Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Türkiyə Respublikasının əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini Ahmet Aydının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Nümayəndə heyəti Nazirliyin tabeliyində DOST Agentliyinin təşkil etdiyi “SocGov 2025: Süni intellekt - insan və transformasiya üçün” adlı beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdədir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri ilə iki ölkə arasında münasibətlərin daim inkişaf edərək müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini, sosial sahədə də uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Bu ilin sentyabr ayında Azərbaycanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Türkiyənin Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında Birgə Daimi Komissiyanın Ankara şəhərində keçirilmiş 12-ci iclasının iki qurum arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə şərait yaratdığı bildirilib. Ölkəmizdə son illər aparılan sosial islahatların uğurları, DOST konsepsiyası, sosial sahədə rəqəmsal həllərin geniş tətbiqi işləri qeyd edilib.
Ahmet Aydın ikitərəfli əməkdaşlığın daim inkişaf etməkdə olmasından məmnunluğunu ifadə edib, əlaqələrin genişlənməsi üçün səylərin qarşıdakı dövrdə də davam etdiriləcəyini bildirib. Görüşdə iki qurum arasında gələcək əməkdaşlıq, “SocGov 2025: Süni intellekt - insan və transformasiya üçün” adlı beynəlxalq konfransın əhəmiyyəti ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики состоялась встреча с делегацией Министерства труда и социальной защиты Турецкой Республики во главе с заместителем министра Ахметом Айдыном.
Делегация пребывает в Азербайджане для участия в международной конференции «SocGov 2025: Искусственный интеллект — для человека и трансформации», организованной Агентством DOST при Министерстве.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев подчеркнул, что благодаря усилиям Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана отношения между двумя странами постоянно развиваются и достигли уровня союзнических. Он отметил также успешное сотрудничество в социальной сфере.
Было отмечено, что 12-е заседание Постоянной совместной комиссии между Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджана и Министерством труда и социальной защиты Турции, состоявшееся в сентябре этого года в Анкаре, создало новые возможности для дальнейшего расширения связей между двумя ведомствами. Были представлены успехи Азербайджана в реализации социальных реформ последних лет, концепция DOST, а также широкое применение цифровых решений в социальной сфере.
Ахмет Айдын выразил удовлетворение постоянным развитием двустороннего сотрудничества и подчеркнул, что усилия по его укреплению будут продолжены и в дальнейшем. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о будущем взаимодействии между двумя ведомствами, а также об значении международной конференции «SocGov 2025: Искусственный интеллект — для человека и трансформации».