarında aktual trendlərlə tanış olmaq, müxtəlif peşələr üzrə mütəxəssislərlə birbaşa ünsiyyət və gələcək karyera planlarını qurmaq imkanı əldə ediblər.
Bu ilin 9 ayında Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən 371 min nəfərin aktiv məşğulluq tədbirləri ilə əhatə olunduğu, işçi qüvvəsinin rəqabət qabiliyyətinin artırılması sahəsində aparılan işlər, 1500-dən çox peşə və kvalifikasiya standartının hazırlanaraq işəgötürənlərin istifadəsinə verildiyi diqqətə çatdırılıb.  İşğaldan azad edilən ərazilərə köçürülən sakinlərin məşğulluğunun təminatı işləri də qeyd edilib,  onlardan iqtisadi fəal olanların 6108 nəfərinin məşğulluğunun təmin edildiyi bildirilib.
Digər çıxışçılar gənclər üçün düzgün peşə seçiminin vacibliyini,  “PeşəFest”in bu baxımdan əhəmiyyətli dəstək rolu oynadığını qeyd ediblər. Onlar gənclərin müasir əmək bazarının tələbləri, aktual peşələr üzrə zəruri bacarıqlar və karyera imkanlarına dair praktiki məlumatlara yiyələnməsində, öz maraq və bacarıqlarını aşkara çıxarmalarında bu interaktiv layihənin önəmindən bəhs ediblər.
Sonra peşəkarlar ixtisaslarına uyğun təqdimatlarla çıxış edib, təmsil etdikləri peşələrin xüsusiyyətləri barədə məlumat verib, peşə seçimi ilə bağlı tövsiyələrini çatdırıblar. Festival musiqi qruplarının ifaları və iştirakçılar arasında keçirilmiş maraqlı viktorinalarla davam edib.
Qeyd edək ki, “PeşəFest-2025” layihəsinə ötən ay Astarada başlanıb. Daha sonra Biləsuvar, Tovuz, Göygöl, Ağdam, İmişli, Ağsu, Ağdaş, Qəbələ və Xaçmaz rayonlarında keçirilib. Ümumilikdə, 10 rayon və paytaxt Bakıda bu tədbirlərə 80 minədək iştirakçı qatılıb. Festivalda 14 peşə (kibertəhlükəsizlik, data analitika, helpdesk, 3D animator, zinət əşyalarının dizayneri, turizm təşkilatçısı, dülgər, avtomobil təmiri üzrə çilingər, qida mühəndisi, qənnadıçı, xilasedici, barista, diş texniki və baytar) üzrə maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub.
İştirakçılar festivalda bu peşə sahələri üzrə inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar əldə etmək, mütəxəssislərlə ünsiyyət qurmaq imkanı qazanıblar.

Заключительное мероприятие проекта "PeşəFest-2025", реализуемого Государственным агентством занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, состоялось в Баку.
Мероприятие, прошедшее в "Baku Crystal Hall" под девизом "Освой профессию — создай своё будущее!", было направлено на поддержку профессионального выбора молодежи и школьников, а также на содействие их правильному карьерному развитию.
В мероприятии приняли участие министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, председатель Правления Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, председатель Комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Муса Гулиев, заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, исполнительный директор Центра анализа и коммуникаций экономических реформ Вюсал Гасымлы, председатель Правления Государственного агентства занятости Садыг Алиев, руководители образовательных учреждений, подростки и молодежь.
Анар Алиев отметил, что фестиваль профессий проводится с 2022 года и направлен на поддержку молодежи в правильном выборе профессии и успешной интеграции на рынок труда. Министр подчеркнул, что более 160 тысяч молодых людей приняли участие в этих мероприятиях, получив практические знания о требованиях рынка труда, необходимых навыках и карьерных возможностях в различных профессиональных направлениях.
Он отметил, что сильная социальная политика, реализуемая под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева, направлена на обеспечение благосостояния граждан, а развитие человеческого капитала является одним из её ключевых направлений. Министр подчеркнул, что участие молодежи в "PeşəFest" предоставляет им возможность познакомиться с актуальными тенденциями на рынке труда, пообщаться напрямую со специалистами различных профессий и выстроить собственные карьерные планы.
Было отмечено, что за первые девять месяцев текущего года Государственным агентством занятости активными мерами занятости было охвачено 371 тысяча человек. Ведётся работа по повышению конкурентоспособности рабочей силы, разработано и передано работодателям более 1500 профессиональных и квалификационных стандартов. Также были подчеркнуты меры по обеспечению занятости жителей, переселённых в освобождённые от оккупации территории — трудоустроено 6108 экономически активных граждан.
Другие выступающие отметили важность правильного выбора профессии для молодежи и подчеркнули значительную роль "PeşəFest" в этом процессе. Было подчеркнуто, что этот интерактивный проект помогает молодым людям получить практические знания о требованиях современного рынка труда, необходимых навыках и карьерных возможностях, а также выявить свои интересы и способности.
Затем специалисты представили презентации по своим направлениям, рассказали о специфике представляемых профессий и поделились рекомендациями по профессиональному выбору. Фестиваль продолжился музыкальными выступлениями и увлекательными викторинами среди участников.
Отметим, что проект "PeşəFest-2025" стартовал в прошлом месяце в Астаре, после чего прошёл в Билясуваре, Товуze, Гёйгёле, Агдаме, Имишли, Агсу, Агдаше, Габале и Хачмазе.
В целом в мероприятиях, проведённых в 10 районах и столице Баку, приняли участие около 80 тысяч человек.
На фестивале были организованы просветительские мероприятия по 14 профессиям: кибербезопасность, дата-аналитика, helpdesk, 3D-анимация, ювелирный дизайн, организация туризма, столярное дело, слесарное дело (ремонт автомобилей), пищевая инженерия, кондитерское дело, спасательное дело, бариста, зубной техник и ветеринария.
Участники фестиваля получили полезную информацию о путях профессионального развития в этих сферах, востребованных навыках и выборе специальности, а также возможность пообщаться с экспертами.