Əlilliyi olan gənclərin məşğulluğu təmin edilir
DOST Agentliyi və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə icra etdiyi “Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığına dəstək” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən Tələbələrin Akselerasiya Proqramı uğurla davam edir.
Proqram çərçivəsində dövlət və özəl müəssisələrlə qurulan əməkdaşlıqlar sayəsində gənclərin təlim, təcrübə və məşğulluq imkanlarından yararlanmasına şərait yaradılır.
Proqramın benefisiarlarından biri SOCAR-da 3 aylıq təcrübə proqramından sonra “SOCAR Downstream” MMC-də İnsan resursları departamentinin Biznes tərəfdaşlıq bölməsində kiçik mütəxəssis vəzifəsinə qəbul edilib. Daha bir gənc isə “PAŞA Technology” MMC-də Müqavilələrin idarə edilməsi və hüquq departamentində işə başlayıb.
Proqramın benefisiarları arasında fərdi təşəbbüsləri ilə əmək fəaliyyətinə başlayan gənclər də var. Onlardan biri Quba Olimpiya İdman Kompleksi tərəfindən mühasib köməkçisi, digəri isə “Edu Distance” təhsil müəssisəsi tərəfindən Alman dili təhsili şöbəsinin rəhbəri vəzifəsinə qəbul olunub.
Proqramın tərəfdaşı olan Milli Paralimpiya Komitəsi idmana maraq göstərən bir benefisiarı taekvondo üzrə məşqlərə cəlb edib.
Həmçinin tərəfdaş “STEP IT Academy” tərəfindən növbəti iki benefisiar Qrafik dizayn üzrə təlimləri uğurla başa vuraraq diplomla təltif olunub, daha üç benefisiar isə 2025–2026-cı tədris ili üçün İT üzrə tədris proqramlarına qəbul olunub.
Eyni zamanda, proqram çərçivəsində yaradılmış şəbəkənin 44 üzvü arasından seçilmiş iştirakçılarla məşvərət qrupları formalaşdırılıb. Bu qrupların iştirakı ilə keçirilən ilk görüşdə gözdən əlilliyi olan şəxslərin müasir avadanlıqlardan maneəsiz istifadəsi, inklüziv təhsil və məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində ehtiyaclar müzakirə edilib.
2023-cü ildən icra olunan Tələbələrin Akselerasiya Proqramının məqsədi əlilliyi olan gənclərin əmək bazarının tələblərinə uyğun işçi qüvvəsinə çevrilməsi, məşğulluq imkanlarının və bacarıqlarının artırılması, müvafiq təcrübə imkanlarının yaradılması, əlilliklə bağlı cəmiyyətdə mövcud olan mənfi davranış və stereotiplərin dəyişdirilməsidir.

Оказывается поддержка для обеспечения занятости молодых людей с инвалидностью
Программа акселерации студентов, реализуемая в рамках совместного проекта Агентства DOST и Государственного агентства по занятости «Поддержка социально-экономической активности молодых людей с инвалидностью», успешно продолжается.
В рамках программы, благодаря сотрудничеству, установленному с государственными и частными предприятиями, создаются возможности для прохождения молодёжью обучения, стажировок и трудоустройства.
Один из бенефициаров программы после трёхмесячной стажировки в SOCAR был принят на работу в ООО SOCAR Downstream на должность младшего специалиста в отдел бизнес-партнёрства Департамента человеческих ресурсов. Ещё один молодой участник начал работу в отделе управления договорами и юридических услуг ООО PAŞA Technology.
Среди бенефициаров есть и молодые люди, начавшие трудовую деятельность по собственной инициативе. Один из них принят на должность помощника бухгалтера в Губинский олимпийский спортивный комплекс, другой — на должность руководителя отдела немецкого языка в образовательном учреждении Edu Distance.
Партнёр программы — Национальный паралимпийский комитет — привлёк одного из бенефициаров, проявившего интерес к спорту, к занятиям по тхэквондо.
Кроме того, два бенефициара успешно завершили обучение по графическому дизайну, организованному партнёром STEP IT Academy, и были награждены дипломами, ещё трое были приняты на ИТ-программы на 2025–2026 учебный год.
Одновременно были сформированы консультационные группы из числа отобранных участников сети, созданной в рамках программы и включающей 44 человека. На первой встрече этих групп были обсуждены потребности, связанные с беспрепятственным использованием современного оборудования людьми с нарушением зрения, а также расширением возможностей инклюзивного образования и занятости.
Цель Программы акселерации студентов, реализуемой с 2023 года, заключается в том, чтобы содействовать превращению молодых людей с инвалидностью в рабочую силу, соответствующую требованиям рынка труда, расширить их возможности занятости и навыки, обеспечить получение практического опыта, а также изменить существующие в обществе негативные отношения и стереотипы, связанные с инвалидностью